DEICIDE - The Stench Of Redemption

DEICIDE - The Stench Of Redemption

DEICIDE - The Stench Of Redemption

DEICIDE - The Stench Of Redemption

Mátožné zombie, pleskající se se zkrvavenými ústy po ulicích velkoměsta, a v prostřihu DEICIDE v plném nasazení i se svými dvěma čerstvými posilami - Jackem Owenem (ex-CANNIBAL CORPSE) a Ralphem Santollou (ex-ICED EARTH, DEATH). Záběry nezvykle přesvědčivého videoklipu ke skladbě „Homage For Satan“ myslím zcela přesně (přeneseně, samozřejmě) vypovídají o současné formě amerických staroškolských death metalistů. Navzdory všemu, co se snad od nich dalo v souvislosti se změnami v jejich řadách téměř neslýchanými očekávat, se totiž stále zuby nehty drží svého starého osvědčeného výrazu, který by mohl docela klidně symbolizovat i jeden takový učebnicový nemrtvý, jenž už také straší lidstvo pěkně dlouho. A pokud se budeme bavit o šikovném a energickém podání, věřím, že v takovém případě jak profláknuté zombie – zápletky, tak i v pořadí jedenáctí DEICIDE pořád dokážou nejednoho potěšit, i když mnoha dalším jsou třeba pro smích.

DEICIDEProtože šikovné a energické podání, to je to jediné, co „The Stench Of Redemption“ rozhodně nelze upřít. Album jakoby symbolizoval do jisté míry oživený přístup ke kytarovému provedení, opravdu smrtící výraz a k tomu všemu neviditelný náboj, který říká, že tentokrát si kapela nechala opravdu záležet (ostatně hrací čas, delší oproti dřívějším zvyklostem o nepředstavitelných deset minut, hovoří sám za sebe). Ovšem nechtějte po mně, abych vám říkal, že to ještě není všechno, že nejpodstatnější na celé novice je zmíněná dvojice kytarových noviců, která kapelu bůhvíjak nakopla. Ne. Neeee. Tihle ostřílení mazáci DEICIDE maličko postrčili, to ano (některá jejich sóla, jako třeba ta v „The Stench Of Redemption“, „Death To Jesus“ nebo „Homage For Satan“, jsou přímo úchvatná), ale to je tak všechno. Jinak je podle všeho (bohužel) ke skládání autorská dvojice Asheim/Benton nepustila a proto je album takové, jaké za popsané situace maximálně mohlo být. Death metalové s velkým „R“ (jako rutina), v celkem solidním a především staromilském podání. Rychlostně výkonné kytary přes sebe vrší spoustu obrovských riffových ploch, Glen Benton do nich z plna hrdla deklamuje v dávivé parodii na církevní kázání a nad tím vším se vznáší klasický duch DEICIDE, mohutný, zamračený a narychlo postříkaný pachem pekelné síry z příručního parfému. Mezi nejlepší věci jednoznačně řadím již dvakrát zmíněnou „Homage For Satan“, její sousedku „Walk With The Devil In Dreams You Behold“, „Crucified For The Inocence“ s překrásnou vyhrávkou v refrénu a v neposlední řadě i závěrečný samorost „The Lord´s Sedition“ s neméně mnohobarevnou předehrou, kalící všechny možné, jen ne death metalové vody. Z druhé strany téhle mince jsou to pak „Not Of This Earth“ a „Never To Be Seen Again“, navozující pocit jakési nucené dějové přestávky, ale ty už na celkovém obrazu alba stejně změní jen pramálo. 

Tedy, stručně řečeno, čekal jsem od „The Stench Of Redemption“ (které se mimochodem na trhu mělo objevit i ve verzi s předělávkou DEEP PURPLE „Black Night“, kompletně znovu otextovanou Bentonem) víc, a to zejména kvůli oběma novým kytaristům. Pánové Owen a Santolla rozhodně vypadali na to, že v DEICIDE ku prospěchu nás všech zavedou nové pořádky, ovšem prozatím k tomu evidentně nedostali moc prostoru. I tak se ale se svou (prozatímní, doufejme) rolí popasovali v rámci možností mistrovsky a zejména proto je výsledkem nahrávacího procesu album, které má v současných poměrech DEICIDE jednoznačně nakročeno ke světlejším zítřkům. A příště už to snad doopravdy klapne na sto procent.

 130

Louis

Verdikt

Stará škola amerického death metalu má zatraceně pevné kořeny a přesadit ji jen tak z hodiny na hodinu do nových základů není ale vůbec nic jednoduchého.

Hodnocení

Autor
7,5 / 10
Redakce
7 / 10
Čtenáři
8,4 / 10

Další informace

Stopáž: 38:29

www.deicide.com

Sestava

Skladby

  1. The Stench Of Redemption
  2. Death To Jesus
  3. Desecration
  4. Crucified For The Innocence
  5. Walk With The Devil In Dreams You Behold
  6. Homage For Satan
  7. Not Of This Earth
  8. Never To Be Seen Again
  9. The Lord´s Sedition

Diskografie

Overtures Of Blasphemy (2018)
In The Minds Of Evil (2013)
The Complete Roadrunner Collection 1990-2001 (2013)
To Hell With God (2011)
Till Death Do Us Part (2008)
Doomsday L.A. (2007)
The Stench Of Redemption (2006)
Scars Of The Crucifix (2004)
The Best Of Deicide (2003)
In Torment In Hell (2001)
Insineratehymn (2000)
When Satan Lives (1998)
Serpents Of The Light (1997)
Once Upon The Cross (1995)
Amon: Feasting The Beast (1993)
Legion (1992)
Deicide (1990)

Jiné pohledy

7 / 10
A pak, že to nejde. Zdá se, že DEICIDE se mocně odrazili od samotného tvůrčího dna, na kterém spočinuli díky neslavným opusům typu „In Torment In Hell“ nebo „Scars Of The Crucifix“ a snad konečně zamířili k lepším zítřkům. První vlaštovkou na pochmurném nebi je aktuální nahrávka „The Stench Of Redemption“, která zastihla Bentonovce v jasně nejlepší formě od „Once Upon The Cross“. I přesto ale nemůžeme hovořit o nějakém zázraku, neřkuli pak o death metalovém high-lightu letošní sezóny. Z nových DEICIDE mám podobný pocit jako z letošních VADER – formálně dobře odvedená práce, to ano, ale kde je to pověstné „něco navíc“?
Reaper | 28. října 2006