BLOOD INCANTATION - Absolute Elsewhere
Při prvním poslechu mi to sice připadalo jako když pejsek s kočičkou vařili dort, ale nakonec si to sedlo a je z toho opravdu příjemná krmě, sice hodně kořeněná všemožnými extrémy, ale chutná to skvěle.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
„Nemŕtva mŕtvola, ktorá vás chce zožrať“ (©Alex Webster) je tu 26. rok a napísané, v dobrom i v zlom, o nej už bolo snáď všetko. Bývali časy, keď sa o CC písalo viac, než im bolo milé, napríklad istá pani v Nemecku svojimi plamennými výzvami na „riešenie“ týchto „verejných nepriateľov číslo 1“ spôsobila popri cenzurovaní playlistov na nemeckých koncertoch aj nárast predaja kanibalských nahrávok a ostatného tovaru, čo určite v pláne nemala.
Nie som milovníkom štatistík, ale odhadujem, že v kategóriách ako „najväčšia“ či „najpredávanejšia“ deathmetalová kapela sú niekde v prvej trojke. 3. septembra CANNIBAL CORPSE vydali trinásty dlhohrajúci album, ktorý výraznejšiu zmenu sľuboval snáď len na producentskej stoličke. Veru aj počuť, že to kanibalom po zvukovej stránke hrá trošku inak. V štúdiu sa CC odjakživa snažili – úspešne – o surové, extrémne a zároveň nesterilné znenie „z mäsa a krvi“, ako jedni zo zakladateľov brutal death metalu nikdy neprestali byť klasikou a dnes už „starou školou“, a vzhľadom na nové štandardy sú dnes možno „len“ tradičný death metal, po novom im to však znie thrashovejšie než predtým, a párkrát sa mi tu vynorili aj reminiscencie na „Eaten Back To Life“.
Takisto viac než predtým v gitarách počuť, že nebyť SLAYER, vývoj death metalu by vyzeral prinajmenšom na americkom kontinente inak. Celkovo ale týchto 12 skladieb nemá ako sklamať, ak ste fanúšikmi CC, tak viete, že latku majú nastavenú nadpriemerne vysoko. Má to stále šťavu a ťah, hoci platí, že pokiaľ máte gitarovú prácu kanibalov napočúvanú, budete musieť s novinkou stráviť veľa času, aby ste v postupoch, ktoré už dôverne poznáte, našli niečo aspoň sčasti nové. Potom sa môžete vrátiť k počúvaniu albumu ako celku, čo do „opotrebovanosti“ zatiaľ CC nie sú „deathmetaloví SLAYER“ – tzn. efekt „snažia sa aj po rokoch, sú to stále SLAYER, ale máme ich radi pre roky 1983 – 1994, s tým už neurobia nič“. Skôr „deathmetaloví MOTÖRHEAD“ – všetko „svoje“ si vymysleli za dávnych čias, napriek tomu aj dnes majú na nových albumoch skladby, ktoré proste potešia.
Corpsegrinderove hlasivky ďalej odolávajú procesom starnutia a opotrebovávania, a môže byť pravda, že v dobe naozaj neľudských BDM vokálov dnes jeho level zvláda napríklad aj Mallika z ABNORMALITY, lenže čo do frázovania, práce s hlasom a zrozumiteľnosti v súbehu so surovosťou je George stále prvá liga, učiteľ a niekto, koho zmeny v stavbe krčných kostí i svalstva by s radosťou študovala veda anatomická. Tým je jeho vklad do CC dostatočný, a ak sa necíti na písanie textov, nie je to problém, gore historky tam má kto vymýšľať.
