DEATH - Live In Cottbus 1998

DEATH - Live In Cottbus 1998

DEATH - Live In Cottbus 1998

DEATH - Live In Cottbus 1998

Keď v roku 1987 Chuck Schuldiner naštartoval príbeh legendy DEATH, určite netušil, aký mrazivo osudový názov pre svoju kapelu vybral. Ani štyri roky po jeho bolestivo predčasnej smrti (naštastie) nedoviedli kult pionierov death metalu do absurdne komerčných rozmerov a tak je odkaz DEATH stále šírený na nosičoch, ktoré uzreli svetlo sveta ešte počas Schuldinerovho života.

DEATHĽady prelomil Nuclear Blast až tohoto roku, keď do svojej edičnej rady „Deluxe Edition“ zaradil znovuvydanie opus magnum DEATH, „Sound Of Perseverance“. DVD s raritným záznamom živého koncertu v nemeckom Cottbuse tvorí bonusovú časť tohoto vydania, paralelne je však k dispozícii aj samostatne. Škoda, že metalový vydavateľský kolos s povestným nemeckým (ne)vkusom zohyzdil artwork všetkých titulov vydaných v spomínanej edícii gýčovým rámčekom a zopár chybami – stále sa tak nedá povedať, že DEATH bol postavený pomník, aký by si kapela takéhoto formátu zaslúžila. Celé balenie pôsobí viac než snahou o luxusnú, hodnotnú reedíciu dojmom nízkonákladového „nice price“ titulu.

DEATHSamotný záznam aj napriek úvodnému varovaniu šokuje svojou hrubosťou. Prevažne statická a nekvalitná ručná kamera snímajúca dianie zo zadnej časti klubu takmer znemožňuje tradičné strihové ozvláštnenia či detailné zábery. Akokoľvek to však znie paradoxne, práve hrubosť záznamu sa stáva hlavnou devízou celého DVD. DEATH nikdy neboli navoňanou, sterilnou štadiónovou kapelou. Pohľad sústredený väčšinu času na Chucka alebo sólujúcich členov kapely dáva divákovi pocit, že je v prvej rade natrieskanej sály, medzi headbangujúcimi fanúšikmi. Našťastie po stránke zvuku sa DVD vydarilo – výlučne stereofónny zvuk je drsný, ostrý, ale dostatočne čitateľný, zamrzí snáď len ojedinelý „lupanec“. Playlist vystúpenia, predelený Christyho sólom na bicie, je mierne obmenená verzia toho, ktorý je zaznamenaný na doteraz jedinom oficiálnom DVD „Live In L.A.“ z toho istého obdobia. Po stlačení tlačítka „play“ dokonca vhupneme priamo do úvodnej „The Philosopher“, nekoná sa žiaden „úvod do deja“.

DEATHToto DVD je neupraveným záznamom dychberúcej formy, v ktorej sa Chuck Schuldiner a táto inkarnácia „Smrti“ nachádzali v roku 1998. Bohužiaľ, „vďaka“ slabšej technickej kvalite, faktickej absencii bonusov (na disku nájdeme len promofotky z obdobia „Sound Of Perseverance“) a celkového len čiastočného využitia DVD formátu ide skutočne len o milé obohatenie reedície skutočne posledného albumu DEATH či „polovičné“ dévédéčko (avizovaná predajná cena 7,50 € tomu nasvedčuje). Rovnako, ako tomu bolo v prípade LED ZEPPELIN dúfam, že s pozostalosťou po DEATH sa bude aj naďalej nakladať citlivo a po všetkých stránkach hodnotnejšieho, skutočne definitívneho sumáru kariéry pionierov (nielen) floridského death metalu sa ešte dočkáme.

 47

Thorn

Verdikt

Toto DVD je skvelým, neupraveným záznamom dychberúcej formy, v ktorej sa Chuck Schuldiner a táto inkarnácia „Smrti“ nachádzali v roku 1998. Bohužiaľ, „vďaka“ slabšej kvalite, faktickej absencii bonusov a celkového len čiastočného využitia DVD formátu ide skutočne len o milé obohatenie reedície skutočne posledného albumu DEATH či „polovičné“ dévédéčko.

Hodnocení

Autor
-
Redakce
-
Čtenáři
9,1 / 10

Další informace

Stopáž: 50:14

www.emptywords.org

Sestava

Skladby

  1. The Philosopher
  2. Spirit Crusher
  3. Trapped In A Corner
  4. Scavenger Of Human Sorrow
  5. Together As One
  6. The Flesh And The Power It Holds
  7. drum solo/Flattering Of Emotions
  8. Symbolic
  9. Pull The Plug
  10. outro