KREATOR - Cause For Conflict

KREATOR - Cause For Conflict

KREATOR - Cause For Conflict

KREATOR - Cause For Conflict

Po všetkých stránkach najmenej pochopiteľný zárez v diskografii KREATOR. Zároveň snáď najtvrdší, najagresívnejší a najbrutálnejší album, aký kedy nemecká kohorta natočila. Ak si všímate štýlový vývoj a posun kapely v deväťdesiatych rokoch, oveľa logickejším nasledovníkom revolučného počinu „Renewal“ sa zdá byť materiál, ktorý vyšiel pod názvom „Outcast“ až o celé dva roky neskôr.

V roku 1995 ako keby kapela zazmätkovala a strhla kormidlo späť k bezpečným thrashmetalovým končinám. Možno za to mohol fenomenálny úspech nahrávky „Chaos A.D.“, s ktorou v roku 1993 zažiarila brazílska SEPULTURA. Možno to bolo naozaj tak, ako mi v rozhovore v lete 2000 spomínal Mille – pri nahrávaní albumu „Cause For Conflict“ sa realizoval predovšetkým talentovaný bubeník Joe Cangelosi. Samotný Petrozza v tom čase ako keby stratil hudobnú inšpiráciu a všetku svoju frustráciu ventiloval v textoch. Tie sú plné sociálno-politického napätia, zloby, nenávisti a hnevu. „Catholic Despot“, „Men Without God“ a „Dogmatic“ pridávajú celej nahrávke navyše veľmi silný anti-náboženský podtón.

Joe Cangelosi

Albumu dominuje predovšetkým rýchle tempo, miestami priam punková energia a ostré thrashové riffovanie. Najsilnejšie momenty a zároveň na dlhý čas koncertné trháky - ako už spomínaná jedovka „Catholic Despot“ či jedna z najlepších kompozícií od KREATOR vôbec, kvalitne našliapnutá hitovka „Lost“ sú v tomto prípade najžiarivejšími príkladmi. Záverečná, riadne zaťažkaná a temná hymna „Isolation“, podporená opäť raz veľmi pôsobivým videoklipom, zasa skvelou výnimkou potvrdzujúcou pravidlo.

Od vydania „Cause For Conflict“ uplynie čoskoro 14 rokov. Výborný zvuk, zaujímavé nápady a predovšetkým nezvyčajná koncentrácia frustrácie a hnevu z neho stále robia silný počin v kariére nemeckej stálice – dvomi slovami jednoducho a jasne opísateľný ako brutálny výplach. Škoda, že si ho vtedy nemohli naživo vychutnať stovky slovenských fanúšikov, ktorí sa zbytočne tešili na show v Košiciach. Tá sa nekonala aj napriek tomu, že KREATOR boli na mieste činu pripravení vystúpiť. Veru, rôzne pochybné indivíduá sa vtedy na Slovensku tvárili ako organizátori koncertov.

 10

Rudi

Verdikt

Nečakaný, brutálny thrashový výplach.

Hodnocení

Autor
-
Redakce
-
Čtenáři
8 / 10

Další informace

Stopáž: 47:27

Produkce: Vincent Wojno & KREATOR
Studio: Ocean Studios, Burbank, California

www.kreator-terrorzone.de

Sestava

Skladby

 1. Prevail
 2. Catholic Despot
 3. Progressive Proletarians
 4. Crisis Of Disorder
 5. Hate Inside Your Head
 6. Bomb Threat
 7. Men Without God
 8. Lost
 9. Dogmatic
 10. Sculpture Of Regret
 11. Celestial Deliverance
 12. Isolation

Diskografie

Hate Über Alles (2022)
Gods Of Violence (2017)
Dying Alive (Live) (2013)
Phantom Antichrist (2012)
Hordes Of Chaos (2009)
At The Pulse Of Kapitulation - Live In East Berlin 1990 (DVD) (2008)
Enemy Of God (2005)
Live Kreation: Revisioned Glory (Live, CD+DVD) (2003)
Violent Revolution (2001)
Past Life Trauma (Best Of) (2000)
Voices Of Transgression (Best Of) (1999)
Endorama (1999)
Chosen Few (EP) (1999)
Outcast (1997)
Scenarios Of Violence (Best Of) (1996)
Cause For Conflict (1995)
Renewal (1992)
Coma Of Souls (1990)
Extreme Aggression (1989)
Out Of The Dark... Into The Light (EP) (1988)
Terrible Certainty (1987)
Flag Of Hate (EP) (1986)
Pleasure To Kill (1986)
Endless Pain (1985)

Jiné pohledy

Tejto nahrávke jednoznačne dominujú už Rudim spomínané bicie a som presvedčený, že nebyť Cangelosiho a jeho perfektného výkonu, tak „Cause For Conflict“ by mal len polovičnú silu. V mojom prípade týmto zásekom aj skončil akýkoľvek záujem o KREATOR.
Koscj | 28. února 2009