TOP GUN: MAVERICK - Vizuálně opulentní sbírka předvídatelných klišé

TOP GUN: MAVERICK - Vizuálně opulentní sbírka předvídatelných klišé

TOP GUN: MAVERICK - Vizuálně opulentní sbírka předvídatelných klišé

TOP GUN: MAVERICK - Vizuálně opulentní sbírka předvídatelných klišé

Film, který musíš vidět. Nejlepší v roce 2022. Dvojka filmařsky lepší než jednička. A tak jsem šel. A skouknul to. A můj názor asi nebude úplně populární. Možná je chyba v tom, že jsem měl očekávání. Zase. Zase jsem se tím nechal nachytat. Nepochopte mě špatně. Dvojka Top Gun není špatný film, ale rozhodně to také není nic, co by na sebe mělo nabalovat téměř ultimátní hodnocení. Proč?

První věcí je scénář. Po prvních deseti minutách odhadnete, jak to celé skončí, a v první polovině dokážete rozklíčovat i osud vedlejších postav, kdy je třeba naznačena ušmudlaná karma jedné figury a vy si říkáte, že největší klišé by bylo, aby se na závěr nějakým heroickým činem vykoupila. A co myslíte, je to tam? Je. Nový TOP GUN je v tomto směru jen a pouze sbírka dobře svařených klišé.

TOP GUN: MAVERICK

Pak tu jsou scény, které jsou vyloženě toporné a nezvládnuté. Máte do příběhu přivést v jednu chvíli hned několik nových postav a představit je divákovi. Jak to udělá ten nejprůměrnější hollywoodský film? Tak, že se vzájemně budou představovat a glosovat s prkenností a toporností, která láme nebeské výšiny. V těchto momentech si pokládáte otázku, jestli tohle máte úplně zapotřebí.

Překvapení se úplně nekonají, takže co tu za něco stojí? Je to samozřejmě Tom Cruise, který rozhodně nepůsobí jako šedesátník. Jezdí na motorce se stejným šibalským úsměvem jako v roce 1986 a tím hraje na nostalgii většiny lidí, kteří na to půjdou. A ta nostalgie je funkční, protože "filmy už se takhle poctivě nedělají". Co dál?

TOP GUN: MAVERICK

Postavy. Ve své podstatě archetypální, nepřekvapivé a povrchní. Kdo má překonat démony minulosti, ten je překoná, kdo se má polepšit, ten se polepší. Kdo má zemřít - zemře. Emocionálně to funguje jen proto, že vztahy jsou velmi jednoduché a ve své podstatě přímočaré. Love story tu je jen do počtu a celému dění nic moc nepřidává.

Určitě vás film utáhne na letecké akční scény, které jsou strhující tím, jak jsou zemité a fyzické. Žádný digibordel, ale přehledná akce ze staré školy. Pěkné záběry. Opravdu dobrá kamera Claudia Mirandy, která v mnohém navazuje na první díl. V tomhle nemá Top Gun konkurenci. Nejkrásnější náborové video do americké armády? Rozhodně. I v tom, že trochu úsměvně vlastně vůbec nevíme, kdo je nepřítel. K tomu film přistupuje s velkou mírou politické korektnosti a nikdy neřekne, jestli jde o Severní Koreu, Čínu, Rusko, nebo třeba Írán.

TOP GUN: MAVERICK

Solidní film? Rozhodně. Něco, co se vyplatí vidět? Kvůli té letecké akci určitě jo. Revoluce? Nikoliv. Nový Top Gun se svojí kostrou silně blíží jedničce. Zdaleka nejde jen o nějaké pomrknutí. Nejlepší film roku 2022? Doufám, že ne. Ten si představuju jako něco víc, než jen dobře remakeované osmdesátkové retro.

 7

RIP
RIP

Verdikt

Solidní film? Rozhodně. Něco, co se vyplatí vidět? Kvůli té letecké akci určitě jo. Revoluce? Nikoliv. Něco navíc? Také ne. Skvělé řemeslo u kamery a parádní vizuál.

Hodnocení

Autor
7 / 10
Redakce
7,8 / 10
Čtenáři
7,8 / 10

Další informace

Stopáž: 131 min.

