MANY EYES - The Light Age
Metalcore vo veľmi šťavnatej podobe! Keith Buckley, frontman pradávnych a už žiaľ nefunkčných EVERY TIME I DIE a jeho nové pôsobisko v prekvapujúco výraznej forme. Toto sa podarilo v každom jednom ohľade.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Neveľa skupinám sa stane, že si na vydanie debutového albumu počkajú 26 rokov od vzniku, ale po príklad najnovšie nemusíme chodiť ďaleko. Je to totiž prípad košických MORDUM, existujúcich od roku 1991. Prvýkrát som ich „live“ videl rok nato a bol som príjemne prekvapený, kov smrti bol na Slovensku novou vecou a jedna z jeho prvých košických lastovičiek mala čo-to do seba aj v amatérskych domácich podmienkach a s vekovým priemerom 16 – 17 rokov. V lokálnych pomeroch zjavenie, ak vás zaujíma, ako to bolo inde a čo vlastne znamenalo hrať v MORDUM, najlepší zdroj informácií nájdete v knihe Please No Disco Tonight.
Prvé nahrávky „Psychic Dissection“ a „Spiritual Necropsy“ vznikli v skúšobni, nahrávané naživo na kazeťák a ktovie, či sa vôbec zachovali, v roku 1995 sa však MORDUM vypravili do leopoldovského Exponentu, kde stvorili debutové demo „Systems“ vydané ako profi MC. Hudobne malo všetky predpoklady na to, aby skupinu dostalo medzi popredné mená čs. extrémnej scény, technický death metal, vyspelý po hudobnej i zvukovej stránke a hlavne nezaostávajúci za dianím vo „veľkom svete“. K naozajstnému prelomu na scénu však nestihlo dôjsť, keďže MORDUM kvôli rozdielnym názorom i prístupu pomenili zostavu a po ďalšej nahrávke „Destroy Future“ to zabalili. Zdalo sa, že navždy a že sľubný príspevok k nielen čs. deathmetalovej scéne skončil ako hlavne na domácom poli uctievaný kult.
V januári 2013 však ako blesk z jasného neba udrelo prakticky nečakané zmŕtvychvstanie v pôvodnej zostave zo „Systems“, teda najlepší možný reunion. „Pôvodnosť“ ale vydržala len niekoľko mesiacov a skupina sa ocitla na mŕtvom bode, z ktorého sa pohla vpred výmenou frontmana za skúseného a naozaj aktívnemu hraniu nakloneného Ľuba Lokšu (CONTEMPT). Po usilovnom cvičení a tvorbe nových skladieb prišli prvé koncerty, na ktorých sme videli, že „je to tam“ minimálne ako za mlada, a debutový album bol už len otázkou času. V domácom štúdiu sa na ňom pracovalo na dvakrát, keďže prvú verziu „zostrelili“ vrtochy moderných technológií.
Od 22. februára 2017 je však „And What Is The Truth“ na svete ako druhý deathmetalový album v portfóliu metalového nadšenca Koníka a jeho vydavateľstva Support Underground a konštatujem, že mám radosť, oplatilo sa mať očakávania a je tu debut, na aký môžu byť hrdí MORDUM, fanúšikovia i domáca deathmetalová scéna. Sme bohatší o vyše štyridsaťminútový kotúč duniaci takým vyzretým kovom smrti, aký vedia dodať ľudia, hrajúci ho prakticky od jeho začiatkov u nás vyše štvrťstoročie vkuse, alebo takí, ktorí preň cit nikdy nestratili a metal ako taký sledovať neprestali, bárs sa aj roky miesto hrania radšej/nanešťastie venovali iným veciam.
Veľmi dobré ponuré intro uvedie desiatku skladieb, štýlovo balansujúcich medzi klasickým a brutálnym death metalom. Oproti „Systems“ ide o výrazne extrémnejšie podanie žánru, mixujúce technický a atmosférický prístup tejto nahrávky s vysokou dávkou temnej agresivity, ponurosti, zlovestného vyznenia a s dôrazom na rýchle, drviace klepačkové útoky. Ukážkovým spojením týchto dvoch tvorivých prístupov je napríklad záverečná „Darkness Of Altars“ s až nedeathmetalovo vyznievajúcou vyhrávkou, vystriedanou nemilosrdnou paľbou. Bez toho, aby hudba stratila čokoľvek na technickosti – ako by aj mohla, za 20 rokov všetci zúčastnení mali čas ešte vyrásť ako hudobníci a skladatelia –, teraz strháva hlavne divokosťou a energiou.
