SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY - Návaz

SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY - Návaz

SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY - Návaz

SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY - Návaz

Aj keby Radek Hajda nakoniec naozaj mal na hrobe napísané „nepřekročil stín Behind The Shadows“, nevypovedalo by to o ničom inom než o neznesiteľnej ľahkosti nostalgie. Prípadne ešte tak o fenoméne, ktorý jeho kapela vytvorila. SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY už nikdy nezložia druhú „Shadow“, no na druhej strane duša kapely nepominula ani so Zuzanou Zamazalovou, ani s Petrom Staněkom. Čo by za to dalo kopec iných tuzemských samozvaných legiend. Navyše, kruto povedané, Hajdovci majú momentálne úplne iné starosti a úplne inú výzvu než dokazovať čokoľvek domácim fanúšikom, ktorí ich poznajú odzadu aj naruby.

Je to paradox, no SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY naplno prerazili do zahraničia (po recenziách v renomovaných magazínoch sa to tak už hádam dá nazvať) vtedy, keď naplno zavrhli angličtinu. Koľkokrát ste čítali výhovorky géniov, ktorí by si už dávno podmanili svetové pódia, nebyť toho, že sú znevýhodnení národnosťou a mali sa narodiť o pár stoviek kilometrov na západ. Za to, akých blbcov z nich SSOGE urobili, si zaslúžia ďalší bod navyše. Všetka česť.

SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY

„Návaz“ vykračuje oproti „Relic Dances“ vpred smerom k prirodzenejšiemu snúbeniu doommetalovej hudby s moravským folklórom. Ešte stále treba folklórne aranže ohýbať, no nie až tak príliš. Znejú oveľa prirodzenejšie, dostávajú oveľa viac priestoru na rast, nehovoriac o tom, že v Pavlovi Zouharovi našiel Radek Hajda najlepšieho huslistu, aký mu kedy v kapele účinkoval. A vôbec, folklórna tvár albumu je čosi, čo má smerom k zahraničiu úplne najväčší potenciál. Teraz už zostáva len netrpezlivo čakať, koľko ľudí sa (ne)nechá domotať idiotom, ktorý v Season Of Mist rozhodol o tom, že SSOGE budú propagovaní ako folkmetalová kapela.

Keď už sme sa bavili o prekračovaní tieňov, za najsilnejšie kompozície možno označiť „Skryj hlavu do dlaní“ a „Pramen, co ví“, ktoré objektívne konkurujú tomu najlepšiemu, čo kapela kedy vytvorila. Je skvelé, že Pavel Hrnčíř nepatrí medzi spevákov, ktorých ego by kolidovalo so záujmom kapely. Priestoru na „Návaz“ má nepomerne menej než speváčka Hanka a nemyslím tým iba kvantitu. Zdá sa však, že to znáša celkom dobre. Zvyšku kapely sa darí z času na čas zamaskovať tu nadbytočné šepoty, tam príliš nápadný pátos, ktorý občas ujde aj Hanke. Tá sa definitívne usadila v školene civilnej polohe, čo trochu zamrzí v záverečnej „Samodiva“, kde predvedie pár tlačených, nástojčivých a veľmi vášnivých okamihov. Úplne najsilnejšou vokálnou zbraňou albumu sú zbory všetkého druhu, vymyslené, zaranžované, nahraté, nazvučené a vyprodukované ozaj bravúrne.

Opäť škoda, že si Season Of Mist vybrali za výkladnú skriňu albumu rýchlu „Slava“, ktorá svojou „podbízivostí“ a trochu aj textom pripomínajúcim telefónnym zoznam slovanského panteónu patrí skôr k doplnkovým než nosným.

SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY

Ak na Metalopolise razíme teóriu, že k domácim albumom treba pristupovať rovnako ako k zahraničným, v prípade „Návaz“ to musí platiť rovnako a zároveň presne s opačnou logikou ako vo väčšine prípadov. To, že niektorí z nás poznáme kapelu ako vlastné topánky a roky ju podrobne sledujeme, by nemalo ovplyvniť úsudok o tom, aký náramne podarený exportný artikel v „Návaze“ vytvorila, kombinujúc určite aj veci, ktoré vo vnútri hraníc Československa prekvapia menej než mimo nich.

