BODY COUNT - Merciless
David Gilmour popri melancholickom novom albume stíha aj trochu aktivizmu. V nepravdepodobnej spolupráci s BODY COUNT sa na gitare riadne odviazal do šesťminútového sóla. Skvelé!
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Keď pred siedmimi rokmi londýnski UNFATHOMABLE RUINATION debutovali s albumom „Misshapen Congenital Entropy“, inštinktívne som pocítil, že sa tu na scéne, kde vládne tlačenica voľne zameniteľných bánd, nenápadne začína diať niečo s veľkým potenciálom a meno kapely si treba zapamätať. Živé vystúpenie dojem potvrdilo, nasledujúci album tiež a keď pred čosi vyše rokom UR hrali v Beluši, rozhodne neskončili v tieni predsa len o dosť kultovejších DISAVOWED.
Pomaly ale isto tu rástla výrazná a talentovaná deathmetalová záležitosť mladej generácie, spracúvajúca odkaz klasikov žánru s novodobým technickým a brutálnym prístupom. A s tretím albumom „Enraged & Unbound“, ktorý sa do sveta oficiálne poberá v týchto dňoch, už nie je priodvážne tvrdiť, že na anglickej scéne, ktorá v súčasnosti ponúka hádam viac fakt kvalitných deathmetalových spolkov, od technicky sofistikovaných cez atmosférické až po vyslovene brutálne, než „za čias dávnych bohov“, vyrástli UNFATHOMABLE RUINATION na jednotku domácej scény a v Európe i vo svete už prvú ligu predstavujú tiež.
Možno práve vďaka tomu, že sa im dokonale podarilo skĺbiť zásadné elementy – odkaz starej školy, techniku, atmosféru a zároveň nekompromisnú brutalitu. Všetko vyvážene tak, že UR si majú čím získať uctievačov starej školy a zároveň sa pri nich nedá nijako spochybniť „BDM certifikát“. Bárs aj štýlovo zľahka príbuzní, znejú mi o dosť krutejšie než napríklad HOUR OF PENANCE alebo BEHEADED, ktorých tvorbu možno tiež jedine odporučiť. (Tu, pochopiteľne, nosím drevo do lesa.) Všetci sú výraznými predstaviteľmi európskeho prístupu k extrémnemu podaniu (brutálneho) death metalu – rýchlo, často besne, s odkazmi na titanov žánru, a pokiaľ ide o „moderné“ prvky, slammingu alebo coreovým pasážam sa menovaní skôr vyhýbajú.
Deväť skladieb na novinke londýnskeho kvinteta je natoľko strhujúcich, že možno bude problém túto úroveň v budúcnosti prekonať, ak sa však o to UR budú snažiť bez nejakých zmien hudobného smerovania, bude to krásne. „Enraged & Unbound“ je ohnivý materiál, postavený na náklepových, ale členitých pasážach, energických rýchlych partoch, úderných stredných i ťažkých, pomalších a valivých momentoch. Prakticky v každej skladbe sa toto všetko prestrieda s vysokou skladateľskou a aranžérskou zručnosťou a tak je výsledkom veľmi šťavnatý a živý materiál, jednotlivé nástroje sú podané technicky a zároveň kompaktne i účelne.
Hudba sa teda neutápa v snahe znieť čo najkomplikovanejšie a vo výsledku potom rozbito, naopak je vstrebateľná vyslovene lahodne, ak v súvislosti s extrémnym metalom možno vôbec takéto slovo používať. Nemilosrdne šľahá, uháňa, ale aj drví a trhá. Gitary priam vybuchujú v sólach a vyhrávkach, surové riffy bývajú často podkladom pre melódie a vďaka silným a častým harmóniám je tento vybrúsený kus brutality aj nadpriemerne atmosférický. v nejednom divokom momente možno hovoriť o hyperblastových prvkoch a majestátny, hlboký, živelný growl Bena Wrighta, neraz v duete so zúrivou škriekajúcou polohou, vyvolá spomienky až na časy, kedy sa čarovalo v chráme poznania. Zhrnuté a podčiarknuté – u mňa asi deathmetalový album roka, navyše v slušnej konkurencii.
Z hľadiska deathmetalovej komplexnosti ako syntézy starej školy, modernej techniky, majestátnej atmosféry a skutočnej surovosti sa trojka od UNFATHOMABLE RUINATION pohybuje na hranici dokonalosti.
9,5 / 10
Doug Anderson
- bicie
Daniel Herrera
- gitary
Rosario Piazza
- gitary
Ben Wright
- vokály
Jake Law
- basgitara
1. An Obsidian Perception
2. Enraged and Unbound
3. Codebreaker
4. Defy the Architect
5. A Prophetic Compulsion
6. Maniacal Disillusion
7. Fibers
8. Occulta Violentiam
9. Protoplasmic Imprisonment
Enraged & Unbound (2019)
Finitude (2016)
Misshapen Congenital Entropy (2012)
Unfathomable Ruination (demo) (2010)
Vydáno: 2019
Vydavatel: Willowtip Records
Stopáž: 43:27
-bez slovního hodnocení-
David Gilmour popri melancholickom novom albume stíha aj trochu aktivizmu. V nepravdepodobnej spolupráci s BODY COUNT sa na gitare riadne odviazal do šesťminútového sóla. Skvelé!
Velmi solidní album, jak se to snad od arizonských veteránů už tak nějak dá i očekávat. Power s thrashem si na něm intenzivně a přátelsky ve známých pózách potřásají rukama a místy je to skutečně intenzivní, zejména tedy v první půli celé nahrávky.
Nová americká skupina poskládaná ze zkušených hudebníků na svém debutu hezky kombinuje svižný progresivní death s trochou té blackové černoty, notnou dávkou melodiky, chmurné atmosféry i nějaké té lehčí hitovosti. Šlape to po čertech dobře.
Už tady byly různé pokusy (i velmi úspěšné) propojit death metal s jinými žánry, ale nevzpomínám si, že by někdo až takto mohutně zfůzoval smrtící kov se sedmdesátkovým art rockem. Deska, která chce svůj čas a deska, o které se bude hodně mluvit.
Redakčný Schrödingerov paradox. Ak je Manatar sklamaný, môže to byť dobré. Rudi chváli - treba byť opatrný. Mari nehlási album roka. Fajn, že Aaron skúsil projekt mimo MDB – doposiaľ premárnená príležitosť. Výsledok ako tvrdší „One Second“ neurazí.
Další emoční zkrachovalec, co tíhu světa ventiluje skrze black metalový one-man projekt. Rockový základ, na který je nabaleno blackové vřeštění. Depresivní, chvílemi podivné, ale zajímavé. Jde o poněkud garážovou nahrávku, ale ty emoce jsou autentické.
Při prvním poslechu mi to sice připadalo jako když pejsek s kočičkou vařili dort, ale nakonec si to sedlo a je z toho opravdu příjemná krmě, sice hodně kořeněná všemožnými extrémy, ale chutná to skvěle.