BODY COUNT - Merciless
David Gilmour popri melancholickom novom albume stíha aj trochu aktivizmu. V nepravdepodobnej spolupráci s BODY COUNT sa na gitare riadne odviazal do šesťminútového sóla. Skvelé!
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
O svojskom severskom post-punku som na stránkach nášho webu už písal v recenzii na skvostný album švédskych TERRIBLE FEELINGS. Bola by však škoda nezasadiť debut BEASTMILK do širších súvislostí týkajúcich sa scény, do ktorej sa chtiac-nechtiac albumom „Climax“ zaradili.
Fínsko-anglickí BEASTMILK sa nenechali zlákať, tak ako mnoho ďalších z ich okolia, ani populárnou retro vlnou rozladeného garážového rokenrolu, ani sileným „artsy“ punkovým prístupom, aj keď je pravda, že v prípade „Climax“ určite nemožno v širších súvislostiach hovoriť ako o nejakom mimoriadne originálnom diele.
BEASTMILK sú skrátka post-punkovou kapelou, ktorá síce znie autenticky, ale od akéhosi kŕčovitého napodobňovania archetypálneho zvuku v štýle britských osemdesiatych rokov má našťastie dosť ďaleko.
Táto kapela ma zaujala už svojim štvorskladbovým EP „Use Your Deluge“. Minutáž nič moc, ale jedným som si bol istý: BEASTMILK majú obrovský potenciál, a to nielen preto, že majú na mieste frontmana neskutočného speváka Kvohsta (ex-CODE, ex-DHG, HEXVESSEL a mnoho ďalších).
Keď som o nejaký čas na to videl fotku, na ktorej kapela pózuje v preslávenom štúdiu Kurta Balloua, vedel som, že sa deje niečo veľké. Kurt je producent, ktorý vie z každej kapely dostať maximum, pričom zvuk, ktorý vtisne nahrávkam, je vždy vynikajúci. A ak je ešte k tomu všetkému aj ich fanúšikom, môžete očakávať skvelú robotu. CONVERGE očividne fandia apokalyptickému fínskemu post-punku, o čom svedčí aj európske turné, na ktorom budú BEASTMILK predskakovať DOOMRIDERS, skupine Natea Newtona (ten na novom albume BEASTMILK aj hosťuje).
Ak by som mal porovnať „Climax“ s EP „Use Your Deluge“ spred dvoch rokov, novinku by som určite označil ako čitateľnejšiu, priamočiarejšiu a najmä o dosť hitovejšiu. BEASTMILK nechcú ohurovať nestráviteľnými skladbami. Ich primárnym cieľom je páčiť sa, čo je na „Climax“ počuteľné hneď od prvých tónov zvrátenej hymny „Death Reflects Us“.
Kvohst podľa svojich slov´chcel jednoducho uchopiť typické témy, ktorými sa zaoberal v textoch CODE a DHG, a vtisnúť im zhýralý, ale hlavne chytľavý a zrozumiteľný popový rozmer. Nemožno sa čudovať, že svojim hebkým hlasom mnohokrát pripomenie Morisseyho obdobie u THE SMITHS. Aj on podľa Kvohsta skladal niečo ako páčivé oslavné skladby o skazených témach.
Čo sa týka hudobnej náplne, pohybujeme sa tu najmä na území starosvetského deathrocku. Postupy gitaristu s prezývkou Goatspeed, ktorý svoju nástroj rád necháva rozochvene rezonovať, totiž priam smrdia albumom „Only Theatre Of Pain“ od CHRISTIAN DEATH. Pri počúvaní „Climax“ si taktiež spomeniete na zlaté časy britskej gotiky na čele s BAUHAUS.
Inšpiračné zdroje nasávajú BEASTMILK odvšadiaľ a s kľudným svedomím by sa dalo napísať, že album je ovplyvnený „trojgeneračným punkom“. Minimalistickou údernou roztrieštenosťou sa BEASTMILK ponášajú na JOY DIVISION, artovosťou na THE CURE, hravou melodikou na ranných MISFITS, temnou romantikou pripomenú TERRIBLE FEELINGS, šialenosťou BELGRADO a zvukomalebnosť THE HORRORS.
