HEAVING EARTH - Denouncing The Holy Throne

HEAVING EARTH - Denouncing The Holy Throne

HEAVING EARTH - Denouncing The Holy Throne

HEAVING EARTH - Denouncing The Holy Throne

Možno u nás nikdy nevznikne metalová kapela, ktorá bude na celosvetových turné vypredávať štadióny, v malých krajinách sa takéto veci skôr nestávajú, ale kvôli tomu netreba zadumane hľadieť na silnú vetvu duba v zámockom parku. Sú iné veci, v ktorých sa nám darí celkom potešiteľne, a jednou z nich je to, že aj tu sme sa už počas 90. rokov naučili, ako death metal hrať tak, aby znel dobre, a bez ohľadu na to, že vrchol popularity má žáner dávno za sebou a je pevne usadený v podzemí, stále vznikajú spolky, ktoré majú vo veci poriadne jasno.

Temne žiarivým príkladom nech sú pražskí HEAVING EARTH, založení pred siedmimi rokmi ľuďmi dostatočne prebádavšími svetové deathmetalové dianie aktívne i pasívne, teda nezačínajúcimi takrečeno „na zelenej tráve“. Potenciál dostatočne naznačili dve demá a debutový album „Diabolic Prophecies“ z roku 2010 predstavil vyspelú, hotovú kapelu, ktorá sa odvážne prihlásila o kus toho miesta na scéne, na ktorom vládli v prvom rade MORBID ANGEL a IMMOLATION. Tieto vzory z tvorby HE trčali bez nejakého väčšieho maskovania, ale pri viac-menej dokonale uchopenej inšpirácii a zvládnutí štýlu po všetkých stránkach sa aj odnechcelo volať po nejakej treskúcej originalite.

Po EP a splitku sa po piatich rokoch s druhým dlhohrajúcim albumom vracia deathmetalová záležitosť, dúfam že už unikajúca chápadlám nespravodlivého osudu výbornej a celosvetovo prinajmenšom rešpektovanej skupiny, ktorá sa na turné po Európe dostane jedine v prípade, že si zaplatí hranie s nejakými „veličinami“. Tým totiž v súčasnej forme môže celkom smelo hádzať rukavicu, pretože ich štýl zvláda na rovnakej úrovni.

Dvanásť skladieb na veľkorysej, takmer 50-minútovej ploche je vcelku porcia, zvlášť ak sú štyri z nich kratšie, ale skvelé temné inštrumentálne atmosféry a „regulárne“ kusy majú od 4:38 po 7:31. V kontexte toho, že som počul pár „nových domácich deathmetalových nádejí“, ktoré majú v päťminútovej kompozícii materiálu tak na 2:20 skladbu, by niekto mohol čakať aj plytvanie časom a varenie z vody, tu však ide o to, že kvalitný a súdny deathmetalový hudobník a skladateľ si vyše sedemminútovú (na debute aj skoro deväťminútovú) vec dovoliť môže.

HEAVING EARTH

Kompozičná rozviatosť v tomto prípade umožňuje vychutnať si výborné vygradovanie skladieb i striedanie majestátnych a divokých pekelne uháňajúcich riffov a ponorov do pomaly klokotajúcich a duniacich hlbín. A takisto poskytuje priestor pre množstvo temnotu hrozivo ožarujúcich harmónií i občas priam zlobne éterických melodických vyhrávok. Gitarové vrstvy, budované na klasických 90-kových postupoch, tu stoja za rozpletanie a zároveň z hudby HEAVING EARTH nerobia predvádzačku technickej ekvilibristiky, v ktorej by sa mohla stratiť skladba, tvrdosť i celková podstata death metalu temného, rúhačského typu, ktorý je pre Pražanov charakteristický.

Napriek tomu je v tomto v podstate klasickom, hutnom a nadupanom kove smrti aj veľa chuťoviek pre milovníkov trilkov, vkusných gitarových ozdôb a bohatých sól, ktoré okrem iného prispievajú k tvorbe majestátnej, v ponurosti žiariacej atmosféry. Plný, hutný zvuk nahrávky je totiž v zásade čistý, čím sa HE trochu vzďaľujú od „súčasnej pekelnej školy“, reprezentovanej napríklad veľmi zdatnými satanášmi DEAD CONGREGATION a ich kolegami. Oproti debutovému albumu, ktorý rozhodne netrpel nedostatkom pravej surovosti, sa dá povedať tiež to, že na novinke HEAVING EARTH s rýchlymi pasážami kopú do vrtule ešte o niečo viac, vykročili teda aj do teritória ovládaného HATE ETERNAL, len v trochu „výpravnejšej“, kompozične „orchestrálnejšej“ forme. (Ku klasickým konštrukciám HATE ETERNAL a obzvlášť NILE majú blízko napríklad aj CONTEMPT, kladúci väčší dôraz na rýchlosť, intenzitu a ničivé vyznenie, „orchestrálnosť“ dávkujú striedmejšie.)

Hudobnú stránku korunuje výborný Žlababov vokál, prevažne hlboký, dôrazný growl, ktorý tu sedí dokonale. Vokalista si zaslúži uznanie aj za to, že v každej z troch deathmetalových bánd, v ktorých pôsobí, svoje hrdlo prispôsobuje štýlu a myšlienke toho - ktorého zoskupenia, takže pocit „škoda, že v troch veciach reve ten istý typ“ sa tu nedostavuje. Nie nepodstatnými doplnkami sú tu samozrejme veľmi dobre napísané texty a grafické spracovanie, myslím si teda, že vo vyhodnotení roku 2015 bude „Denouncing The Holy Throne“ bodovať vysoko.

 14

Martin Lukáč

Verdikt

V pekelne rúhačskom death metale dnes HEAVING EARTH patria k tomu najlepšiemu.

Hodnocení

Autor
8,5 / 10
Redakce
-
Čtenáři
8,9 / 10

Další informace

Stopáž: 49:50

heavingearth.bandcamp.com

Skladby

 1. The Final Crowning
 2. Nailed To Perpetual Anguish
 3. Doomed Before Inception
 4. And The Mighty Shall Fall
 5. Worms Of Rusted Congregation
 6. ...Into The Sea Of Fire
 7. Forging Arcane Heresy
 8. I Am Nothing
 9. Into The Depths Of Abomination
 10. ...Where The Purified Essence Descends Ablaze
 11. Jesus Died
 12. Endless Procession Of The Holy Martyrs / Final Termination

Diskografie

Darkness of God (2022)
Denouncing The Holy Throne (2015)
Engulfed (split) (2012)
Redemption Ablaze (EP) (2012)
Diabolic Prophecies (2010)
Diabolic Prophecies (demo) (2009)
Vision Of The Vultures (demo) (2008)