MESHUGGAH - Alive

MESHUGGAH - Alive

MESHUGGAH - Alive

MESHUGGAH - Alive

Keď ich miluješ, nie je čo riešiť. Tento mierne modifikovaný slogan z istej reklamnej kampane presne sedí aj na aktuálny dvojdiskový produkt z dielne Švédov MESHUGGAH. Otcovia math metalu, na ktorých bezhlavo prisahá mnoho fanúšikov a dokonca aj množstvo kapiel sa rozhodli, že konečne zrealizujú živák. Neboli by to ale „meshugovia“, aby sa tejto úlohy neujali tak trochu netradične.

V prípade „Alive“ nejde o klasický live záznam natočený na jednej zastávke v priebehu tour, namiesto toho nám Thordendalovci naservírovali dokument z turné. Všetko štartuje efektná animácia ukončená výbuchom atómovej bomby, ku ktorej možno MESHUGGAH smelo prirovnať, pretože po absolvovaní ich koncertu vám ostane v hlave len vyprahnutá (s)púšť.

„In space no one can hear you unless you scream“

MESHUGGAHJednotlivé skladby z rôznych miest sveta (Tokio, New York, Montreal a Toronto) sa prelínajú s rozhovormi a backstage reportmi, v ktorých sa okrem členov kapely bližšie zoznámime aj inými dôležitými i menej dôležitými persónami (zvukár, osvetlovač, žurnalista, moderátor, nástrojoví technici), fanúšikov samotných nevynímajúc. Okrem osobných výpovedí môžete z týchto „medzihier“ sprostredkovane nasávať atmosféru prepotenej šatne, života na cestách a nočného života. Striedanie hudby a zákulisných záberov robí z tohto DVD viac dokument ako bežný hudobný film a môžem smelo vyhlásiť, že ide o film nadmieru zaujímavý a strhujúci. No presne tak ako všetko má svoje plusy a mínusy, aj „Alive“ tak trochu trpí paradoxne na svoju najväčšiu devízu. Vďaka prerušovaniu koncertných záznamov sa nedarí Švédom vtiahnuť diváka do atmosféry koncertu tak, ako by to bolo možné. Tvorcovia DVD snáď mohli porozmýšľať o možnosti pustenia si DVD bez backstage záberov, no asi práve preto obsahuje „Alive“ aj audio verziu, na ktorej však, žiaľ, nájdete len dvanásť songov.

MESHUGGAHKoncertný záznam zachytáva štvoricu muzikantov vo vrcholnej forme počas ich skoro trojmesačného turné po vydaní albumu „obZen“ a na živé predvedenie tak nových, ako aj starších skladieb je radosť pozerať. Presní, perfekcionistickí, brutální a vražední, takto presne si ich pamätám z koncertu v Budapešti v roku 2005 a sledujem, že sa nič nezmenilo. Prekvapením je absencia skladby „Future Breed Machine“, ktorou kedysi musela končiť každá show kapely. Inak môžem konštatovať, že na DVD sa nachádza silná zostava skladieb zoskupenia, kde vyzdvihnúť ktorúkoľvek by bolo znevážením tých ostatných. MESHUGGAH nepatria ku skupinám, ktoré si potrpia na bohvieakú pódiovú show, no aj napriek nemálo zložitej hudbe nechávajú emóciám voľný priechod a na pódiu sa pohybujú prirodzene a s ľahkosťou. Ak neveríte, zožente si „Alive“, a ak neuveríte ani filmu, rýchlo si zistite, kde MESHUGGAH najbližšie hrajú. Vidieť ich show naživo stojí všetky „prachy“ a ani táto „náhrada“ sa jej nevyrovná, pričom MESHUGGAH vám zaručene vybijú z hlavy akýkoľvek náznak odporu!

Ako bonus na DVD disku nájdete aj video k fenomenálnej skladbe „Bleed“ a reportáž z natáčania klipu, kde sa máte možnosť zoznámiť, okrem iného, aj s režisérom celého DVD. Celkom na konci sú aj dve krátke rozhovory - prvý s gitarovým technikom skupiny a ten druhý, o bicích, s Tomasom Haakem.

Klady a zápory som spomenul už vyššie a hovoriť viac by bolo nosením dreva do lesa. Osobne, ako fanúšik, hodnotím plným počtom, a ak vy k zažraným priaznivcom nepatríte, pokojne si pol bodu odpočítajte.

MESHUGGAH

Fotografie ilustračné: oficiálne stránky skupiny a Wikipedia

 45

Koscj

Verdikt

Presní, perfekcionistickí, brutální a vražední - jednoducho MESHUGGAH. Viac dokument z tour ako live koncert, no i tak geniálne dielo.

Hodnocení

Autor
10 / 10
Redakce
-
Čtenáři
9,6 / 10

Další informace

Stopáž: 1:30

Produkce: Ian McFarland a MESHUGGAH

réžia: Ian McFarland
výkonný producent: Markus Staiger
asistent editora: Chris O'Coin
animácia, design: Joey Korenman
mix: Daniel Bergstrand, Nathan Bice

zvuk: Dolby Digital Stereo, PCM stereo
región: 0

www.meshuggah.net

Sestava

Skladby

 1. Begin
 2. Perpetual Black Second
 3. Twenty Two Hours
 4. Pravus
 5. Dissemination
 6. Bleed
 7. Ritual
 8. New Millennium Cyanide Christ
 9. Cleanse
 10. Stengah
 11. The Mouth Licking What You've Bled
 12. Machine
 13. Electric Red
 14. Solidarius
 15. Rational Gaze
 16. Moment
 17. Lethargica
 18. Communicate
 19. Combustion
 20. Humiliative
 21. Infinitum
 22. Straws Pulled At Random
 23. End
 24. 'Bleed' Music Video (bonus)
 25. The Making of 'Bleed' (bonus)
 26. Micha Guitar Tour (bonus)
 27. Tomas Drum Tour (bonus)
 28. Perpetual Black Second (audio CD)
 29. Electric Red (audio CD)
 30. Rational Gaze (audio CD)
 31. Pravus (audio CD)
 32. Lethargica (audio CD)
 33. Combustion (audio CD)
 34. Straws Pulled At Random (audio CD)
 35. New Millennium Cyanide Christ (audio CD)
 36. Stengah (audio CD)
 37. The Mouth Licking What You've Bled (audio CD)
 38. Humiliative (audio CD)
 39. Bleed (audio CD)

Diskografie

Immutable (2022)
The Violent Sleep Of Reason (2016)
Pitch Black (EP) (2013)
Koloss (2012)
Alive (DVD+CD) (2010)
obZen (2008)
Catch 33 (2005)
I (EP) (2004)
Nothing (2002)
Rare Trax (kompilace) (2001)
Chaosphere (1998)
Contradictions Collapse + None (reedice) (1998)
The True Human Design (EP) (1997)
Destroy Erase Improve (1995)
Selfcaged (EP) (1995)
None (EP) (1994)
Contradictions Collapse (1991)
Meshuggah (EP) (1989)