ORIGIN - Omnipresent

ORIGIN - Omnipresent

ORIGIN - Omnipresent

ORIGIN - Omnipresent

Od vydania „Entity“ uplynuli tri roky, je teda pochopiteľné, že vysokorýchlostná technická BDM krútňava z Kansasu rovno v americký deň sviatočný pustila do sveta šiesty dlhohrajúci album. O vydanie sa postarali Agonia Records, ktorí z pôvodne bežného podzemne blackmetalového vydavateľstva narástli do až nečakanej veľkosti a hlavne začali hľadať v širších extrémne metalových teritóriách. Že popredná US banda bude na vrchole slávy vydávať u Poliakov, to by pred pár rokmi nikto netipoval.

Dvanásťskladbová nahrávka vznikla v zostave Paul Ryan (gitary, sprievodné vokály), Mike Flores (basgitara, sprievodné vokály), John Longstreth (bicie) a prvýkrát sa tu štúdiovo prezentuje nový (v roku 2011 nastúpivší) sólový vokalista Jason Keyser (tiež MUCOPUS, predtým aj SKINLESS). O pre kapelu typický viacnásobný vokálny útok je postarané veľmi dobre prísnymi dôraznými hĺbkami, ktorým kontrujú zúrivo nakričané vyššie polohy, tu a tam na hranici black metalu.

ORIGIN

Ako je to s hudbou? Nuž, máme tu mierne prekvapenie. Počas rokov ORIGIN vychovali celkom slušný zástup žiakov či skôr epigónov, a možno aj preto sa rozhodli neopakovať sa, už na také niečo majú ľudí. Aby nedošlo k omylu – nemilosrdné náklepy sprevádzané divokými polámanými technickými riffmi s efektom „hrania naopak“ a frenetickým trilkovaním, pre ktoré (a preto, že na rozdiel od kvanta „tech“ spolkov neznie samoúčelne až hlúpo) máme ORIGIN radi, tu stále sú vo veľmi potešiteľnom množstve.

Novinkou je, že ORIGIN sa viac než kedykoľvek predtým vynasnažili urobiť album, ktorý by sa neniesol v jednotnom duchu extrémne útočného nárezu od začiatku do konca. A nie je to len vďaka trom inštrumentálkam, ktoré od éterických nálad prechádzajú až ku kozmicky chladným vznešeným „vesmírnym“ atmosféram. Skupina na mnohých miestach stavila aj na priamočiarosť starých deathmetalových čias, do zúrivých rýchlostí vpustila nejednu valivú pasáž a melodiky je ešte o čosi viac než minule.

Aby toho nebolo málo, ORIGIN si tu občas doprajú potešenie „neznieť ako ORIGIN“, čoho najlepším dôkazom je v poradí deviata „Redistribution Of Filth“. Štýlovo tu ide o regulárny grind core v dvoch tempách – nadupané crustové rýchlovky a zbesilé náklepy, v podstate sa dá povedať, že USDM chasa si to tu dáva v štýle NASUM, NAPALM DEATH alebo INHUMATE. Veľmi vydarený album, čo do vývoja trochu prekvapenie, ale takto sa to robiť môže. Zoženiete to aj s bonusom „Kill Yourself“ od S.O.D., a ďalší bonus pre tých, čo sa radi bavia, napísala 17-ročná „metalová autorita“ na starých dobrých archívoch.

 7

Martin Lukáč

Verdikt

ORIGIN v roku 2014 „experimentujú“, ale tak, že z extrémneho metalu nevykročia ani na sekundu.

Hodnocení

Autor
8 / 10
Redakce
-
Čtenáři
8,1 / 10

Další informace

Diskografie

Chaosmos (2022)
Unparalelled Universe (2017)
Omnipresent (2014)
Entity (2011)
Antithesis (2008)
Echoes Of Decimation (2005)
Informis Infinitas Inhumanitas (2002)
Origin (2000)
A Coming Into Existence (demo) (1998)