NORA - Save Yourself

NORA - Save Yourself

NORA - Save Yourself

NORA - Save Yourself

Agresivní hardcore plný metalového feelingu, burcujících rytmických kanonád, techničtějšího skřípění kytarového zápřahu a uřvaného vypjatého vokálu, tento dnes trochu pozapomenutý model progresivnějšího new-school přinášejí NORA, jedni z těch, kteří na prahu nového milénia tvořili New Jersey hardcore scénu, a kteří se nám po několikaletém odmlčení vrátili se svou třetí deskou „Save Yourself“. A z nových skladeb jsou cítit kořeny, zde si nesmlsneme na nějakém objevném posouvání hranic, zde půjde o tradice, které se novodobé hardcore partičky často až křečovitě snaží bořit, zapomínajíce přitom na hlavní účel veškerého jejich snažení, kterým by přece měla být hlavně hudba burcující posluchače k divokému křepčení. Pokud chceme užívat hořké kapky v podobě důrazné hardcore výbušnosti, pak nám je právě NORA nabízejí v nedeformované formě. Skupina jde za svým cílem jako dravec za kořistí, neopouští voňavou stopu a dusá po pěšině sice vyšlapané celým stádem, ale stádem, které větříce za sebou lovce, nemůže nic jiného, než se před ním rozprchnout a uvolnit cestu.

NORAMluvit jedním dechem o new-school a současně o tradicích by se mohlo zdát jako protimluv, avšak z dnešního pohledu je už i new-school hardcore značně tradiční formou, která své tykadla vystřelila jednak do podoby populárního metalcoru, ale také do oné třeštící progresivnější podoby známé od THE DILLINGER ESCAPE PLAN. S těmi mají NORA společné nejen stylové zařazení, ale především pak splitko, na kterém před téměř deseti lety skupina debutovala. Současná podoba hudby, kterou NORA servírují, není příliš vzdálená onomu prvotnímu záměru. Na „Save Yourself“ se vlastně setkáváme se vším, co onu burcující odnož hardcore vytáhlo na světlo a snad až příliš se zde nabízejí paralely s mnohem známějšími CONVERGE, takže se zdá, jako by NORA zůstali zapadnuti kdesi v minulosti. Již zmínění THE DILLINGER ESCAPE PLAN i ostatní hledají cestičky dál, skladby na „Save Yourself“ jako by však ignorovaly jakékoli trendy. Dál se zde proplétají klasické hardcore postupy s metalovými vlivy, vše je pevně ukotveno v agresivním podání, které odkazuje až kamsi k thrash / death formě, a i vokál se nesnaží ustupovat ze štěkavé údernosti do nějakých melodických úchylek, které tu více, tu méně úspěšně využívají mnozí styloví kolegové. NORA zkrátka i nadále staví pevnou bariéru mezi svým provedením moderního hardcoru a metalcorem, ke kterému se evidentně otočili zády.

Skupině se daří vybalancovat dvě zdánlivě protichůdné hudební složky, a to techničtější složitost struktur na straně jedné a přímočarou údernost na straně druhé. V rozpálené výhni neustálého kvapíku se bicí nedrží u země, ale hezky roztáčí i komplikovanější rytmy, nad kterými se pak překřikují jednotlivé nástroje. I tak na „Save Yourself“ nenajdeme žádné šokující kreace ani nový přístup, jedná se prostě „jen“ o skvěle vyváženou porci hudby stavějící na tradici agresivního hardcore. Ono vlastně v současnosti není na scéně moc podobně zaměřených kapel, takže i proto se NORA, se svou hudbou pevně zakotvenou v obhroublé přímočarosti kudrlinkama zdobených nářezů, stávají velmi osobitým tělesem.

 1

Noisy

Verdikt

Tradice ctící agresivní hardcore s perfektně vybilancovanou přímočarou úderností a techničtější hravostí. New-school s burcující metalovou složkou odvracející se však od líbivého metalcoru. NORA a jejich třetí album „Save Yourself“.

Hodnocení

Autor
7,5 / 10
Redakce
-

Další informace

Stopáž: 35:59

Produkce: Eric Rachel, Mastering: Alan Douches

www.norarockmachine.com

Sestava

Skladby

  1. Somebody Call Somebody
  2. Scum
  3. Broken
  4. Save Yourself
  5. Famous Last Words
  6. Have You Ever Had A Really Bad Day?
  7. Just Like Johnny
  8. The Moment, The Sound, The Fury
  9. Chances Aren't
  10. The Ending

Diskografie

Save Yourself (2007)
Dreamers And Deadmen (2003)
Loser's Intuition (2001)
The Neverendingyouline (EP) (1999)
Kill You For A Dollar (EP) (1999)
NORA / THE DILLINGER ESCAPE PLAN (split EP) (1998)