DYSRHYTHMIA - Coffin of Conviction
Instrumentální progrock převrácený na ruby. Parádní náladová deska plná technických fines s typickým svojským rukopisem Colina Marstona, který na posledních dvou deskách střídá basu s druhou elektrickou kytarou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Vydání čerstvého autorského materiálu bylo v roce 1995 pořád v nedohlednu a tak ARAKAIN (nebo vydávající firma?) vymysleli další prodejní fígl (nic ve zlém), tehdy celkem moderní záležitost, nahrávku kompletně složenou z cover verzí. A jak jinak ji asi mohli pojmenovat, když na ní vzdali hold všem svým nejoblíbenějším kapelám, co je kdy ovlivnily a všem jejich zřejmě (to je dost subjektivní, že) nejlepším písním, než právě „Legendy“. Osobně nejsem žádným velkým přítelem takovýchto přehrávacích orgií, pokud se tedy odehrávají na delší časové ploše a nejsou jen záležitostí jedné jediné pecky, nicméně v tomhle případě musím učinit výjimku, protože, přece jen, ARAKAIN to udělal jenom jednou a ne na nějak výrazně dlouhé nahrávce, což se nakonec dá pochopit. A tím spíš, že v některých skladbách se zachoval opravdu odvážně, buď jen tím, že je vůbec na „Legendy“ zařadil nebo i tím, jak je zpracoval. Skutečně bych totiž nečekal „Fireball“ neboli „Karambol“ (se skvěle zaskakující kytarou Mirka Macha v okamžiku, kdy v originále drtil John Lord své černobílé klávesové klapky) a „Sněžnou slepotu“ alias „Snowblind“ coby skladby zastupující tak velká jména rockové historie, jako byli DEEP PURPLE a BLACK SABBATH, protože přece jen známe spoustu jejich dalších skladeb, které by se spíše daly nazvat opravdovými hity, a nečekal bych ani zastoupení BEATLES, natož v tak excelentním a dráždivě drsném kytarovém provedení, jaké se kapele v „Eleanor Rigby“ povedlo. Naproti tomu vlastně celkem očekávanými kousky jsou „Chameleon“ („Breaking the Law“ – JUDAS PRIEST), „Dál, dál se ptej“ („Far Far Away – SLADE) a především „Slečna závist“, nesmrtelná pecka „Lady in Black“ od URIAH HEEP, které jsou ovšem odehrány (a otextovány) se vskutku profesionálním umem a nasazením, což znovu nasvědčuje kapele samotné v tom směru, že nahrát podobnou záležitost asi opravdu mělo smysl, i když by to jeden byl býval neřekl. Výsledný dojem mi ovšem celkem kalí skutečnost, že právě „Legendy“ nakonec dosáhly (prozatím, pokud je mi známo) jako jediné arakainovské album Zlaté desky, protože (a v tom doopravdy soucítím s Jirkou Urbanem, který v knize „20 let natvrdo“ uvádí, že „jeho radost trochu hořkne tím, že vyhrávají cizími písničkami“) je to skutečný paradox, když po takové spoustě skvělé vlastní metalové muziky skupina zaboduje s předělávkami. Ale takový je už zákon trhu a poptávky a (bohužel) ani ARAKAIN s tím zřejmě nic nenadělají.
7 / 10
Aleš Brichta
- zpěv
Jiří Urban
- kytara
Miroslav Mach
- kytara
Zdeněk Kub
- baskytara
Marek Žežulka
- bicí
1. Karambol
2. Eleanor Rigby
3. Hymna zoufalců
4. Slečna závist
5. Sněžná slepota
6. Dál dál se ptej
7. Chameleon
8. Derniera /zbývá už jen mávnout/
Jekyll & Hyde (2019)
Arakadabra (2016)
Adrenalinum (2014)
Homo Sapiens ..? (2011)
Restart (2009)
XXV Eden (CD,DVD) (2007)
Labyrint (2006)
Warning! (2005)
Metalmorfoza (2003)
Archeology (2002)
Forrest Gump (2001)
Gambrinus Live (2000)
Farao (1999)
Thrash The Trash/Schizofrenie (1998)
Apage Satanas (1998)
15 Vol. 2 (1997)
15 Vol. 1 (1997)
S.O.S. (1997)
Legendy (1995)
Thrash! (1994)
Salto Mortale (1993)
Black Jack (1992)
History Live (1992)
Schizofrenie (1991)
Thrash The Trash (1990)
Vydáno: 1995
Vydavatel: Popron Music
Stopáž: 27:59
Produkce: Z. Kub, M. Mach a J. Urban
Studio: Citron
Nejzbytečnější věc Arakainu. Vysokou prodejnost zde příliš nechápu. Aleš Brichta s Pavlou Kapitánovou posléze navázali stejně blbě.
Instrumentální progrock převrácený na ruby. Parádní náladová deska plná technických fines s typickým svojským rukopisem Colina Marstona, který na posledních dvou deskách střídá basu s druhou elektrickou kytarou.
Přiznávám, že je to dle očekávání trochu oříšek. Chybí mi ta hravost starších alb. Tohle je víc komplikované a náročné, než bych si přál, byť další poslechy postupně zvedají tu oponu počáteční nepřístupnosti. Dobrá deska je to určitě, uvidíme jak moc.
Norský instrumentální prog metal, který využívá djentové manýry, přesto se neutápí v této stylové kaši. Silně vystupující basové linky "tvrdí" výraz a rezonují s kytarovými vyhrávkami. Sóluje se hodně často, takže trochu exhibice. Ale špatné to není.
Veteráni NWOBHM s omlazenou sestavou dávají najevo, že se s nimi musí ještě pořád počítat. A proč by také ne, když dnešní doba tak přeje oldschoolu? Nečekejte ovšem žádnou ostrou břitvu, album nabídne spíše jemnější sound a příjemný hardrockový feeling.
Gavin Harrison (THE PINEAPPLE THIEF, ex-PORCUPINE TREE) spolu s Antoine Fafardem stvořili již druhou porci instrumentální hudby bloumající kdesi v oblasti fúzí prog rocku s dalšími vlivy. Opět zajímavé, pro někoho možná i víc něž to.
I takové desky jsou třeba. Death metal s antracitovou aurou, jenž zatrhává všechna základní žánrová políčka. Ale žádné doplňkové. Nepřekvapí, nepřinese nic nového, přesto pobaví. Pokud máte chuť na výživnou jednohubku, GRAVE SERMON jsou vám k službám.
Dokud je to černý modrooký Rambo vs zkorumpovaný maloměstský policejní aparát, funguje to skvěle. Jakmile to zkomplikuje thriller o spravedlnosti a svědomí, začne se to drolit. Nakonec bohužel spíš slow než burn, i když na poměry streamů okej.