ALTAR OF PLAGUES - Mammal

ALTAR OF PLAGUES - Mammal

ALTAR OF PLAGUES - Mammal

ALTAR OF PLAGUES - Mammal

Pochmúrni Íri ALTAR OF PLAGUES si moje uznanie získali kolekciou štyroch dlhometrážnych kompozícii nazvaných súhrnne „White Tomb“. Jednoznačná láska na prvý pohľad. Silná atmosféra, pestrá konštrukcia skladieb, v ktorých dokázali ideálnym pomerom zmiešať prvky post- a black metalu v nesmierne záživný a dokonale kompaktný celok – pamätám sa, ako som to musel neveriacky pretáčať celý deň dokola. Pritom inštrumentálne nešlo o žiadne progresívne hody, album však nepochopiteľne držal a ani po uložení jeho štruktúry do pamäte neomrzel, čo vlastne platí dodnes.

ALTAR OF PLAGUES

Rovnako aj „Mammal“ do veľkej miery technicky zachováva výrobný postup plnohodnotného debutu, čo znamená aj to, že sme opäť svedkami onoho nie vždy žiaduceho „žuvačkového“ efektu, kedy si vo viac ako desaťminútových kompozíciách štafetu predáva len niekoľko striedajúcich sa motívov. No a o čo lepšie a rýchlejšie to kupodivu minule fungovalo, o to horšia mi súhra koliesok rachotiacich v mašine pripadá teraz. Som totiž zástupca sorty, ktorá sa cez meniaci sa ksicht tejto štvorice príliš preniesť nedokázala, lebo naivne očakávala „White Tomb 2“.

Treba dodať, že čiastočne možno uplatniť pravidlo o viacnásobnom počte vypočutí postupne zlepšujúcom názor, náhlych rozjasnení typických pre hudbu avantgardnejších spolkov, kedy si po bezvýslednom narážaní zvukových vĺn na nechápavú makovicu na 26. pokus zrazu človek povie „aha, takto to mysleli...“, som sa však v plnej sile nedočkal.

Zdôvodniť sa to dá prostým faktom, že „Mammal“ je iný. Hodnotenie bude do veľkej miery závisieť od toho, ako rýchlo sa s tým dokážete zmieriť. Od samotného úvodu je nahrávka zvukovo úplne inde - zreteľný je príklon k hlbším riffom, ktorým sa darí vytvárať akési „dusné“ prostredie, čo vôbec nie je na škodu, i keď mi to spočiatku nechcelo v ušiach sedieť.

Naopak plusové body len ťažko pričítam za vokál, ktorý od minula zdegradoval na neurčité priškrtené „úpenie“, skoro až otvárajúce miesto polemikám, že za mikrofónom mohol stáť ktokoľvek. Veľkou devízou partie z Corku však ostávajú silne atmosférické ruchy a vôbec všetok ten sprievodný ambientný lomoz, skutočne mierne zvyšujúci hodnotu skladby. To samozrejme neprebije viac-menej sterilný dojem z technickej časti, jednoducho trpiacej nedostatkom náboja.

ALTAR OF PLAGUES to prestrelili a mamutia hracia doba zvukových stôp nezodpovedá počtu obstojných nápadov, na čo dopláca predovšetkým zbytočne dlhá 18-minútová „Neptune Is Dead“, ktorá pri polovičnej dĺžke mohla zahviezdiť.

ALTAR OF PLAGUES

Pripadám si tak vcelku rozpoltene. Zdá sa mi, že ALTAR OF PLAGUES na jednej strane často len mlátia prázdnu slamu, azda predpokladajúc, že zďaleka nie taký prvotriedny obsah ako minule budú ľudia vďaka jeho ťažšej prístupnosti označovať za väčšie umenie. Pritom ale mám chvíle, kedy sa vkráda pocit, že tomu prichádzam na kobylku, neposedná lopta poskakuje v malom vápne, no nie a nie trafiť sa medzi tyče.

