REDAKCE

Stručné dějiny Metalopolis

1999-2001

Student českého jazyka Marigold se stává členem fanklubu Blind Guardian a seznamuje se s jeho správcem Michalem Gelbičem. Ten se mu svěřuje s ambiciózním plánem vytvořit web, který by shromažďoval odkazy na oficiální stránky metalových kapel. Jmenuje se Metalmania. Marigold vkládá odkazy a sem tam z nudy napíše článek. V průběhu roku klesá počet vkládaných odkazů, ale prudce roste počet článků. Na jeho konci už Marigold píše zhruba jeden text denně a MM začíná fungovat jako klasický webzine. Návštěvnost se pohybuje mezi pěti až třiceti lidmi denně.

Metalmania 2001

Řady dvojčlenného projektu rozšiřuje hudebník a neúnavný šťoural Darkmoor. Votan společně s tajemným Chorchem připravuje verzi 2.0. Ta v den spuštění není hotová (Chorche je na houbách), přesto se rozbíhá. Návštěvnost po čase nesměle atakuje stovku. Redakce se rozrůstá o známého hodonínského recesistu a sňatkového podvodníka Shnoffa. Klíčový je příchod Dalase na konci roku 2001, který si napřed trpělivě vyslechne nadávky na stávajícího webmastera a pak se jako schopný programátor pouští do příprav nové verze.

2002–2003

Spuštění MM verze 3.0, plnohodnotného webu s články nejen, ale především o metalu proběhlo 5. dubna 2002. Nalezli jste zde i zásadní diskusní fóra jako Slovanská idea v black metalu či Loužamania (grafomanský koutek kultovního milovníka CHILDREN OF BODOM). Redakci doplňují další klíčoví členové: vysočinský sportsman Reaper, milovník vážné hudby Immortal, plzeňská opora Scény RIP, zkušený harcovník a redaktor Sparku Louis, držitel černého pásku v agro metalu Manatar, plešatý dvojník Toma Cruise Milda a tajemný matfyzák Louža, který umí stahovat desky z pirátských fór. O rok později přichází doyen sboru Noisy. V soupisce nějaký čas figuruje i renesanční teenager a pozdější hvězda angažovaného amatérského rapu Radalf. Šéfredaktorem je Marigold, posléze ho nahrazuje Immortal. Paralelně s webem MM funguje i online verze Šotoušova kultovního zinu Spawn Rebirth zaměřeného na extrémní odnože metalu.

Metalmania 2002

Prohlubující se názory na směřování webu vedou na přelomu června a července 2003 k roztržce mezi redakcí a Votanem, který kompletní sestavu vyhazuje. V kuloárech se šušká o tom, že v tom sehrál roli především liknavý postoj redaktorů k volbě metalové miss a nactiutrhačné oběžníky, které kolovaly každý měsíc mezi internisty. Legendární Metalmania tímto datem v podstatě končí, pozdější pokusy o obnovu s novým týmem ztroskotávají. Původní redakce začíná připravovat nový projekt. Marigold, okouzlený filmem Metropolis Fritze Langa, přichází s nápadem metalového města a podivným názvem Metalopolis. Na sklonku léta začíná fungovat doména s provizorní stránkou, na které běží diskuse a také procentuální ukazatel pokroku, který pomalu, ale jistě roste směrem ke stovce. O již zlidovělou grafiku se postaral vášnivý jezdec na koloběžce a milovník ranní jógy „dole bez“ gapa.

Metalopolis 2003

2004–2014

Po dlouhých měsících, kdy Dalas musí čelit denním dotazům netrpělivého Marigolda na další pokroky, je práce konečně dokončená a web zahajuje činnost 1. března. Začíná zlaté období Metalopolis, která doplňuje redakční tým i o významné slovenské posily. Z webu Metalmusic.sk jsou draftováni schopní pisálci, impozantní obr Rudi, ryšavý kverulant Thorn a známý arogantní floutek Radicalcut. Z Abyssu přichází častý kritik MP, aktivní muzikant v-dur, kterého v současnosti znají především milovníci pastrami a dozlatova osmahnuté cibulky a v neposlední řadě z neznáma se objevivší neúnavný dělník rock'n'rollu Stray. Roste počet přispěvatelů i čtenářů, ve vrcholném období zaznamenává MP návštěvnost až 4000 unikátních IP adres denně. Šéfredaktorem se místo vyhořelého Marigolda záhy stává Dalas, který stránku táhne až do roku 2014. Mezi jeho nejvýznamnější počiny patří sepsání bible UG psaní, manifestu Objektivita nadevše. Tento článek patří k pilířům odkazu Metalopolis, společně s Loužovou esejí Gumička: Jakou zvolit a Shnoffovým reportem z koncertu cimbálové kapely Slovácko ml. Roste počet čtenářů, kteří se táží „cos dokázal, že kritizuješ“. Tento pokřik se stává neoficiálním mottem stránky.

Metalopolis 2004

2014–2017

Páteř redakce se dostává do velkého tvůrčího útlumu. Vinu na tom nesou knedlíky, manželky, děti, řídnutí vlasů a hudební experimenty mimo posvátné hájemství metalu. Oporami MP v té době jsou legenda košické UG scény Martin Lukáč, vkusově obdivuhodně konzistentní pirát Louis a mistr příliš krátkých forem RIP. Čtenářské řady řídnou, stránka se místy technologicky rozpadá, ale kamarádský duch stále doutná, aby se po dávce pivovarských kvasnic vždy vzňal na pravidelných redakčních výjezdech. V listopadu 2017 Dalas šokuje svého (tehdy již) souseda Marigolda, když vedle terénních úprav kolem domu nečekaně začíná řešit tvorbu nové verze. Zpráva se rychle šíří a tvrdé jádro MP se ochotně vrací k dílu, protože metal nerezaví. Pro četné kverulanty mají metalopolisáci jediný vzkaz: co jste dokázali, že kritizujete?

2018

Metalopolis prodává svou dvanáctipatrovou budovu v centru Prahy a stěhuje se na nejmenovaný renesanční zámek s konírnou a heliportem.