HATE ETERNAL - Upon Desolate Sands

HATE ETERNAL - Upon Desolate Sands

HATE ETERNAL - Upon Desolate Sands

HATE ETERNAL - Upon Desolate Sands

Úplne „najlepšie“ je, keď sa vám stretnú takéto situácie: 1. po hádam štvrťstoročí písania recenzií definitívne cítite, že máte problém vymyslieť o tých kapelách, obzvlášť v preferovaných žánroch, niečo nové, aby ste sa neopakovali. Žánre sú stále v poriadku, kvalitné albumy vychádzajú aj tridsať a viac rokov od ich vzniku, len vo vašej studni recenzentskej inšpirácie vedro škriabe o dno. 2. Stabilne dobrá až výborná skupina vydá svoj nový album. Je na ňom všetko ako treba, chytľavý, počuteľne so srdcom stvorený a vypracovaný, ale inak by ste na jeho adresu mohli prepastovať svoju recenziu na predošlý.

Vo veľkej miere by sa takto dalo pristúpiť aj k novinke floridskej obsidiánovej čepele smrti HATE ETERNAL. Sopečné sklo sa sem hodí ostrosťou aj farebne, hudba, za ktorou je v prvom rade tvorivý génius Erika Rutana, nemilosrdne reže a je ponuro dymovo čierna. Tri roky starý album „Infernus“ bol vybrúsený drahokam a novinkový „Upon Desolate Sands“, v poradí siedmy dlhohrajúci kus z vyhne HE, naň veľmi plynulo nadväzuje. Úprimne povedané, jedinou zmenou u trojice majstrov kovu smrti s čertovským kopytom je tá na poste bubeníka, Chasona Westmorelanda vystriedal nemecký tlčmajster Hannes Grossmann (známy napr. z NECROPHAGIST, OBSCURA, ALKALOID, najnovšie aj u TRIPTYKON).

HATE ETERNAL

Kvalitného bicmena nahradil ďalší talent, spoľahlivý pri priamočiarom hraní rovnako ako pri tom technicky vyšperkovanom, to nie je málo a ani to nie je všetko, čo novinka HATE ETERNAL ponúka. „Upon Desolate Sandes“ je výborný album, na ktorom je všetko, za čo máme Erikovu tvorbu radi. V zásade klasický americký death metal, čerpajúci niekedy až z odkazu prelomu 80. a 90. rokov, so silnou stopou MORBID ANGEL, ktorá je pri „peklárskom“ kove smrti zámorského strihu v podstate povinnou výbavou. (Pripomínať fakt, že Erik prispel svojím vkladom na dva albumy legendy najlegendovatejšej je zaiste nosením dreva do lesa.) Vysoké rýchlosti a atmosféra, temná, vážna, deathmetalová víchrica prinášajúca popol skazy a v ňom ukryté dramatické harmónie. 

Náklepy, o tom HATE ETERNAL boli a sú, ale tak ako predtým aj dnes ich oživujú voľnejšími, napriek drvivosti až náladovými momentmi a melodikou, ktorá opäť nepozná ostych a v tých správnych chvíľach vystúpi do popredia, aby sme si mohli vychutnať a uznať jej takpovediac až umelecké prevedenie. Nálož melodických sól, i takých, ktoré kvília ako meluzína nad spustošenou krajinou. Ponuré príbehy textov prednáša kvalitný štýlový vokál, balansujúci na skôr elastickej ako krehkej hranici mohutného bojovného revu a zlovestného mručania v hĺbkach. Apokalyptická búrka s občasnými zábleskami, ktorých svetlo je však zlovestné, to všetko zahalené do produkcie, ktorá mi pre tento štýl naozaj sedí, nie je plochá, skôr mierne hlbšia, a v prvom rade neznie umelo. Stačí toto na ďalší riadne vydarený album špičkovej deathmetalovej klasiky? Mne rozhodne áno.

 Přidejte svůj názor

Martin Lukáč

Verdikt

HATE ETERNAL sú vo forme, kedy by mohli sklamať jedine v prípade, že by sa vrhli na nejaké nešťastné experimentovanie. To aspoň zatiaľ nehrozí, dodali to, za čo ich deathmetalové publikum uctieva. Navyše bez pachute rutinérstva.

Hodnocení

Autor
8,5 / 10
Redakce
-
Čtenáři
8,3 / 10

Další informace

Sestava

Skladby

  1. The Violent Fury
  2. What Lies Beyond
  3. Vengeance Striketh
  4. Nothingness of Being
  5. All Hope Destroyed
  6. Portal of Myriad
  7. Dark Age of Ruin
  8. Upon Desolate Sands
  9. For Whom We Have Lost

Diskografie

Upon Desolate Sands (2018)
Infernus (2015)
Phoenix Amongst The Ashes (2011)
Fury & Flames (2008)
The Perilous Fight (DVD) (2006)
I, Monarch (2005)
King Of All Kings (2002)
Conquering The Throne (1999)
Engulfed In Grief / Promo 97 (split s ALAS) (1997)