BEHÖLDER - In The Temple Of The Tyrant
Dřevitý heavy doom s milou fantasy tematikou povyšuje na nový level vokál Johna Yellanda (JUDICATOR), který svého vnitřního Hansi Kürsche přetavil v dramatického a barvitého Pána jeskyně. Radost bloudit!
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Proč poslouchat alba THULCANDRA, když naše domácí archivy doslova překypují desítkami nahrávek od opravdových architektů švédského black/death metalu? Němce považuji za asi nejvíce vzdělané uctívače (zejména kultu okolo Jona Nödtveidta) a z jejich tvorby osobně cítím nadšení a velkou dávku upřímnosti. Budeme hrát jako DISSECTION, protože nás to tak baví. Budeme hrát jako DISSECTION a pokusíme se alespoň částečně vyplnit tu obrovskou mezeru, která na scéně vznikla po vydání "Storm Of The Light´s Bane". Ten krásný příběh zůstal navěky nedokončen, nikdo z nás neví, kam až by se DISSECTION dostali nebýt té nešťastné události v Keillers parku, jež otřásla Göteborgem na konci července roku 1997. S otevřenou náručí vítám nejen tvorbu THULCANDRA, ale i množství dalších následovníků, kteří se nám snaží nastiňovat své vlastní vize a pokoušet se tak alespoň částečně zacelit ránu, jež v srdcích příznivců švédského true black/death metalu bude krvácet již navěky.
Steffena Kummerera všichni známe hlavně jako frontmana techniků OBSCURA, nicméně i jeho "švédský" levoboček prospívá velmi dobře. Po narození to byl divočák a neustále kolem sebe agresivně kopal, dnes už je mu třináct (počítám jen roky, ve kterých začala být THULCANDRA opravdu aktivní) a člověk by tedy čekal, že s nastupující pubertou se to bude jen a jen horšit. Opak je však pravdou, dnes dochází pravidelně do ZUŠ, nosí brejličky, pilně studuje a o holky se zajímá, jen když si potřebuje půjčit sešit či novou notovou osnovu. Jinými slovy, první dvě desky THULCANDRA jsou ještě syrové a trochu neuspořádané, zatímco aktuální, v řadě již pátý řadový kousek, je více umírněný a snad i lehce akademický.
Je znát, že Steffen Kummerer ještě více zamakal na komplexnosti skladeb a obsah "Hail The Abyss" naaranžoval a propracoval ještě do většího detailu. Těžiště desky spočívá na bedrech spíše pochodových, méně konfliktních kompozic s výraznějšími refrény ("In The Eye Of Heaven", "On The Wings Of Cosmic Fire"). Vyloženě agresivních momentů již tolik není, "Blood Of Slaves" nebo "Velvet Damnation" sice koušou, nicméně i jejich ostří je brzy nemilosrdně obroušeno atmosférickou mlhou či bohatým melodickým přílivem. Odkaz DISSECTION je i tak všudypřítomný (i textově), zejména rozjezd "Acheronian Cult" je skutečně jako vystřižený z druhého velkého alba nödtveidtovců. Ale THULCANDRA se jako obvykle ohlíží i k jiným inspiračním vzorům, jako jsou UNANIMATED a nebo NECROPHOBIC, kteří se zhmotňují třeba v již jednou zmíněné "On The Wings Of Cosmic Fire". A já osobně se vsadím, že tahle kapela stála i za názvem skladby "As I Walk Through The Gateway", což je přesně fráze, jež Tobias Sidegård (toho času ještě mimo věznici) cedí skrze zuby v "Blinded By Light, Enlightened By Darkness", úvodní skladbě na "Hrimthursum", páté to řadovce NECROPHOBIC. Ruku v ruce s onou zjemňující filosofií jde i zvuk, jenž je hezky vyčištěný, již prost oné syrovosti, kterou disponovaly stylotvorné záznamy z poloviny devadesátek.
