YOUNG WIDOWS - In And Out Of Youth And Lightness

YOUNG WIDOWS - In And Out Of Youth And Lightness

YOUNG WIDOWS - In And Out Of Youth And Lightness

YOUNG WIDOWS - In And Out Of Youth And Lightness

Na počiatku stáli BREATHER RESIST, kapela posadnutá špinavým (post-)hardcoreom s prímesami noise a math rocku. Avšak postupná zmena štýlu skupiny k „jemnejšiemu“ zvuku sa znepáčila ich vtedajšiemu spevákovi, ktorý sa na svojich druhov vykašľal. Ostali tri „mladé vdovy“.

YOUNG WIDOWS

Debut YOUNG WIDOWS „Settle Down City“ ešte zapáchal predchádzajúcim búrlivým obdobím a dusnou neutešenou atmosférou, ale trio sa od toho všetkého potrebovalo oprostiť. Vytúžená zmena prišla s druhým albumom „Old Wounds“. Práve na ňom sa rysovali veľmi melodické, až „hitovo“ znejúce pesničky. O jeho zvuku by sa dali popísať stohy papiera, ale stačí ak viete, že Vdovy ťahali inšpiráciu zo šesťdesiatych rokov, post-hardcore, punku, noise, ale aj od folkových pesničkárov.

Evan Patterson vtedy spieval: „Počul zvuky, keď sa narodili. Videl bohov predtým, ako vedeli, že sú bohmi. (...) Stal sa závislým v ranom veku.“ Skladba rozprávala o osude mladého človeka, ktorý sa snaží priblížiť svojím idolom, a predznamenala aj osud YOUNG WIDOWS – tí to na novom albume dokázali a mnohé zo vzorov dokonca prerástli.

Práve preto je „In And Out Of Youth And Lightness“ jednoznačne najlepším albumom v ich diskografii. Evan a spol. sa napokon nikdy netajili tým, že sa čoraz viac sústreďujú na náladu kompozícií: „Je to všetko o piesni, jej atmosfére a chytľavosti... Snažíme sa písať skladby, na ktorých zub času nezanechá stopu – sú to večné piesne. Nie niečo, čo si vypočuješ a následne to vyprchá.“

V prípade novinky je to nesmierny krok vpred, posun do zatiaľ neprebádaných vôd. Všetko, čo budete na „In And Out Of Youth And Lightness“ počuť, sa v hudbe YOUNG WIDOWS nachádzalo už na počiatku, ale bolo to skryté ako keby hlboko pod neokresaným zovňajškom. Formulka úspechu tkvie práve vo vypustení ich skrytého potenciálu priamo na povrch. Nie, YOUNG WIDOWS sa už neboja skladať „len“ pesničky – ale hĺbavé, premýšľavé a veľmi umne zložené anti-hity.

Zdanlivo jednoduchú rytmiku, dunivú basgitaru a bicie pretína gitarový piskot, vrstvy riffov a nad tým všetkým sa vznáša znechutený hlas človeka otráveného životom. Samozrejme to nie je zďaleka všetko... Vdovy tentokrát uberajú z agresivity a ukazujú svoju zadumanú tvár. Fragmenty garážového zvuku, stoner, blues, punku a minimalizmu sa zlievajú do uvoľneného komplexného rockového celku, v ktorom sa kladie dôraz na detaily.

Úvodná „Young Rivers“ je pomalý stoner rock ako vystrihnutý z repertoáru QUEENS OF THE STONE AGE. Za post-punkovou temnotou „Future Heart“ nasleduje kolísavá blues-rocková „In And Out Of Lightness“ s excelentnými gitarovými nápadmi a neuveriteľnou gradáciou. Trojica „Lean On A Ghost“, „ The Muted Man“ (pri ktorej si určite spomeniete na Nicka Cavea) a „Right In The End“ by sa dala charakterizovať ako pomalý hypnotický rock, zatiaľ čo „Mr. Tambourine Wrist“ odkazuje na noiseový prvopočiatok YOUNG WIDOWS. Pokračovať nemá zmysel – každá pieseň je ideálom poctivej rockovej hudby.

Hľadači, tak by sa dala jedným slovom opísať existencia tohto tria. Verím, že „In And Out Of Youth And Lightness“ je len začiatok nástupu novej éry YOUNG WIDOWS. Do budúcnosti sa ešte máme na čo tešiť!

 2

Phill

Verdikt

Z YOUNG WIDOWS sa stala svojbytná kapela, hrajúca podmanivý hypnotický rock na veľmi vysokej úrovni!

Hodnocení

Autor
8,5 / 10
Redakce
-

Další informace

Stopáž: 47:39

Produkce: Kevin Ratterman
Studio: The Funeral Home Louisville

www.youngwidows.net

Sestava

Skladby

  1. Young Rivers
  2. Future Heart
  3. In And Out Of Lightness
  4. Lean On The Ghost
  5. The Muted Man
  6. Right In The End
  7. Miss Tambourine Wrist
  8. White Golden Rings
  9. In And Out Of Youth

Diskografie

Easy Pain (2014)
In And Out Of Youth And Lightness (2011)
Old Wounds (2008)
Settle Down City (2006)