Od hudobníkov s vekovým priemerom okolo štyridsiatky nečakajte nejakú modernu, tu sa pracuje s vplyvmi vstrebanými hlavne z death metalu rokov 1990 – 2005. MORDUM nechali všetko na prirodzené cítenie, spracovali to, čo sa naučili od DEATH, ATHEIST, PESTILENCE a takisto od MORBID ANGEL, HATE ETERNAL, NILE a CANNIBAL CORPSE, pričom spod týchto vrstiev na vás miestami preblysnú ešte aj SLAYER spred tridsiatich rokov, zabalili to do hutného, na tú akurátnu hrubosť zrna vybrúseného zvuku, nárezové kompozície okorenili zaujímavými vyhrávkami, klasicky vystavanými sólami, náladovými melodickými momentmi, dosamplovali pár hrozivých zvukov a výsledok je veľmi dobrý.
Texty, zaoberajúce sa predovšetkým neradostnými stránkami súčasného sveta, vojnovými konfliktami, zarábaním na ľudskom utrpení, manipuláciou a podobne, prednáša pre MORDUM nový typ vokálu. Kedysi boli pre skupinu typické vyššie, revané polohy niekde v línii Schuldiner-Van Drunen-Cavalera, dnes sa v ešte zúrivejšom podaní ozvú len ako občasný sprievod k hlbokému growlingu, ktorý miestami pripomína Barnesa, inde Sandersa. Dobrá voľba sfarbenia, s hudbou si sadlo presne. Album zaujme aj po grafickej stránke, na jednej strane hneď vidíte, že MORDUM rozhodne hrajú voľačo extrémne, na strane druhej je tu pár detailov, ktoré booklet ťahajú nad stereotyp bežných žánrových grafík. Po každej stránke debut ako sa patrí, o to väčšie sú očakávania do budúcnosti.
Debutovým albumom rovno do prvej domácej ligy, to sa po 26 rokoch v podstate patrí.
8 / 10
Gabi Antal
- bicie
Roman Köröši
- gitary
Marek Beluško
- basgitara
Ľubo Lokša
- gitary, vokály
1. God Saves Only Queen
2. And What Is The Truth?
3. Dictators
4. Rise Of The Drones
5. The Process Of Digitizing
6. The Magick Substance
7. Lord Of War Or Peacemaker
8. Poverty
9. Fanaticism
10. The Darkness Of Altars
In Peccato Mortali (2022)
And What Is The Truth? (2017)
Destroy Future (2010)
Destroy Future (2000)
Systems (1995)
Metalcore vo veľmi šťavnatej podobe! Keith Buckley, frontman pradávnych a už žiaľ nefunkčných EVERY TIME I DIE a jeho nové pôsobisko v prekvapujúco výraznej forme. Toto sa podarilo v každom jednom ohľade.
Doposud jsem se s tvorbou libereckých spíše míjel a vlastně ani nevím proč. Ty ozvěny starších LVMEN, festival emocí a hůře definovatelná těžká atmosféra dělají z nahrávky pro mě velmi chutné sousto. Jdu se zavrtat pod její povrch => další poslechy nutné!
Stoner / doom / heavy metal tradičního ražení a s "čarodějnicí" za mikrofonem není už žádné unikum. Vlastně ním není ani nová deska amerických CASTLE. Přesto však nahrávka nabídne příjemnou společnost těžký kytarových riffů a (před)pekelných melodií.
Švédská rodinná kapela se příliš nenechává svazovat žánrovými mantinely. Minule to bylo laděno hodně do folku. „Lullaby“ oživuje taneční rytmy postavené na power metalovém podkladu. Opět velmi dobré, jen je škoda, že je to pouze singl.
Jude Law jako sebedestruktivní lovec amerických nácků v temném a tvrdě tenzním thrilleru podle skutečných událostí. Australan Kurzel se s tím nesere a ve filmu, který nejvíc připomíná Sicario či Wind River, zobrazuje zrůdnost i svůdnost US fanatismu.
Zasloužený trest pro ty, kteří Todda Phillipse pasovali na Spasitele komiksu. Nesoudržná slátanina selhává ve všech žánrech, o než se pokusí, svou naivitu každopádně skrývá agresivní temnou introspekcí, která je ještě legračnější než ten psychomuzikál.
Tohle duo nezapře, že má v žilách DNA mateřské skupiny AARA, přesto je tenhle studeně zlý, přiměřeně melodický a hutně natlakovaný papiňák melodického black metalu připravený bouchnout vám do ksichtu po svém. Kompaktní, vtahující, skličující, ponuré.