Umelo pridávať body však nemám chuť. Myslím, že som „Cicavcovi“ venoval dosť času a čo sa týka zaujímavosti a záživnosti technickej stránky, ide o odvar vecí minulých, pravda, nie najslabší, ale predsa. Mocná atmosféra však ostáva a nedovoľuje svedomiu ísť s hodnotením nižšie. Nedokážem dnes povedať, ktorým smerom sa u mňa krivka poberie ďalej. O osude Írov zrejme rozhodne povestný tretí album. Nadnes, miesto toho, aby nadobudnuté pozície obhájili a potvrdili, z nich v mojich ušiach zostupujú. Verím, že len dočasne.

 Přidejte svůj názor

Martin

Verdikt

„Mammal“ je iný. Hodnotenie bude do veľkej miery závisieť od toho, ako rýchlo sa s tým dokážete zmieriť. Ak čakáte „White Tomb 2“, budete trochu sklamaní. Ak ste pre každý prípad prístupní zmenám, zrejme si môžete aspoň bod pridať.

Hodnocení

Autor
6,5 / 10
Redakce
6,5 / 10
Čtenáři
7,8 / 10

Další informace

Stopáž: 51:59

www.altarofplagues.com

Sestava

Skladby

  1. Neptune Is Dead
  2. Feather And Bone
  3. When The Sun Drowns In The Ocean
  4. All Life Converges To Some Centre

Diskografie

Mammal (2011)
Tides (EP) (2010)
White Tomb (2009)
Sol (EP) (2008)
Through The Cracks Of The Earth (EP) (2007)
First Plague (Demo) (2006)

Jiné pohledy

7,5 / 10
ALTAR OF PLAGUES si ako formu vyjadrenia vybrali black metal, avšak hranice tohto štýlu im boli vždy priúzke. A tak si do svojho čierneho pekla primiešali niečo naviac. Troška ambientu na tú správnu pochmúrnu náladu, noise na jej dokreslenie a post-metal akože sme „in“.

Na „Mammal“ sa so spomenutými zložkami pracuje viac ako na debute „White Tomb“ - všetko je akoby vystupňované, dotiahnuté a privedené k ešte väčšej dokonalosti. Melódie sú zreteľnejšie a hneď si vás omotajú okolo prsta, experimenty ešte „experimentálnejšie“ (“When The Sun Drowns In The Ocean” je v podstate írsky folk, na ktorý nadviaže industriálne temno), o valivých (post) metalových zložkách, ktoré „Mammal“ dominujú, už ani nehovoriac.

ALTAR OF PLAGUES si ako svoje hudobné poslanie vytýčili kreativitu a hĺbku prežitku, čo sa im na novinke určite darí. Atmosféra (zármutok, bolesť a všadeprítomná šeď) tohto albumu je priam pohlcujúca a je jedno či počúvate siahodlhú, takmer dvadsať minútovú skladbu. Zvukovody budete mať vždy na stopkách, ináč to ani nejde, pretože hudba ALTAR OF PLAGUES vám to jednoducho nedovolí. „Mammal“ je plný zaujímavých a premýšľavých, často až strhujúcich momentov, s ktorými sa kapela popasovala nadmieru schopne.

Na druhú stranu sa u niektorých z vás môže dostaviť aj pocit mierneho opotrebovania materiálu alebo hluchých miest, ktoré vznikajú už spomínanou dĺžkou kompozícií. Nenechajte sa však odradiť, celkový príjemný dojem z posluchu „Mammal“ táto skutočnosť nenaruší.
Phill | 30. června 2011

 

5,5 / 10
Pripomienka toho, aká je hudba subjektívna záležitosť. „Mammal“ zhŕňa pozitívne kritiky i ohlasy fanúšikov a ja mám pocit, že im celkom rozumiem. Ani s drobným pritvrdením a jemným odklonom od post-rockom napáchnutých scenérií nemám problém. Aj napriek tomu sa pri počúvaní nových ALTAR OF PLAGUES cítim ako nezaujatý pozorovateľ. To, čo znie na deviatkovom „White Tomb“ naliehavo a dramaticky, ma v novej interpretácii opakovane míňa a navodzuje dojmy, že tá naozajstná gradácia sa nedá napasovať len tak do čohokoľvek.

Hudba nie je ani o zásluhách, ani o prejavenej snahe. Tentoraz bez hlbších analýz: „Mammal“ ma nebaví viac než akékoľvek iné priemerné dielo. Snáď máte viac šťastia.
Klypso | 29. června 2011