JORN - Worldchanger

JORN - Worldchanger

JORN - Worldchanger

JORN - Worldchanger

To snad ani není možné! Jorn Lande, pro mnohé velký pěvecký objev minulého roku, toho pořád nemá dost a těsně před koncem roku nás prostřednictvím firmy Fronties Records poctil svým prvním sólovým albem. Nejříve tedy ARK, pak BEYOND TWILIGHT a teď útočí dokonce na vlastní triko. Pod vše se podepsal, vše si ohlídal, jen mix svěřil osvědčenému Tommymu Hansenovi, který dílko zabalil do moderního rockového hávu, ne nepodobnému domovskému ARŠE.

A překvapení se opět koná! Pokud očekáváte, že Lande bude těžit pouze z dobrého jména, na desku naskládá halabala něco písniček a celé to zabalí do cukrkandlu, jste na velkém omylu. Jorn je totiž nejen úžasný zpěvák, ale i schopný skladatel. Navíc se obklopil vskutku zajímavou sebrankou - šikovným kytaristou/spoluskladatelem Tore Morenem, basistou Sidem Ringsbym (ex-TINDRUM) a bubeníkem Janem Akselem, který slyší na přezdívku Hellhammer a pokud teď zbystřili všichni černokněžníci (a s nimi i kolega Shnoff), nedivím se, je to skutečně TEN Hellhammer (MAYHEM, KOVENANT). Jó, doba holt přeje křížení, tak proč by blacková duše nemohla nabouchat moderní hard rockové album? Navíc, když na bubny skutečně umí?

Hned úvodní zatěžkaná "Tungur Knivur" se táhne jako parní vlak, ze kterého temnota přímo stříká na všechny strany. Něco moderních samplů, ovšem decentně, nebojte. Dvojka hýčká největší hit alba "Sunset Station" - hard rocková vypalovačka, jak má být, s výborným refrénem. "Glow In The Dark" má trojku a vrací nás do soumraku, pomalu ukapávajíc k věčnosti. "House Of Card" je ploužáček, ovšem řádně našponovaný vnitřním pnutím. Pětku vypaluje skutečný nášleh, "Bless In Child". V takové rychlosti jsme snad Jorna ještě nezastihli, refrén uklidňuje a kolečko se několikráte otočí. Polovinu odděluje další rockeřina, spíše v pomalejším tempu vystřihnutá, "Captured". A je tu titulní skladba, Arkovská slušelo by se napsat, ovšem progresivní škopkové čarování podobného ražení bych od Hellhammera skutečně nečekal. A vidíte, přesto jsem se dočkal… Necelé tři minuty hitové rockůvky "Christin" připraví půdu pro závěrečnou válcovnu "Bridges Will Burn". I stopáž je tedy akurátní.

Závěrečné resumé? Jorn Lande zkrátka shrnul všechno nejlepší, co na své hudební cestě potkal a výsledek prostě nemůže zklamat. Půlbodík nechť si odečtou nevěřící Tomášové, nepřejícníci, závistivci a lidé duchem nepřítomní. Pro nás ostatní, především pak příznivce ARK a BEYOND TWILIGHT, naprostá povinnost.

 1

Darkmoor

Verdikt

Jorn Lande je na roztrhání. Jen co nazpíval desku ARK, hnedle ohromil s BEYOND TWILIGHT a aby toho nebylo málo, hlásí se druhou sólovkou. Jde na ní především o hard rock, ale to by nesměl být Jorn, aby se nedělo ještě něco navíc. Záležitost, která je hodně v pořádku.

Hodnocení

Autor
8 / 10
Redakce
-
Čtenáři
8,4 / 10

Další informace

Stopáž: 42:29

Produkce: Jorn Lande
Studio: Panser studio - Oslo (Norsko), Jailhouse studios – Jylland (Dánsko)

www.jornlande.com

Sestava

Skladby

  1. Tungur Knivur
  2. Sunset Station
  3. Glow In The Dark
  4. House Of Cards
  5. Bless The Child
  6. Captured
  7. Worldchanger
  8. Christine
  9. Bridges Will Burn

Diskografie

The Duke (2006)
Out To Every Nation (2004)
Worldchanger (2001)
Starfire (2000)