Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Niekto ich hudbu miluje, niekto ju neznáša, ďalší zase povie „je to hudobnícky iste skoro neuveriteľné, ale vážne sa to vlastne brať nemá“, niekto vytkne umelosť zvuku, ďalší to má „hlavne vizuálne“, že chce na koncerte zblízka sledovať bubeníka/iného favorizovaného hráča, proste čo človek, ktorý počuje ARCHSPIRE, to iný pohľad na hudbu vysokotechnickej deathmetalovej hydry z kanadského Vancouveru. Ich najnovší, v poradí štvrtý album vyšiel koncom októbra, je na ňom osem skladieb a už tradične sa kapela zmestila do svojho preferovaného časového rozpätia „krátko nad 30 až niečo pod 35“, ktoré jej tvorbe ešte pridáva na intenzite. Zložila a nahrala ho zostava totožná s tou z predošlého albumu „Relentless Mutation“ a tak pri nových príbehoch z ríše sci-fi, odporu k ľudstvu a inváziách emzákov nikto netápal v neznámom hudobnom teréne.
Osobne mám hudbu ARCHSPIRE rád. Niekedy nad ňou pokrútim hlavou, aj sa občas neveriacky zasmejem, ale baví ma. Napríklad aj pre to, že stačili by drobné detaily, posun všetkého o milimeter, a už by som ich možno vypol ako studenú akademickú predvádzačku. Ale takto ma to baví, možno aj preto, že miestami Kanaďania znejú až prehnane, prepálene, skoro absurdne, ale nejako sa darí udržať skladby celé pokope a zmysel dávajúce. Ešte aj zvuk je taký, ako keby niekto každý jeden tón naleštil, nalakoval, vypláchal v dezinfekcii a naolejoval, a pre čosi sa mi tu nechce vytýkať umelé vyznenie kadečoho, hoci nájdem kopu kapiel, ktorým presne toto vytknem. Tuto ako keby to malo byť presne tak. Tam, kde sú ORIGIN ultrarýchli, technicky trilkujúci, besní a drviaci, skrátka elitný tech/BDM, sú ARCHSPIRE ultrarýchli, „technika na amfetamínoch“ a miesto efektu zničujúcej surovosti skôr zábavní v dobrom slova zmysle.
Pretože sme v Kanade, patrí sa spomenúť odraz majstrovstva CRYPTOPSY i nadanie pre technické hranie a kompozičné fígle BEYOND CREATION. Dá sa povedať, že oproti tým prvým nie sú ARCHSPIRE takí zlovestní a na rozdiel od tých druhých som ich nepotreboval vidieť a počuť naživo, aby som uznal, že je v tom naozaj o dosť viac viac než chladná prezentácia virtuozity, v ktorej sa ale strácajú skladby. V každej skladbe majú toho toľko, koľko by nejakej novej „old school“ uctievajúcej bande vystačilo na celú diskografiu, bubeník je zver, chobotnica, čo do rýchlostí rúk a nôh taký, že ak by to zahral o tretinu „príčetnejšie“, stále by to bol výprask. Strunmajstri bez komentára a vokalista má v čeľustiach určite kĺby navyše, inak sa niektoré jeho momenty nedajú vysvetliť. Miesto brutality je výsledným efektom skôr „zábavná extrémnosť“ a ARCHSPIRE okrem toho hrajú aj výrazne melodicky, atmosféricky, poskytnú priestor dráme i pátosu.