Ako som spomenul, gitaristi Rob a Pat sú páni na svojom mieste a Alex ako basák je od začiatku pilierom CC rovnako ako bubeník Paul. Výhrady k jeho bubnovaniu už proste neberiem, hrá to, čo tam funguje roky a naozaj sa nemusí zaoberať výkonmi súčasných cez PC hnaných jazzmanov, keďže CC sú kapela z čias, kedy bolo treba zaujať hlavne kompaktnou hudbou, nie nejakými profesorskými výkonmi. A ako obvykle sa aj teraz podarilo zložiť zopár hitov, takže všetko v poriadku, CANNIBAL CORPSE zatiaľ nie sú skupinou, ktorá by už mala na tvorbu nových vecí nakašlať a hrať len koncerty s „best of“ programom. A k tým koncertom – videl som ich niekoľko, prvý ešte s Barnesom pred 20 rokmi, a na všetkých vyučovali a likvidovali.
CANNIBAL CORPSE sa vyvíjajú jedine v hraniciach vlastného štýlu, na prípadné experimenty majú členovia iné projekty. Aj preto sú „krásy“ novinky na dlhé hľadanie. Ale sú tam, a je ich nakoniec celkom dosť.
8 / 10
Violence Unimagined (2021)
Red Before Black (2017)
A Skeletal Domain (2014)
Torturing And Eviscerating Live (2013)
Make Them Suffer (Live) (SP) (2013)
Dead Human Collection: 25 Years Of Death Metal (2013)
Torture (2012)
Evisceration Plague (2009)
Kill (2006)
The Wretched Spawn (2004)
Worm Infested (MCD) (2002)
Gore Obsessed (2002)
Live Cannibalism (live) (2000)
Bloodthirst (1999)
Gallery Of Suicide (1998)
Vile (1996)
The Bleeding (1994)
Hammer Smashed Face (MCD) (1993)
Tomb Of The Mutilated (1992)
Butchered At Birth (1991)
Eaten Back To Life (1990)
Datum vydání: Úterý, 16. září 2014
Vydavatel: Metal Blade Records
Stopáž: 43:52
U dinosaurů tohoto typu už nemívám přehnaná očekávání, protože po The Bleeding už nenatočili desku, která by mě posadila na zadnici. Ale i tak mě album celkem potěšilo a nenudil jsem se. A ano taky mám pocit, že jsou z desky cítit víc než kdy jindy thrashový závany. Nejlepší song: Kill or Become
Při prvním poslechu mi to sice připadalo jako když pejsek s kočičkou vařili dort, ale nakonec si to sedlo a je z toho opravdu příjemná krmě, sice hodně kořeněná všemožnými extrémy, ale chutná to skvěle.
Tady pozor, tohle je vynikající deska. Finové DEVENIAL VERDICT zní jako mix GORGUTS, ULCERATE a REPLICANT. Nadto ale přidávají přístupnější / lidštější (ne však jednodušší) atmo/melodické vsuvky. Příznivci avantgardněji pojatého death metalu musí slavit.
Tři roky staré EP "Schattenfall" potěšilo, novinka "Phantast" naopak přináší jisté vystřízlivění. Němci tentokrát skladatelsky tápou a doručují pouze atmo-blackmetalový standard. A to je málo. Čtyřicet minut dlouhé přešlapování bez výraznějších momentů.
Tenhle bahnem a plísní obalený kostlivec do první doom/death metalové ligy zatím nepatří. Mladí Španělé respektují žánrové atributy, nicméně zatím tak činí dost jednoduchou formou. Deska pokulhává a ztrácí na flow hlavně v doom metalových pasážích.
Veľa fantastického a rôznorodého death metalu vyšlo tento rok, ale toto poňatie mi je najbližšie. Nerdi citujúci pinkfloydovské, opethovské či cynicovské vplyvy s takouto ľahkosťou nad morbidangelovským kovom smrti, to je niečo prekrásne.
Obavy z odchodu Patricie Andrade a přerod v tuctový doom/goth se ukázaly být liché. Novinka sice neoplývá charismatem a fado feelingem 7 let starého předchůdce,svůj půvab a portugalský šarm bezpochyby má a jako taková rozhodně nabídne solidní nadstandard.
Znovuzrození Australané se po 4 letech připomínají s další deskou, jejíž popis z mé strany příliš originality nepřinese. Zkrátka je to kvalitně provedená deathmetalová fošna. Velmi slušný standard, který revoluci neudělá, ale nemusel by ani zapadnout.