ANOTHER BREATH - The God Complex

ANOTHER BREATH - The God Complex

ANOTHER BREATH - The God Complex

ANOTHER BREATH - The God Complex

Zámořští borci ANOTHER BREATH mi zhruba před pěti lety díky svému podařenému pražskému vystoupení bleskově prolétli hlavou, aby se pak na další léta zase úplně vytratili. Jejich řízný a tradiční hardcore se neméně sebevědomě vyjímal i na debutovém albu „Not Now, Not Ever“. To právě recenzované je v pořadí již třetí a dnes již zkušení a perfektně sehraní Američané na něm předvádějí více než slušný hc standard, který boduje především velikým nasazením a výbornou aplikací důležitých žánrových vzorců do praxe.

ANOTHER BREATHSoukolí jejich stroje se v podobě úvodu otvíráku „No God“ sice roztáčejí trochu zvolna, ale jakmile se křikloun Ted poprvé opře do hlasivek, obrátky se zvyšují na patřičnou úroveň a ANOTHER BREATH dávají plný průchod svým hudebním choutkám. Ne, tady opravdu nehledejme žádné kompromisy, ani úkroky stranou. Tato pětice v tom má už několik let naprosto jasno a to hodlá vystavovat na odiv i na svém novém albu. Rychle odsýpající vály plné ke zběsilému cirle pitu a dalším podobným kratochvílím svádějících momentů, zrychlovačky, stopky, občasné střední tempa a pak zase rychlý útok vpřed. Tak pořád dokola a do plných.

Sympatická mladá kapela nikdy nevynikala přehnanou stopáží svých nahrávek a ani tato není výjimkou. 26 minut, 11 skladeb a poté už jen uklidit tu spoušť. Tu má na svědomí spíše první polovina alba, přičemž zejména úvodní čtyři skladby se na posluchače vyvalí v takovém tempu a dávkou energie, že jim prostě nelze čelit. Hlavně v těchto momentech se lze jen stěží ubránit pocitu, že „The God Complex“ je vlastně dokonalou čistokrevnou žánrovou nahrávkou. Nechybí strhující kytarové riffy, dynamická rytmika a brilantně zaranžované vokály, jejichž sílu ještě umocňují časté sborové pasáže.

Uvolněná a překvapivě i více emotivní titulní skladba tvoří i pomyslnou dělící čáru rozdělující nahrávku na dvě trochu odlišné poloviny. Tempo té první poté trochu upadává, nikoliv však hladina energie a nasazení. Přestože se ani v dalším průběhu nedá hovořit o nějakém ústupu do defenzívy, nabídnou ANOTHER BREATH i zajímavé kousky, ve kterých předvedou i trochu pestřejší škálu nálad a emocí. Ke zdůraznění úderného refrénu osmé v pořadí „Weight“ si kapela ukázkovým způsobem vypomáhá již zmiňovanými sbory. Ač jedna z těch méně uspěchaných, jasná koncertní hitovka, při jejímž poslechu si není těžké představit sešikovaný a synchronizovaně hopsající dav pod pódiem.

Album plné protináboženských textů a výtečné energické muziky, které svojí sílu znásobilo výbornou produkcí Kurta Balloua, což je v posledních letech již zavedená a spolehlivá značka. „The God Complex“ je zároveň i albem schopným díky svému nekompromisnímu vyznění oslovit i ty fanoušky tvrdé a energické muziky, kteří za normálních okolností s čistou formou hardcore moc do styku nepřijdou anebo lépe řečeno přijít nechtějí. V tomto případě lze výjimku rozhodně doporučit.

 Přidejte svůj názor

Dalas

Verdikt

100% hardcore!

Hodnocení

Autor
8 / 10
Redakce
-

Další informace

Stopáž: 26:39

Produkce: Kurt Ballou
Studio: Godcity Studios, Salem (USA)

www.myspace.com/anotherbreath

Sestava

Skladby

 1. No God
 2. Sin Eater
 3. Nausea
 4. I Want To Live
 5. God Complex
 6. Belly Of A Whale
 7. Dogtown
 8. Weight
 9. Makyo
 10. I Am The Messiah
 11. Eleventh Hour

Diskografie

The God Complex (2009)
Mill City (2006)
Not Now, Not Ever (2004)