CASTLE ROCK - Prokleté město Stephena Kinga mělo skvěle našlápnuto

CASTLE ROCK - Prokleté město Stephena Kinga mělo skvěle našlápnuto

CASTLE ROCK - Prokleté město Stephena Kinga mělo skvěle našlápnuto

CASTLE ROCK - Prokleté město Stephena Kinga mělo skvěle našlápnuto

Pro ty, kteří čtou Stephena Kinga, nebude městečko Castle Rock ničím neznámým. Stejně jako Derry je součástí hned několika románů. Seriál sice není na motivy jednoho konkrétního románu, ani scénář nepsal současný Mistr hororu, ale kingovskou atmosféru si velmi úpěnlivě drží a skvěle vykresluje mainská maloměsta, která jsou základním stavebním kamenem jeho knih. To je vlastně tou nejsilnější částí.

CASTLE ROCK

A o čem to celé je? Ocitáme se v Castle Rocku, zapadlém maloměstě, kde je to do nejbližšího Wallmartu sto kilometrů. Město má jednu velkou věznici, která živí mnoho jeho obyvatel. Ředitel tohoto ústavu páchá sebevraždu v den, kdy odchází do důchodu. V hlubinách nepoužívaného křídla věznice najdou po jeho smrti podivně vyhlížejícího mladíka, který nemluví, jen se zvláštně kouká. V jeho blízkosti se dějí podivné věci. Do městečka v tu chvíli přijíždí i jeho někdejší obyvatel a ústřední postava příběhu – nepříliš úspěšný právník, který se specializuje na klienty odsouzené na smrt. Jeho otec nežije a matka má problémy s nemocí připomínající Alzheimera. Sluší se dodat i to, že je na první pohled adoptovaný. Tím nespoileruji, to se dozvíte hned na začátku. Máme tu spoustu dalších zvláštních postaviček, kdy každá s sebou nese nějakou zvláštnost.

Základní příběh se točí okolo odhalování toho, kdo je podivný mladík, kterého bývalý ředitel držel v kleci mimo záznam, proč se ve městě děje a dělo tolik násilných činů a samozřejmě se řeší i minulost hlavního hrdiny. Neustále si pohrává s chladem a odtažitostí. Vlastně, k žádnému charakteru nemáte nijak blízko. V pomalém tempu a budování atmosféry je ta nejsilnější zbraň.

CASTLE ROCK

Castle Rock se nesnaží vše vysvětlovat a přednášet divákovi rozuzlení na zlatém podnose. Naopak. Mám pocit, že záměrně vytváří otázky a ne vždy hledá odpovědi. Ke konci už působí trochu překombinovaně a možná i proto, když dojde na finále, tak seriál selhává. Nikoliv v tom, že by byl konec lehce predikovatelný. Okatě si buduje dveře do druhé série. V tom ohledu mám pocit, že bylo nakročeno k něčemu, co s trochou snahy mohlo dopadnout mnohem zajímavěji. A ještě něco. Znalci Kingovi tvorby tu najdou mnoho velikonočních vajíček.

CASTLE ROCK

 Přidejte svůj názor

RIP
RIP

Verdikt

Parádní atmosféra, skvěle rozehráno, ale nic moc koncovka. Při troše snahy z toho mohl být Kingovský Twink Peaks.

Hodnocení

Autor
6,5 / 10
Redakce
-

Další informace

USA, 2018, 8 h 54 min (Minutáž: 48–55 min)


Tvůrci: Sam Shaw, Dustin Thomason
Režie: Michael Uppendahl, Daniel Attias, Andrew Bernstein, … 
Scénář: Gina Welch, Sam Shaw, Dustin Thomason, Scott Brown, … 
Kamera: Richard Rutkowski
Hudba: Thomas Newman, Chris Westlake
Hrají: Melanie Lynskey, Scott Glenn, André Holland, Jane Levy, Terry O'Quinn, Bill Skarsgård, Sissy Spacek, Alex Ziwak, Phyllis Somerville, Ryan Eatherton, Noel Fisher, Frances Conroy, Ann Cusack, Chris Coy, Josh Cooke, Caleel Harris, Schuyler Fisk, Charlie Tahan, Kevin Dennis, John W. Iwanonkiw, Allison Tolman, Adam Rothenberg, Aaron Staton, Brionne Davis, Cassady McClincy, Audrey Moore, Russell Posner, Mark Zeisler, Mark Harelik, Lauren Bowles, David Selby, Noel Fisher (a.z.), Richard Schiff, Zabryna Guevara, James Le Gros, Jeffrey Pierce, Peta Sergeant, Amanda Brooks, Rory Culkin, Chosen Jacobs, CJ Jones, Richard Chandler, Rodrigo Lopresti, Jayne Atkinson