"Hail The Abyss" je určitě nejepičtější album v kariéře THULCANDRA. Němci zvolnili a v některých ohledech se lehce odklonili od pevně stanovených worship receptur a zkusili se vydat vlastním směrem. Důkazem může být třeba poslední "The Final Closure", výpravná atmosférická skladba s feelingem HYPOCRISY, kterou bychom na albech DISSECTION hledali jen marně. Naopak je škoda, že "Hail The Abyss" je až příliš hodné album a chybí mu špinavější a přesto stále hitové skladby, jako svého času byly "In Blood And Fire" a především pak "Frozen Kingdom". Inu, ač se to na první pohled nemusí zdát, někdy je lepší šlápnout na zrezivělou konzervu v bahnitém rybníku než požitkářsky nakračovat po měkkých bohatě vyšívaných poduškách.
"Hail The Abyss" je určitě nejepičtější album v kariéře THULCANDRA. Němci zvolnili a v některých ohledech se lehce odklonili od pevně stanovených worship receptur na téma DISSECTION a zkusili se částečně vydat vlastním směrem.
7 / 10
Steffen Kummerer
- zpěv, kytara
Mariano Delastik
- kytara
Carsten Schorn
- baskytara
Alessandro Delastik
- drumkit
1. In The Eye Of Heaven
2. Hail The Abyss
3. At Night
4. Velvet Damnation
5. On The Wings Of Cosmic Fire
6. Acheronian Cult
7. As I Walk Through The Gateway
8. Blood Of Slaves
9. In Darkness We Descend
10. The Final Closure
11. The Second Fall (live)
12. Deliverance In Sin And Death (live)
Hail The Abyss (2023)
A Dying Wish (2021)
Ascension Lost (2015)
Under A Frozen Sun (2011)
Fallen Angel's Dominion (2010)
Perishness Around Us (demo) (2005)
Datum vydání: Pátek, 19. května 2023
Vydavatel: Napalm Records
Stopáž: 59:34
Predošlý excelentný záznam "A Dying Wish" prekonaný nebol, ale aj tak je "Hail the Abyss" tučnou porciou melodického black/deathu opäť s výraznými odkazmi predovšetkým na tvorbu nedostižných Dissection, ale pre tentokrát siahli Nemci aj do iných inšpiračných zdrojov - áno, posledná skladba The Final Closure akoby vypadla z albumu "The Final Chapter" od ďalšieho švédskeho kultu Hypocrisy. Z mojej strany spokojnosť a chcelo by to ich vidieť na súpiske Brutal Assaultu budúci rok :)
Dřevitý heavy doom s milou fantasy tematikou povyšuje na nový level vokál Johna Yellanda (JUDICATOR), který svého vnitřního Hansi Kürsche přetavil v dramatického a barvitého Pána jeskyně. Radost bloudit!
Švédsko. Death metal. Devadesátky. Sunlight. Chrastění. HM-2 pedál. Melodie. Nesmrtelnost. Old school. Tradice. Oddanost. Kult. Respekt. Úcta. Konzervativní přístup. DISMEMBER. GRAVE. ENTOMBED. LIK.
Nádherně vrčící zabahněná bestie švédského OSDM vylezla ze svého hrobu a rozsévá tvrdé rány zrezlou sekerou, které mají dostatečnou pádnost. A když ležíte v tratolišti, napíchne vás na melodický hák a zavěsí pod trám jako morbidní ozdobu. Žánrová radost!
ANCST se po drone/ambientním experimentu vrací k tomu, co umí nejlépe. "Dominion" agresivitou navazuje na "Culture Of Brutality", ale současně poskytuje dostatek životního prostoru melodiím. Chybí snad jen masivnější crustový podvozek, jinak spokojenost.
Opět Profound Lore. Tentokrát tu máme technický death metal s devadesátkovým feelingem (četné vlivy DEATH, v sestavě současný kytarista ATHEIST). Je to hravé, ale současně hrubější, místy dost připomínající BLOOD INCANTATION. Nemůžu to přestat poslouchat.
Že je Duch bezducha víme už pár let, ale tenhle hudební kostěj, to je bezmála nedůstojné. Směsice ulepené bezpohlavní gotiky a generického retro rocku už se pohybuje za hranou cringe. Tobias může střídat kostýmy, ale tenhle papež je hubený a nahý.
Hezky za čerstva to vidím tak, že mě to baví více než dvojice předchozích alb dohromady. Ten mix mezi tradicí a ozvěnami metalové moderny "pro mladé" generuje vcelku slušné skladby. Plynulý a sevřený poslech navíc značně usnadňuje přičetně zvolená stopáž.