Na tento album môže byť Česká republika právom hrdá. Nesie v sebe potenciál zaviať svieži vietor do nešťastného stiesneného žánru, do ktorého bol napchatý francúzskym obuvákom (alebo definitívne dokázať, že doň nikdy nepatril) a ak chceme byť spravodliví, ako „ďalší“ album je oveľa lepší než býva u ďalších albumov dlhohrajúcich kapiel zvykom.

 49

V-dur

Verdikt

Po spravodlivosti najlepší album, aký mohla kapela ako SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY po toľkých rokoch a vo všetkých svojich kontextoch vytvoriť.

Hodnocení

Autor
8,5 / 10
Redakce
7,9 / 10
Čtenáři
7,9 / 10

Další informace

Stopáž: 48:37

www.ssoge.com/

Sestava

Skladby

  1. Mokoš
  2. Zlatohlav
  3. Skryj hlavu do dlaní
  4. Přísahám
  5. Slava
  6. Sudice
  7. Dva stíny mám
  8. Pramen, co ví
  9. Samodiva

Diskografie

Smutnice (2018)
Návaz (2011)
Osamělí (2006)
Relic Dances (2004)
Themes (2000)
Behind The Shadows (1998)
Iron (1996)
...Amber Sea (demo) (1996)
Apotheosis (demo) (1995)

Jiné pohledy

8 / 10
Člověk by si řekl, že kdyby se někdy sajlentům chtělo do světa, tak s něčím od podlahy a s angličtinou, dokud jsou mladí. Jenže oni ne. Ale podstatné je, že šli ven s osobitým a krásným materiálem. Su na nich hrdý!
Shnoff | 1. února 2011

 

7,5 / 10
Příjemná kolekce plynule navazující na předešlou tvorbu. Doom metal prolnutý s folklórními prvky zaobalený do slovanského hávu, famózní housličky občas připomínající počátky MY DYING BRIDE, skvělá "Skryj hlavu do dlaní" a na druhou stranu poněkud zbytečná "Slava" (vcelku nepochopitelně vybrána vydavatelem jako reprezentativní), která zní z desky stejně podbízivě jako naživo.
Deadmann | 26. ledna 2011

 

8,5 / 10
Francúzi chceli mať po vzore Napalm Records "svoju ARKONU"... a dobre urobili. Veľmi kvalitne pripravený materiál, ktorý má silu a schopnosť zdrapnúť poslucháča za uši hneď od prvého momentu. Vkusne zaranžované skladby presvedčia aj zarytých odporcov folkových vplyvov v metalovej hudbe - najmä vďaka podmanivým vokálnym linkám. A "Slava" samozrejme je najlepšia skladba na albume.
Rudi | 26. ledna 2011

 

7 / 10
Paradoxně až v případě edice na zahraničním labelu je album „Silentů“ kompletně nazpíváno v češtině, po čemž jsem mimochodem já osobně už v minulosti několikrát volal. Po šesti letech čekání tedy registrujeme další pozvolný ústup od metalového zvuku směrem někam ke slovanské rockové vzletnosti. S tou to však jde někdy ztuha, neboť se nemohu zbavit pocitu, že vokál Hanky Hajdové by snesl i silnější emoční náboj, nebo chcete-li, se najde dost momentů, kdyby se do toho pěvkyně mohla více opřít. Pevným pojítkem s minulostí tak zůstávají skladby jako „Dva stíny mám“, kde je ke slyšení z mého pohledu už trochu zbytečný hluboce posazený vokál. Pochválit však nutno četné folklórní prvky, jakož i příjemný zvuk cimbálu, který se stává integrální součástí hudby skupiny a nejen povrchním znakem snahy o spojení folklóru a rockové / metalové muziky. Deska, která si na úplné vstřebání a utřídění dojmů ještě nějaký ten čas vyžádá.
Dalas | 26. ledna 2011

 

8,5 / 10
„Návaz“ prestúpený slovanskou poetikou v podmanivej hudobnej forme nemôžem hodnotiť inak než pozitívne. Na základe akademických hudobných merítok by sa mu dalo všeličo vytýkať, no jedná sa o plný zásah do výsostne subjektívnej pocitovej oblasti. Atmosféra, emócie a silná obrazotvornosť sú atribúty, ktoré robia novinku SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY silným dielom, tak ako to popísal Vidar vo svojej recenzii.
Arrow | 25. ledna 2011