BODY COUNT - Merciless
David Gilmour popri melancholickom novom albume stíha aj trochu aktivizmu. V nepravdepodobnej spolupráci s BODY COUNT sa na gitare riadne odviazal do šesťminútového sóla. Skvelé!
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Nejzásadnějším albem finské hudební scény, potažmo jedním z nejlepších alb devadesátých let je pro mě Down od severských zabijáků Sentenced. V dobách, kdy se tenhle klenot podzimu vyloupl v nové sestavě na chladné světlo světa byl metal připravený povstat a hledal nové silné vůdčí živly.
Kdo by to byl tehdá řekl, jak rychle vzkypí synové a dcery země tisíce jezer a postaví se do čela světové kovové (r)evoluce. Troufám si říci, že nebýt Down, nikdy by se to nestalo...
Pro Sentenced se v roce 1996 otevírala zcela nová vývojová etapa, do skupiny totiž nastoupil zbrusu nový frontman Ville Laihalla a jeho hlas předurčil Odsouzence zakormidlovat do zcela jiných vod, než byl rozbouřený death - doomový oceán. Jak už to tak u tří sobů bývá, měla v tom prsty knajpa, protože právě tam, nalitý jako preláti, zakopli o sebe zpěvák a jeho budoucí kapela. Laihalla má čarokrásně vypitý šmirgl, kterým dovede ječet, ale hlavně perfektně a procítěně zpívat. On dal Sentenced polovinu jejich nové tváře a svým totálně dokonalým vokálem obohatil poněkud příliš uniformovanou metalovou scénu.
Druhou polovinu tváře dala Sentenced hudba. N. W. O. F. H. M. F. Tahle zkratka se kdesi objevila, ale pravda v ní je jen poloviční. Možná skutečně Odsouzenci začali s novou vlnou finského heavy metalu, ale jejich hlavní přínos spočívá v tom, že se vyčlenili z hudebních přihrádek a chlívků. Materiál naprosto dokonale absorbuje vlivy hard rocku, heavy metalu, doom metalu a čehosi, co se stalo cejchem finské scény - pravá melodika alá Suomi. Tvůrčí duo Tenkula / Lopakka přetékalo dokonalými melodickými nápady a do komponování Down dalo srdce i duši. Poslechněte si nosné riffy I´ll Throw The First Rock, Sun Won´t Shine nebo Crumbling Down a vychutnávejte dokonalou fúzi metalu a nezaměnitelné doomové melancholie. Down je jako pokladnice nevyčerpatelných inspirací, každá kompozice přetéká invencí, originalitou a vlastním ksichtem. Každá kompozice přetéká Finskem. Chladná zádumčivost, blasfemické hymny na sebevraždu, samotu a chlast. Sentenced se s ničím nemažou, hudba je absolutně explicitní a přitom tolik zapeklitá a mnohostranná. Naprosto unikátní materiál, vtěsnaný mezi natažení kohoutku a výstřel, kterým Vám tu slizkou zásobárnu mizérie rozpleskne na zeď, otevřená výzva zkurvenému životu v mlze a tmě, věčné depresi...
Zásluhou Sentenced dostala finská skládačka další dílek a, nemůžu si pomoct, dílek nejzásadnější. Finská pětice dokonale propojila melodii a atmosféru, jakou může mít jen země, kde slunce téměř nevychází...
Naprostá klasika melodického metalu... Spleen, melancholie, sebevraždy, chlast, to je poetika SENTENCED a jejich hlavní zbraní skvělé riffy a zatraceně přesvědčivá atmosféra...
9,5 / 10
Ville Laihiala
- zpěv
Sami Lopakka
- kytara
Vesa Ranta
- bicí
Mika Tenkula
- kytara, basa
1. Intro - The Gate
2. Noose
3. Shadegrown
4. Bleed
5. Keep My Grave Open
6. Crumbling Down (Give Up Hope)
7. Sun Won"t Shine
8. Ode To The End
9. 0132
10. Warrior of Life (Reeper Redeemer)
11. I"ll Throw The First Rock
Buried Alive (DVD) (2006)
The Funeral Album (2005)
Ever-Frost (single) (2005)
The Cold White Light (2002)
No One There (single) (2002)
Crimson (2000)
Killing Me, Killing You (single) (1999)
Frozen (1998)
Story: A Recollection (Greatest Kills) (1997)
Down (1996)
Love & Death (MCD) (1995)
Amok (1995)
The Trooper (MCD) (1993)
North From Here (1993)
Journey To Pohjola (promo) (1992)
Shadows Of The Past (1991)
Rotting Ways To Misery (demo) (1991)
When Death Joins Us… (demo) (1990)
Datum vydání: Pondělí, 11. listopadu 1996
Vydavatel: Century Media
Produkce: Waldemar Sorychta Studio: Woodhouse (GER)
Dokonalé! Od natáhnutí kohoutku po poslední výstřel. Let´s commit suicide!
David Gilmour popri melancholickom novom albume stíha aj trochu aktivizmu. V nepravdepodobnej spolupráci s BODY COUNT sa na gitare riadne odviazal do šesťminútového sóla. Skvelé!
Velmi solidní album, jak se to snad od arizonských veteránů už tak nějak dá i očekávat. Power s thrashem si na něm intenzivně a přátelsky ve známých pózách potřásají rukama a místy je to skutečně intenzivní, zejména tedy v první půli celé nahrávky.
Nová americká skupina poskládaná ze zkušených hudebníků na svém debutu hezky kombinuje svižný progresivní death s trochou té blackové černoty, notnou dávkou melodiky, chmurné atmosféry i nějaké té lehčí hitovosti. Šlape to po čertech dobře.
Už tady byly různé pokusy (i velmi úspěšné) propojit death metal s jinými žánry, ale nevzpomínám si, že by někdo až takto mohutně zfůzoval smrtící kov se sedmdesátkovým art rockem. Deska, která chce svůj čas a deska, o které se bude hodně mluvit.
Redakčný Schrödingerov paradox. Ak je Manatar sklamaný, môže to byť dobré. Rudi chváli - treba byť opatrný. Mari nehlási album roka. Fajn, že Aaron skúsil projekt mimo MDB – doposiaľ premárnená príležitosť. Výsledok ako tvrdší „One Second“ neurazí.
Další emoční zkrachovalec, co tíhu světa ventiluje skrze black metalový one-man projekt. Rockový základ, na který je nabaleno blackové vřeštění. Depresivní, chvílemi podivné, ale zajímavé. Jde o poněkud garážovou nahrávku, ale ty emoce jsou autentické.
Při prvním poslechu mi to sice připadalo jako když pejsek s kočičkou vařili dort, ale nakonec si to sedlo a je z toho opravdu příjemná krmě, sice hodně kořeněná všemožnými extrémy, ale chutná to skvěle.