BLOOD INCANTATION - Absolute Elsewhere
Při prvním poslechu mi to sice připadalo jako když pejsek s kočičkou vařili dort, ale nakonec si to sedlo a je z toho opravdu příjemná krmě, sice hodně kořeněná všemožnými extrémy, ale chutná to skvěle.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
DISTURBED se objevili v době, kdy tvrdé rockové scéně vládnul nu-metal, ale házet je do jednoho pytle s trendovými kapelami z té doby by bylo unáhlené. Na to jsou až příliš osobití a především úspěšní. Dodnes neexistuje mnoho metalových kapel, které by stejně jako oni dostaly svá čtyři alba na první místo US Billboard Top 200. Pravdou je, že jejich sláva je především americká záležitost, ale jak jsme se koneckonců mohli přesvědčit loni v Praze, zvládnou celkem bez problémů zaplnit sály i v Evropě.
DISTURBED se pohybují na rozhraní hardrocku, nu-metalu, heavy metalu a jejich nespornou výhodou je, že se jim daří zůstat dobře stravitelnými i pro ne úplně metalové publikum. Kapela se otevřeně hlásí k odkazu legend METALLICA, JUDAS PRIEST anebo PANTERA a na albu je vliv těchto kapel dobře slyšet. Ochranná známka kapely je silný melodický vokál, který kolikrát svádí zařadit kapelu do škatulky heavy metal, ale vtip je v tom, že hudební složka je proti. Kytary fungují se zpěvem v dokonalé symbióze, a jak se klenutý melodický zpěv mění v sekané skoro rapování, tak hudba kapely plynule přechází z hardrockových riffů do ostřejších nu-metalových, nebo někdy i thrashmetalových sekaček. DISTURBED si jedou většinou to svoje střední tempo, které tu přiostří („Never Again“), jinde naopak zvolní („Crucified“) a naplno využívají pěvecký potenciál svého frontmana, který je schopen vyzpívat výrazné melodie, jako je např. refrén skladby „Warrior“.
DISTURBED jsou profíci a svoji hudbu mají zkušeně poskládanou. Kytary mají hutný zvuk, daří se výrazné riffy i sóla, bicí jsou razantní a taktéž s dobrým zvukem. Formálně albu nelze nic vytknout, vše sedí jako přibité, nic nepřebývá, nic nechybí. „Asylum“ je jejich typické album, ze kterého je však cítit už trochu rutina. Kapela se snaží dát fanouškovi přesně to, co očekává a nějaký vývoj či experimenty nepřipadají v úvahu. Osobně s tímto postojem nemám až takový problém, ale deska je tak dost předvídatelná a postrádá momenty překvapení nebo změny. „Asylum“ se tak dost podobá předchozímu „Indestructible“, je stejně kompaktní a žádná skladba nevyčnívá ani nezaostává. Image drsných hochů výstižně doplňují texty plné „chlapáckých“ témat typu „Memories Are Killing Me…..“, „I´m The One With The Warrior Inside…“ anebo „Murder The Beast That´s Been Eating Me Alive.“, které ve spojení s heavy zvukem, motorkami, kůží a řetězy jen upřesňují, kam tito Američané míří. Záleží na vás, jestli to vezmete nebo ne, ale Draiman a spol. se tím určitě netrápí. Ti jsou si zatraceně jistí, že kráčí tím správným směrem.
Typický DISTURBED mix podladěných kytar, hard rocku a heavy metalu, ze kterého je však cítit trochu rutina a kapela se na „Asylum“ začíná opakovat.
7,5 / 10
David Draiman
- vokály
Dan Donegan
- kytara
Mike Wengren
- bicí
John Moyer
- basa
1. Remnants
2. Asylum
3. The Infection
4. Warrior
5. Another Way To Die
6. Never Again
7. The Animal
8. Crucified
9. Serpentine
10. My Child
11. Sacrifice
12. Innocence
Asylum (2010)
Indestructible (2008)
Ten Thousands Fists (2005)
Believe (2002)
The Sickness (2000)
Vydáno: 2010
Vydavatel: Reprise Records
Stopáž: 47:55
Produkce: Donegan, David Draiman, Mike Wengren
Studio: Groovemaster Studios, Chicago (USA)
-bez slovního hodnocení-
Při prvním poslechu mi to sice připadalo jako když pejsek s kočičkou vařili dort, ale nakonec si to sedlo a je z toho opravdu příjemná krmě, sice hodně kořeněná všemožnými extrémy, ale chutná to skvěle.
Tady pozor, tohle je vynikající deska. Finové DEVENIAL VERDICT zní jako mix GORGUTS, ULCERATE a REPLICANT. Nadto ale přidávají přístupnější / lidštější (ne však jednodušší) atmo/melodické vsuvky. Příznivci avantgardněji pojatého death metalu musí slavit.
Tři roky staré EP "Schattenfall" potěšilo, novinka "Phantast" naopak přináší jisté vystřízlivění. Němci tentokrát skladatelsky tápou a doručují pouze atmo-blackmetalový standard. A to je málo. Čtyřicet minut dlouhé přešlapování bez výraznějších momentů.
Tenhle bahnem a plísní obalený kostlivec do první doom/death metalové ligy zatím nepatří. Mladí Španělé respektují žánrové atributy, nicméně zatím tak činí dost jednoduchou formou. Deska pokulhává a ztrácí na flow hlavně v doom metalových pasážích.
Veľa fantastického a rôznorodého death metalu vyšlo tento rok, ale toto poňatie mi je najbližšie. Nerdi citujúci pinkfloydovské, opethovské či cynicovské vplyvy s takouto ľahkosťou nad morbidangelovským kovom smrti, to je niečo prekrásne.
Obavy z odchodu Patricie Andrade a přerod v tuctový doom/goth se ukázaly být liché. Novinka sice neoplývá charismatem a fado feelingem 7 let starého předchůdce,svůj půvab a portugalský šarm bezpochyby má a jako taková rozhodně nabídne solidní nadstandard.
Znovuzrození Australané se po 4 letech připomínají s další deskou, jejíž popis z mé strany příliš originality nepřinese. Zkrátka je to kvalitně provedená deathmetalová fošna. Velmi slušný standard, který revoluci neudělá, ale nemusel by ani zapadnout.