A keďže nejaké pózovanie o tom, akí sú temní, zlí, najlepšie aj nenávistní a mizantropickí by im asi nikto nezožral (už na to väčšinou ani nemajú vek), prihodili aj trochu humoru, sebairónie či niečoho takého. Telefonický odkaz, ktorý s prízvukom zamestnanca indického call centra alebo „riaditeľa Microsoftu“, sídlom na tomže polostrove, lamentuje, že čo má toto byť, aké je to celé napiču a že „treba do hudby vrátiť nebezpečnosť!“ Úplne to vidím, nie prvýkrát, vyjde fakt dobrý death metal, patrične namakaný a brutálny, proste tak, ako to má byť, a – voilà! – do minúty dakde po fórach nejaký chlapec lamentuje, že „je v tom málo zla“ a hrôza ho z toho neberie a takéto tieto, však viete. Lebo veď treba omieľať tri riffy od MORBID ANGEL z roku 1986, nasypať pod to zemiaky a „musí to byť kurva dobré!“, alebo, ak by to nepomohlo, dačo sa požičia od BLASPHEMY, dačo od VON, prisypeme vplyv nejakej nórskej kapely, čo v roku 1992 nahrala jedno demo, za zvyšné peniaze kúpila kanister benzínu a pohltila ju temnota, ešte to zahráme chujovo a máme konečne zlometal. Takže ARCHSPIRE tiež radšej takto, a ja si len spomeniem, že v zásade podobne techniku hrotili napríklad BENEATH THE MASSACRE, ktorí ma jednoducho nebavili. Ľudský mozog funguje neraz podivuhodne, veď táto recenzia tiež mala byť pôvodne kraťas, ale už sem musím lepiť celý „servis“.
1. Drone Corpse Aviator
2. Golden Mouth of Ruin
3. Abandon the Linear
4. Bleed the Future
5. Drain of Incarnation
6. Acrid Canon
7. Reverie on the Onyx
8. A.U.M. (Apeiron Universal Migration)
V současnosti první liga technického kanadského death metalu. CRYPTOPSY a BEYOND CREATION na steroidech. Nehorázný tlak, který mizí jen ojediněle v intermezzech, které nijak nepodrážejí nohy ryzosti a průraznosti celé desky. „Bleed the Future“ je suverénní dospělé album, které je založeno na excelentních technických výkonech, nicméně nemám z něj ani v nejmenším pocit nějaké vychloubačné předvádivosti.
6. prosince 2021
Shnoff
9 / 10
Málo zlé? Na zlo tu máme covid a Richarda Krajča.
5. prosince 2021
ZE SHOUTBOX-u
Marigold
Relentless Mutation byl dokonalý titanový skelet. Novinka na něj napíná lidské maso. Tahle umělá inteligence už umí nenávidět, nejen chladně kalkulovat. Vše, co očekávám od extrémního metalu 21. století. A ještě něco navíc!
Hodně poctivý náklad staroškolského grindcore z Města Andělů se členy SHITBRAINS, SULFURIC CAUTERY a RADIATION VOMIT. Excelentní práce bubeníka a na poměry žánru dost velká pestrost v riffech, celkové dynamice i barvě vokálů.
Hůře stravitelná záležitost i na poměry old school death metalu. Tito Švédové nikdy nejeli přímočarý smrťák, takže novinka vlastně nepřekvapí. Pokud vám vyhovuje fusion kuchyně okrajových forem metalu, nemůžete s tímto nevycválancem šlápnout vedle.
Standardní živák ARAKAINu, výjimečný snad jen tím, kolik let existence na něm kapela slaví. Skalní jistě odhalí, která z obsažených skladeb ještě živě nebyla sejmuta, nám ostatním (co jsme se zároveň nezúčastnili) však postačí pár orientačních poslechů.
Občas není ku škodě se nakazit nějakou tou retro nahrávkou vonící po trvalé, zvlášť když se člověk jinak soustředí hlavně na nové věci. Jen se to s inokulací nesmí přehnat, jinak tahle „dcerka Doro“ o mnoho víc než to prima-retro nenabízí.
Hudba těchto Kanaďanů nikdy nebyla na první poslech. Ale ani skoro dva měsíce po vydání se do jejich novinky neumím dostat. Je tu jen několik záchytných míst, které pro mě mají přitažlivost. To je v porovnání s předchůdci zoufale málo.
Norská obdoba MAXIM TURBULENC (co do rozměrů) hraje elektro rock/metal ozdobený slušným zpěvem. Pro svou zastřenou melancholickou atmosféru nabízejí příjemný poslech jinak ne příliš originální hudby na vlnách středního proudu.
Tore je mrtev a tohle je jeho poslední deska. Bohužel od začátku nepřesvědčivá elevator music, i když bohatě proaranžovaná. Chybí atmosféra. Tu nalézám až v poslední třetině. Avšak Garm je Garm, takže to ještě prohledám, jestli jsem něco nepřeslechl.