USA, 2022, 131 min.
Režie: Joseph Kosinski
Scénář: Ehren Kruger, Eric Warren Singer, Christopher McQuarrie
Kamera: Claudio Miranda
Hudba: Lorne Balfe, Harold Faltermeyer, Lady Gaga, Hans Zimmer
Hrají: Tom Cruise, Val Kilmer, Miles Teller, Jennifer Connelly, Bashir Salahuddin, Jon Hamm, Charles Parnell, Monica Barbaro, Lewis Pullman, Jay Ellis, Danny Ramirez, Glen Powell, Manny Jacinto, Kara Wang, Greg Tarzan Davis, Jake Picking, Raymond Lee, Jean Louisa Kelly, Lyliana Wray, Ed Harris, Chelsea Harris, Rachel Winfree, Bob Stephenson, Landon Gordon, James Handy, Brian Ferguson, Chido Nwokocha, Rachael Markarian, Shannon Kane, Andre Franco, Charlotte Xia

Jiné pohledy

7,5 / 10

Krásné řemeslo versus naprostá předvídatelnost bez zrnka písku v soukolí, která bohužel snižuje napínavost, již divák u akčního filmu tak nějak očekává. Kdyby aspoň ta jedna americká stíhačka spadla. Úplné zamlžení identity nepřítele je taky jakýsi projev té současné zhoubné hyperkorektnosti, snad aby se nenaštvali potenciální distributoři a návštěvníci kin na druhé straně zeměkoule. Ale tato rovina padla a jen doufám, že kdyby film točili po 24.2.2022, naplno by v něm něco zaznělo. Aspoň Suchoj!

S odstupem bude možná zajímavé osvětlit Cruisovu pozici jako producenta filmu a jeho strategii s jeho uvedením do oběhu. Velká studia stále lavírují, provozovatelé kin se bojí, zavírají... a do toho vrhl Cruise svůj spektákl.

Se svým hodnocením vpenetruju mezi dosud se vyjádřivší redakční kolegy.

Shnoff | 1. září 2022

 

8 / 10

Naprosto výstižně napsané, akorát, že já bych tomu dal 8/10. Vše podstatné bylo skvěle shrnuto, takže jen velmi stručně.

Opět šlo v jádru o drahou náborovou reklamu pro budoucí americké letce. Příběh by šel opět odvyprávět jednou větou a Deus ex machina, která vždy zázrakem vyřeší jinak neřešitelný problém, tu úřadovala ve dvou zásadních scénách.

Jenže co naplat, když nový Top Gun z těchto zdánlivých nešvarů dokáže udělat přednost. Jde o film, který nám předhazuje stokrát ohraná klišé s nečekanou grácií. Všechny ty náhody a předvýdatelné dějové cestičky jsem filmu žral i s navijákem.

Stáří pardálové i nové posily jsou bezvýhradně cool a navíc skvěle hrají (Miles Teller best). Akční scény jsou skvostně nasnímané s tendencí zarazit diváky do sedaček. Díky perfektnímu střihu dokáže být film strhující a napínavý i v momentě, kdy se třeba "pouze" projednává budoucí bojový plán. Tohle zkrátka Joseph Kosinski umí.

Rovněž mě potěšilo, že nepřítel nebyl vůbec konkretizován, čímž odpadla jakákoliv politická agitace. Filmem se, podobně jako v originálu z roku 1986, nese jakási elektrizující aura potlačované homosexuality.

Toužebné pohledy z očí do očí, kamarádství na hranici romance, či fráze typu: „Vrať se mi“ „Snad se nevidíme naposledy“ „budu na tebe čekat“ ... Tedy verbální výměny a situace příznačné spíše pro smíšenou dvojici než bandu chlapáků v elegantních uniformách.

Maverick samozřejmě nemá ženu ani děti, ale naštěstí je tu Jennifer Connelly, která zde podobně jako Kelly McGillis zastává funkci heterosexuálního katalyzátoru.

Na téma zda-li je Maverick gay nebo nikoliv, by se dala napsat esej :-)

Každopádně jde o ryzí kino záležitost. Přesně pro takové typy filmů vzniklo obrovské stříbrné plátno. Lahůdkový soundtrack beru jako bonus navíc.

PS: Také vám hlavní akční část filmu, evokovala zničení Hvězdy smrti ze Star Wars?

J.Rose | 31. srpna 2022