TESSERACT - War Of Being

TESSERACT - War Of Being

TESSERACT - War Of Being

TESSERACT - War Of Being

Po doznění posledních tónů předchozího alba „Sonder“ bylo jasné, že další cesta britských TESSERACT se bude ubírat buď směrem k prohlubování experimentů anebo naopak zařadí zpátečku, na neprobádaná území (alespoň dočasně) zapomene a vrátí se k tomu, co mělo úspěch už v minulosti. Vše nasvědčuje tomu, že skupina zvolila druhou možnost a připravila kolekci více či méně standardních písní, příliš nevybočujících z mustru její starší tvorby.

Dříve než přestanete číst však vězte, že tentokrát to nebude žádný vykalkulovaný „návrat ke kořenům“. TESSERACT sice výrazně omezili námluvy s elektronikou a ambientními plochami, ale jak devítka nových kompozic dokazuje, není to výrazem bezradnosti, ani laciná sázka na jistotu. Spíše by se dalo prohlásit něco jako, že máme co dělat s novou vývojovou fází, jež je plně svázaná s minulostí. V praxi to znamená, že páté album přináší poměrně konvenční hudební náplň, avšak na druhou stranu velice šťavnatou a přitažlivou.

TESSERACT

Jestliže jsem v recenzi minulého alba vzýval doladění některých detailů tak, abych to kapele konečně sežral i s navijákem, nečekal jsem, že to bude probíhat právě tímto způsobem. Návrat do škatulky více-méně čistokrevného progresivního metalu znamená i typickou stopáž pro nahrávky kapel s ambicí tvořit posluchačsky „náročnější“ muziku. Sice nelze říct, že by hrací doba o něco malinko přesahující hodnotu jedné hodiny utekla jako voda, skupina však dokázala na této ploše rovnoměrně rozložit kvalitní nápady a stejně tak i několik vrcholných momentů.

Je příjemné slyšet, jak stále dobře dokáže fungovat vzorec, kterým již před více než dekádou TESSERACT tak razantně vtrhli na scénu. I přes nesporný hype prokázali svůj talent už na EP „Concealing Fate“ z roku 2010. Už zde se jasně zformoval jejich styl a skladatelský rukopis, který, pravda s menšími odbočkami v podobě minulého alba, aplikují dodnes. Je tam stále jasně rozpoznatelné zlaté období rozmachu djent-u, jsou tam emotivní vokální polohy i cit pro v podstatě obyčejnou rockovou píseň. A ten nyní možná více, než kdy předtím.

Čtěte také: TESSERACT - Sonder / recenze

Skupina letos prokazuje pozoruhodnou schopnost pro chytlavé refrény zdobící skladby, které mají vyšší ambici než jen pobavit. Tato kombinace epiky a zpěvných melodií přináší dostatek pozoruhodných momentů, aby se posluchačova pozornost netříštila až pod přílišným náporem nápadů nabuzené kapely. Naštěstí tato stránka věci je pevně pod kontrolou a vše je podřízeno výsledku v podobě lehce stravitelných písní. V tomto směru skvěle funguje dvojice skladeb „Echoes“ a „The Grey“. Jejich umístění hned na začátek alba je velice dobrý tah, neboť uchu lahodící refrény a dramatická stavba dokonale navnadí na další dění.

Chuť skládat dobré a čitelné písně TESSERACT neopouští ani v epických a rozmáchlých kompozicích, jakými jsou bezesporu titulní „War of Being“ anebo závěrečná „Sacrifice“. Přestože se v nich toho děje nadstandarně více, vše do sebe nakonec hezky zapadá a vše nakonec dává pevný řád a smysl. Své zásluhy samozřejmě kromě velmi dobře naladěné a skladatelsky nabuzené kapely si může připsat i více než solidně disponovaný pěvec Dan Tompkins. Že to zvládá i živě na pódiu jsme se měli už možnost přesvědčit několikrát, tudíž nepřekvapí, že svým hlasem táhne nahrávku do vysoce nadprůměrných výšin. Především způsob, jakým dokáže udržet v bezpečné vzdálenosti od patetických poloh i ty vypjatější anebo lépe řečeno skladkobolnější momenty dodává devítce skladeb pestrou škálu emocí.

Od TESSERACT jsem nikdy nepřestal očekávat plné rozvinutí jejich potenciálu. O to více mě překvapilo, že se tak stalo právě díky plnému soustředění na to, čím se prezentovali v (dávnější) minulosti. Výsledkem redukce experimentů je sice skutečnost, že „War of Being“ neobsahuje tak fenomenální skladby, jakou je „King“ z předchozího alba, ale jako celek je to letošní sevřenější, kvalitnější, propracovanější a přesto posluchačsky přívětivější nahrávkou.

 Přidejte svůj názor

Dalas

Verdikt

Páté album TESSERACT přináší poměrně konvenční hudební náplň, avšak na druhou stranu náplň velice šťavnatou a přitažlivou.

Hodnocení

Autor
8 / 10
Redakce
8,5 / 10
Čtenáři
7,4 / 10

Další informace

Stopáž: 60:43

Studio: Middle Farm Studios, Newton Abbot
Produkce: TESSERACT, Peter Miles

www.tesseractband.co.uk

Sestava

Skladby

  1. Natural Disaster
  2. Echoes
  3. The Grey
  4. Legion
  5. Tender
  6. War Of Being
  7. Sirens
  8. Burden
  9. Sacrifice

Diskografie

War Of Being (2023)
Sonder (2018)
Polaris (2015)
Altered State (2013)
Perspective (EP) (2012)
One (2011)
Concealing Fate (EP) (2010)
Demo (2007)

Jiné pohledy

8,5 / 10

S povděkem kvituji, že po vydařeně mnohotvárné "Sonder" se TESSERACT nepustili do ještě větších experimentů. Na "War Of Being" jako by se naopak soustředili více na vlastní hudbu, myšleno skladby a jejich funkčnost a emotivnost. Takže chvílemi se může zdát, že je to návrat až kamsi k náladám alba "Altered State" a progresivitě "Polaris", současně ale v mnohem vyzrálejší a dospělejší podobě. A mě se to tak až překvapivě líbí. Skladby jsou totiž místy příjemně chytlavé a rytmickou složitost i djentové experimenty skupina uhladila do jakési přívětivé kuličky, která se kutálí, poskakuje a odvaluje v hezkých ladných pohybech, žádné hrany, tak by se to dalo metaforicky charakterizovat. Ale přes tento pocit je to stále hodně pestré, nechybí postupně se rozvíjející struktury ani dynamické změny či příjemně uvolňující zklidnění. A skvělý vokální výkon Daniela Tompkinse už je ta pověstná třešnička na dortu.

Noisy | 21. září 2023