TENHI - Maaäet

TENHI - Maaäet

TENHI - Maaäet

TENHI - Maaäet

Pravda, „Maaäet“ z dielne fínskeho tria už vyšlo pred niekoľkými mesiacmi a v posledných týždňoch pribudol do ich nerozsiahlej diskografie ďalší nosič, ktorý však pochádza ešte spred dvoch rokov. Nakoľko nebolo pre špecifické nálady hudby Fínov vhodné naordinovať si „Maaäet“ v slnkom zaliatych jarných a letných mesiacoch, prichádza predstavenie tohto albumu až s nástupom zimy, sprevádzaným hmlistým a sychravým počasím, patrične umocňujúcim tóny a atmosféru tohto počinu. Posledný album „Väre“ zaznamenal celkom slušný ohlas v médiách aj u poslucháčskej obce, medzitým kapela s úspechom opäť vystúpila na kultovom festivale temnejšej hudby Wave – Gotik – Treffen, takže na novinku čakalo pomerne veľa ľudí.

TENHITENHI pokračujú v tom, čo im ide od začiatku najlepšie, teda v tvorbe minimalistickej, takmer výlučne akustickej hudby, ovplyvnenej domácim folklórom. Druhým poznávacím znamením sú typické melancholické nálady, neraz temná atmosféra a ťaživý smútok, zvýraznený strohým recitovaným vokálom. To všetko tu nájdete v príjemných variáciách za využitia širokej inštrumentácie zahŕňajúcej klavír, sláčikové a dychové nástroje alebo rôzne druhy perkusií. Pre zachovanie určitej pestrosti kapela strieda v jednotlivých kompozíciách polohy, od rockovo klasickejších na spôsob úvodnej „Varpuspätivä“ alebo „Tuulenkaato“, po takmer výlučne inštrumentálne plochy a folkové polohy v „Sarastuskävijä“, točiacej sa okolo triviálneho klavírneho motívu. Zborový recitál pridáva „Kuoppa“ na monumentálnosti, naopak „Aatos“ spestruje nádherne civilný a clivý spev. Jednoduchá štruktúra skladieb v prípade TENHI nijako neuberá atmosféru, umožňuje vyniknúť prirodzeným harmóniám a pri pasážach s minimom zapojených nástrojov dôjde neraz na pôsobivé rozvinutie nástupom niekoľkých ďalších inštrumentov, ako v prípade skromne začínajúcej „Rannalta Haettu“. Priložené anglické preklady výlučne fínsky spievaných skladieb umožňujú hlbší ponor do rozjímania a uslzeného sveta TENHI, prispievajúc tak k absolútne výnimočnému zážitku.

Podobne ako niektoré ďalšie formácie zastrešené originálnym labelom Prophecy Productions, dokážu aj TENHI priniesť zakaždým zaujímavé počiny, ktorými si poslucháč nielen občas spestrí tradičný playlist. Na „Maaäet“ prinášajú v bezchybnom zvukovom balení nič nepredstierajúcu hudbu plnú nezameniteľnej atmosféry a krásy, tak prečo sa jej nepoddať?

 18

Radicalcut

Verdikt

Pôsobivá akustická hudba plná smútku a krásy v podaní nezameniteľných Fínov.

Hodnocení

Autor
8,5 / 10
Redakce
-
Čtenáři
8,6 / 10

Další informace

Stopáž: 60:18

Produkce: TENHI
Studio: UTU Studio,

www.tenhi.com

Sestava

Skladby

 1. Varpuspäivä
 2. Kuoppa
 3. Kuulut kesiin
 4. Salain
 5. Viimeiseen
 6. Vähäinen violetissa
 7. Sarastuskävijä
 8. Maa syttyy
 9. Tuulenkaato
 10. Aatos
 11. Uuvu oravan luu
 12. Rannalta haettu

Diskografie

Airut: aamujen (2006)
Maaäet (2006)
Väre (2002)
Airut: ciwi (2000)
Kauan (1999)
Hallavedet (1998)