BODY COUNT - Merciless
David Gilmour popri melancholickom novom albume stíha aj trochu aktivizmu. V nepravdepodobnej spolupráci s BODY COUNT sa na gitare riadne odviazal do šesťminútového sóla. Skvelé!
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Tak a ještě jeden z restů loňského roku! Naší výroční anketou několikrát problesklo i jméno HOME FRONT a já osobně se musel se zahanbeným výrazem ve tváři ptát sám sebe – jak mi proboha tohle mohlo jen uniknout? Skupinu z kanadského Edmontonu nelze zařadit nikam doprostřed pomyslné stupnice líbí / nelíbí. A to z jednoho prostého důvodu – buď její retro okamžitě odsoudíte jako bohapusté vykrádání anebo si jej bezvýhradně zamilujete jako perfektní připomínku časů dávno minulých. Časů, ke kterým se však i mladí hudebníci čím dál častěji a rádi vracejí.
Do které skupiny patřím já asi nemusím ani prozrazovat, že ano? Fakt, že o druhém albu Kanaďanů vzniká bezmála po roce od jeho vydání tento traktát, mluví asi sám za sebe. Debutové EP „Think Of The Lie“ z roku 2021 dost jasně vymezilo hudebního směřování skupiny, ale plnohodnotné album „Games Of Power“, které následovalo 2 roky poté, dokázalo zahladit všechny ostré hrany nedokonalosti, jimiž jinak povedené mini disponovalo.
Co mě vlastně na desce baví nejvíc? Tak předně ta schopnost napsat přímočaré, jednoduché a hitové písně, které i při vědomí, že je to celé vlastně plagiát všech možných osmdesátkových kapel, dokáží pospolu držet pohromadě v jednom dobře fungujícím celku a jako bonus i předvést vlastní rukopis skupiny. Každá ze zde zastoupených písní by si v osmé dekádě minulého století našla svůj předobraz. Místy je ta inspirace nesmírně zjevná, místy menší, ale na nahrávku jako celek lze nahlížet i jako na svérázného průvodce po historii zlatého období post-punku a new wave.
Nejčastěji se skloňují jména jako JOY DIVISION anebo ještě více jejich následovníků z NEW ORDER, ale těch odkazujících kapel by se tady našlo mnohem více. HOME FRONT to prostě berou důkladným řezem přes ostřejší post punk, ale i jemnější formy synth popu a přitom zkoušejí různé formy a obměny těchto hudebních stylů. Takže slyšíme i skoro až punkovou vypalovačku „Nation“ s výrazným pub-rockovým refrénem. Kytar se sice HOME FRONT rozhodně neštítí, ale dominujícím nástrojem jsou zde klávesy se svým „historizujícím“ rejstříkem syntetizátorů. Jejich zvuk nechybí v žádné zde zastoupené skladbě. Někdy slouží jako křoví ke kytarovým riffům („End Transmission“), ale mnohem častěji je na nich postavena celá nálada skladby („Overtime“, „Games Of Power“).
Pokud se neřadíte do první z výše uvedené dvojice posluchačských skupin a albu dáte šanci, dokáže vás chytnout vlastně od prvního taktu úvodní skladby „Faded State“. To nejlepší si ale Kanaďané nechávají zhruba na prostřední část. Zde blok písní počínající nostalgickou „Overtime“ startuje představení stylových skladeb, postavených na jednoduchých (jak jinak) motivech a nesmírně sugestivní atmosféře hudby z osmdesátých let. Vše pak vrcholí (téměř) instrumentální titulní skladbou, které ještě předchází další punk-rocková píseň s refrénem, jež prostě nelze dostat z hlavy – „End Transmission“. Až se chce jednomu říct, že zde máme opět chutné retro, které je spíše jeho moderním obrazem, než reálnou reflexí časů (ne)dávno minulých.
Ale ono je to vlastně jedno, když se dobrovolně přiznávám k tomu, že to těm Kanaďanům žeru plnými doušky. Jejich muzika totiž ve všech svých podobách zní upřímně, a to i v momentě, když se ve skladbě „Born Killer“ ozvou až příliš nápadné ozvěny tvorby dnes už možná polozapomenutých fenomenálních výstředníků SIGUE SIGUE SPUTNIK. Jediný problém, který s albem mám je skutečnost, že v tom svém přehrávání a historickém exkurzu je až příliš dokonalé a popravdě si moc neumím představit, že by v tomto kurzu HOME FRONT dokázali pokračovat i na další, neřku-li dalších nahrávkách. No ale to mě teď rozhodně trápit nemusí, že ano?
Ano, je to totální odvar všeho možného z osmdesátých let. Jenomže je to odvar natolik chutný, že úplně zapomenete na prošlé suroviny, ze kterých byl pořízen.
7,5 / 10
Graeme Mackinnon
- kytara, vokály
Clint Frazier
- bicí a syntetizárory
1. Faded State
2. Real Eyes
3. Nation
[video]
4. New Face Of Death
5. Overtime
6. Contact
7. Crisis
8. End Transmission
9. Games Of Power
10. Face Value
11. Born Killer
12. Quiet World
Games Of Power (2023)
Think Of The Lie (EP) (2021)
Datum vydání: Pátek, 3. března 2023
Vydavatel: La Vida Es Un Mus Discos
Stopáž: 41:43
Nepoznal som a celkom prekvapilo.
David Gilmour popri melancholickom novom albume stíha aj trochu aktivizmu. V nepravdepodobnej spolupráci s BODY COUNT sa na gitare riadne odviazal do šesťminútového sóla. Skvelé!
Velmi solidní album, jak se to snad od arizonských veteránů už tak nějak dá i očekávat. Power s thrashem si na něm intenzivně a přátelsky ve známých pózách potřásají rukama a místy je to skutečně intenzivní, zejména tedy v první půli celé nahrávky.
Nová americká skupina poskládaná ze zkušených hudebníků na svém debutu hezky kombinuje svižný progresivní death s trochou té blackové černoty, notnou dávkou melodiky, chmurné atmosféry i nějaké té lehčí hitovosti. Šlape to po čertech dobře.
Už tady byly různé pokusy (i velmi úspěšné) propojit death metal s jinými žánry, ale nevzpomínám si, že by někdo až takto mohutně zfůzoval smrtící kov se sedmdesátkovým art rockem. Deska, která chce svůj čas a deska, o které se bude hodně mluvit.
Redakčný Schrödingerov paradox. Ak je Manatar sklamaný, môže to byť dobré. Rudi chváli - treba byť opatrný. Mari nehlási album roka. Fajn, že Aaron skúsil projekt mimo MDB – doposiaľ premárnená príležitosť. Výsledok ako tvrdší „One Second“ neurazí.
Další emoční zkrachovalec, co tíhu světa ventiluje skrze black metalový one-man projekt. Rockový základ, na který je nabaleno blackové vřeštění. Depresivní, chvílemi podivné, ale zajímavé. Jde o poněkud garážovou nahrávku, ale ty emoce jsou autentické.
Při prvním poslechu mi to sice připadalo jako když pejsek s kočičkou vařili dort, ale nakonec si to sedlo a je z toho opravdu příjemná krmě, sice hodně kořeněná všemožnými extrémy, ale chutná to skvěle.