LIK - Necro
Švédsko. Death metal. Devadesátky. Sunlight. Chrastění. HM-2 pedál. Melodie. Nesmrtelnost. Old school. Tradice. Oddanost. Kult. Respekt. Úcta. Konzervativní přístup. DISMEMBER. GRAVE. ENTOMBED. LIK.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
„Nocturnal Obeisance“ je názov inštrumentálky otvárajúcej jeden zo základných kameňov všetkého, čo v súčasnosti nazývame black metalom. Mám na mysli tretí album švédskeho kultu BATHORY z roku 1987. (Je to také nosenie dreva do lesa, ale recenziu nejako začať treba.) Skoro podobne, povedal by som, že gramaticky správnejšie, sa o takmer tri dekády neskôr pomenovala skupina z moravského Zlína. NOCTURNAL OBEISANCE existujú ledva dva roky, hneď prvá nahrávka im vychádza ako album u Slovak Metal Army, nečakané šťastie pre spolok, o ktorom ešte pred pár mesiacmi vedeli možno len kamaráti hudobníkov.
Videl som už veľakrát, ako sa vo svete či doma kapela pri hľadaní názvu inšpirovala skladbou od niekoho iného. Mohlo by to zvádzať aj k podozreniu z nedostatku kreativity už na začiatku hudobného pôsobenia, ale existuje dosť príkladov tých, ktorí hudbou presvedčili, a aj tých, ktorí pri hraní zotrvali len krátko, prípadne sa zavčasu premenovali. (Aj tak pri voľbe názvu víťazí napríklad slovenský hip-hop „Testament“ a pred pár dňami som sa dozvedel, že kedysi v 80. rokoch hrali v Bratislave akísi „Death“.)
Kvinteto zo Zlína má každopádne šťastie v tom, že na metalovej scéne sa v zmapovaných končinách nikto iný takto nevolá a pokiaľ ide o hudbu, v prípade albumu „Temný rituál hněvu“ potešiteľne nemáme dočinenia s rýchlokvašákom, ktorý sa na CD ocitol omylom či v náhlom pominutí vydavateľskej mysle. Desať skladieb, necelých 37 minút a hneď od začiatku sa ide ostro na vec. Image hudobníkov ukazuje na black metal a od tohto žánru nie sme ani nejako ďaleko. Prvým prekvapením je zvuk, miesto klasického mrazivého či garážového, pre „ortodoxov“ štýlovo povinného rezania sa vyvalí hutnejšie, „oblejšie“ a kvalitné ozvučenie typickejšie možno skôr pre kov smrti. Aj preto sa každý môže rozhodnúť podľa vlastného gusta, či mu úvodná rýchlopaľba pripomína viac ANGELCORPSE alebo predsa len skôr DARK FUNERAL.
Black metal tu po hudobnej stránke prevažuje, obohatený je však pomerne veľkým podielom death metalu. Pri oboch týchto žánroch mám na mysli ich podobu z 2. polovice 90. rokov. So súčasným čiernym kovom, otvoreným rôznym disonanciám, ambienciám a hľadaniu nových výrazových ciest toto nemá nič spoločného. Gitarový black metal so „švédskymi“ harmóniami, bez nejakých symfonických ambícií, striedajúci náklepy s melodickejšími pomalšími momentmi. Na um môžu prísť už spomenutí DF, prípadne OPHTHALAMIA na „Dominion“ a podobné záležitosti. Death metal tiež len klasický, žiadne jeho súčasné technické, brutálne či „nie z tohto sveta“ (PORTAL a spol.) podoby. Hudba v zásade ctí klasikov, ide v ústrety hlavne tomu poslucháčovi, ktorý už nejaké veľké a cielené „novátorstvo“ nevyhľadáva. Sympatické je, že „časom overené“ žánrové atribúty sú tu zvládnuté na patričnej úrovni. Solídne hranie, melódie, harmónie i zmysel pre pritlačenie na pílu a v podstate temnú atmosféru nabitú tak náladami (inštrumentálne pasáže), ako aj klokotajúcou zúrivosťou.
Vokálne sa havraní pokrik strieda s hlbšou „bosoráckou“ polohou a celkovo mi hudba NOCTURNAL OBEISANCE nielen vďaka textom v češtine pripomína juhočeských MATER MONSTIFERA, ktorých atmosférický plus-mínus black je však melodicky košatejší, zvukovo vzdušnejší, zasnenejší a nie až tak priamočiaro útočný. Takisto u nich viac rozumieť vokalistovi, ale to, že u NO je vokál zrejme v prvom rade ďalším nástrojom, je skôr na prospech veci. Textová stránka je totiž značne kolísavá, niektoré skladby sú obstojným pokusom o akési temno a tajomno s trochou romantiky, v poradí piata „Kaos“ má napriek veľkej lapidárnosti náladu severských mýtov, ale na albume je popri tom zopár takých veršovaniek, že ešte aj DEBUSTROL alebo TÖRR vo svojich začiatkoch by popremýšľali, či to pustia von takto.
Dobre vyprodukovaný a zahraný čierny kov s príchuťou smrtky, nijako objavný a napríklad na textovej stránke sa do budúcnosti oplatí ešte zapracovať, ale ako debut obstojí slušne.
6,5 / 10
1. Mrtvá duše
2. Temný rituál
3. Navždy
4. Pohan
5. Kaos
6. Symfonie smrti
7. Posedlý
8. V propasti
9. Noční umírání
10. Upír
Temný rituál hněvu (2020)
Vydáno: 2020
Vydavatel: Slovak Metal Army
Stopáž: 36:48
Švédsko. Death metal. Devadesátky. Sunlight. Chrastění. HM-2 pedál. Melodie. Nesmrtelnost. Old school. Tradice. Oddanost. Kult. Respekt. Úcta. Konzervativní přístup. DISMEMBER. GRAVE. ENTOMBED. LIK.
Nádherně vrčící zabahněná bestie švédského OSDM vylezla ze svého hrobu a rozsévá tvrdé rány zrezlou sekerou, které mají dostatečnou pádnost. A když ležíte v tratolišti, napíchne vás na melodický hák a zavěsí pod trám jako morbidní ozdobu. Žánrová radost!
ANCST se po drone/ambientním experimentu vrací k tomu, co umí nejlépe. "Dominion" agresivitou navazuje na "Culture Of Brutality", ale současně poskytuje dostatek životního prostoru melodiím. Chybí snad jen masivnější crustový podvozek, jinak spokojenost.
Opět Profound Lore. Tentokrát tu máme technický death metal s devadesátkovým feelingem (četné vlivy DEATH, v sestavě současný kytarista ATHEIST). Je to hravé, ale současně hrubější, místy dost připomínající BLOOD INCANTATION. Nemůžu to přestat poslouchat.
Že je Duch bezducha víme už pár let, ale tenhle hudební kostěj, to je bezmála nedůstojné. Směsice ulepené bezpohlavní gotiky a generického retro rocku už se pohybuje za hranou cringe. Tobias může střídat kostýmy, ale tenhle papež je hubený a nahý.
Hezky za čerstva to vidím tak, že mě to baví více než dvojice předchozích alb dohromady. Ten mix mezi tradicí a ozvěnami metalové moderny "pro mladé" generuje vcelku slušné skladby. Plynulý a sevřený poslech navíc značně usnadňuje přičetně zvolená stopáž.
Když se čas zastaví, může to znamenat průser anebo taky velký svátek. Hádejte, který případ je toto? Muzikantská lahůdka, včetně novice Brendana Radigana za mikrofonem a osm podmanivých kousků, které ctí tradiční doom metal. Radost poslouchat a zkoumat!