BEASTMILK sú jednoducho ten správny bolehlav pre večne uplakané duše.
To najzaujímavejšie na BEASTMILK (okrem Kvohstovho spevu, samozrejme) je jednoznačne zvuk nahrávky. Metalicky väzbiace, avšak melodické gitary sa utápajú v neučesanej produkcii Kurta Balloua, ktorá apokalyptickému rokenrolu veľmi pristane a vytvára tú správnu skľúčenú atmosféru.
BEASTMILK sú potomkom pravých post-punkových kapiel, tých, ktoré sa snažili skĺbiť skutočný punkový prístup s inteligentnými popovými melódiami, ale zachovali si temnosť nestorov žánru. Znejú síce tradicionalisticky, ale svojim postojom a schopnosťami sa odlišujú od haldy podobných. BEASTMILK sú nielen minulosťou, ale aj budúcnosťou žánru.
Fínske post-punkové komando vedené Kvohstom debutuje. Ak máte radi temnejšiu stránku tohto štýlu, neváhajte a počúvajte.
8,5 / 10
1. Death Reflects Us
2. The Wind Blows Through Their Skulls
3. Genocidal Crush
4. You Are Now Under Our Control
5. Ghosts Out Of Focus
6. Nuclear Winter
7. Fear Your Mind
8. Love In A Cold World
9. Surf The Apocalypse
10. Strange Attractors
Climax (2013)
Use Your Deluge (2012)
White Stains On Black Tape (2010)
Datum vydání: Pátek, 29. listopadu 2013
Vydavatel: Svart Records
Stopáž: 38:34
Produkce: Kurt Ballou
Studio: Godcity Studio
Toto je veľká paráda. Som veľmi rád, že Kvohst zvládol svoju prvú ťažkú zimu vo Fínsku a že nezabil seba, ani nikoho iné, ale založil si kapelu.
Odkazy na Joy Division, Killing Joke, Bauhaus, The Sisters Of Mercy, mrazivá severská atmosféra, parádne songy, dokonalá produkcia - čo viac si priať.
Najlepší štart do nového roka.
-bez slovního hodnocení-
David Gilmour popri melancholickom novom albume stíha aj trochu aktivizmu. V nepravdepodobnej spolupráci s BODY COUNT sa na gitare riadne odviazal do šesťminútového sóla. Skvelé!
Velmi solidní album, jak se to snad od arizonských veteránů už tak nějak dá i očekávat. Power s thrashem si na něm intenzivně a přátelsky ve známých pózách potřásají rukama a místy je to skutečně intenzivní, zejména tedy v první půli celé nahrávky.
Nová americká skupina poskládaná ze zkušených hudebníků na svém debutu hezky kombinuje svižný progresivní death s trochou té blackové černoty, notnou dávkou melodiky, chmurné atmosféry i nějaké té lehčí hitovosti. Šlape to po čertech dobře.
Už tady byly různé pokusy (i velmi úspěšné) propojit death metal s jinými žánry, ale nevzpomínám si, že by někdo až takto mohutně zfůzoval smrtící kov se sedmdesátkovým art rockem. Deska, která chce svůj čas a deska, o které se bude hodně mluvit.
Redakčný Schrödingerov paradox. Ak je Manatar sklamaný, môže to byť dobré. Rudi chváli - treba byť opatrný. Mari nehlási album roka. Fajn, že Aaron skúsil projekt mimo MDB – doposiaľ premárnená príležitosť. Výsledok ako tvrdší „One Second“ neurazí.
Další emoční zkrachovalec, co tíhu světa ventiluje skrze black metalový one-man projekt. Rockový základ, na který je nabaleno blackové vřeštění. Depresivní, chvílemi podivné, ale zajímavé. Jde o poněkud garážovou nahrávku, ale ty emoce jsou autentické.
Při prvním poslechu mi to sice připadalo jako když pejsek s kočičkou vařili dort, ale nakonec si to sedlo a je z toho opravdu příjemná krmě, sice hodně kořeněná všemožnými extrémy, ale chutná to skvěle.