BODY COUNT - Merciless
David Gilmour popri melancholickom novom albume stíha aj trochu aktivizmu. V nepravdepodobnej spolupráci s BODY COUNT sa na gitare riadne odviazal do šesťminútového sóla. Skvelé!
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
S anglickým slovom, označujúcim napríklad židovské modlitebné remienky alebo text namaľovaný vo forme zvlnenej stuhy na stredovekom obraze a zobrazujúci reč, som sa prvýkrát stretol len pred pár týždňami. Nebude to asi frekventovaný pojem, napriek tomu ho však ako pomenovanie použili prinajmenšom tri metalové skupiny. S názvami je proste kríž, ak chcete, tak obrátený, zďaleka nie len „suffocation“, „disgorge“ či „mayhem“ už dnes nájdete na niekoľkých až mnohých miestach a ako vidno, ani pri vyslovene zriedkavých slovách si stopercentne istí byť nemôžete.
O tom, že by v Brne existovala deathmetalová banda s takýmto názvom, som donedávna tiež netušil, nebyť toho, že ich debutového albumu sa ujali Support Underground, asi by PHYLACTERY „utajenie“ nejaký čas vydržalo. Dokopy sa dali len pred štyrmi rokmi, dlhohrajúci album pre v zásade neznámy spolok po takomto čase je stále slušný výkon a keďže ešte vždy ide o môj najobľúbenejší žáner, zvedavý som bol. Priznám sa, že mal som aj očakávania, Koník stále prízvukuje, že vedie len malý UG vydavateľský podnik, ale vybrať si vie dobre.
Úvodná vzorka z albumu znela sľubne, priam lákavo, hudobne žiadna stará škola a uctievanie 90-tok, skôr dosť moderne znejúci nadupaný a prekvapivo technický death metal. Nie že by sa technický kov smrti v Brne nezjavil už pred rokmi, stačí si spomenúť na VUVR, svojho času zjavenie, a „okolití“ FORGOTTEN SILENCE sa vo svojej mnohotvárnosti takejto tvorbe tiež niekoľkokrát priblížili, ale celkovo mi Brno rezonuje skôr staroškolsky metalovo. Po vypočutí albumu to s jednoduchým zaradením do moderného technického DM nevidím ani zďaleka tak jednoznačne, čo však na druhej strane vôbec neznamená negatívny dojem.
Album obsahuje jedenásť skladieb v celkovom čase pod štyridsať minút, to je v tomto prípade optimálne, keďže sa tu podarilo natlakovať kadečo z rôznych deathmetalových prístupov. Nič v štýle „každý pes jiná ves“, naopak, hudba PHYLACTERY má ucelený koncept, nečakajte teda niečo, čo bude chvíľu hlušiť slamujúcou brutalitou, potom mraziť škandinávskou melodikou a nato ohromovať akademicky premakaným hraním. Vcelku ide o hutný, úderný death metal technického rázu, bohatý na vyhrávky a vyznievajúci skôr súčasne – až tak, že kdesi na Youtube som videl aj zaškaredenie sa nad „fucking djent riffs“. Povedzme že djent a možno aj metalcore do kovu smrti brnianskej päťky občas vstúpi, funguje tu však len ako veľmi striedmo dávkované okorenenie.
Veľký podiel tu majú náklepové, neraz dosť divoké linky, striedajúce sa so zaujímavými, technicky poňatými harmóniami, a milovníkov veľkého hrania by mohli osloviť aj sóla. Výrazná basa, hutné bicie a dobre znejúce i nafrázované vokály sú tiež momentmi, vďaka ktorým má tento album šancu zabodovať. PHYLACTERY sú celkovo hudobne zaujímaví a v rámci domácej scény vyznievajú pomerne svojsky. „Aeber“ sa môže popýšiť taktiež solídnou dávkou atmosférických momentov, v ktorých má občas blízko k náladám, aké poznáme od BRUTE. Vydarený debut ťahajú hore takisto pomerne prepracované ponuré texty a grafika digipaku. Osobne tu ako výraznejší mínus vnímam iba to, že CD hrá akosi potichu, inak podarený zvuk potom vyznieva tlmene.
Prekvapivo príjemný deathmetalový debut bez retro príchute od západných susedov, ktorého jediný zásadnejší nedostatok zlikvidujete pridaním volume.
7,5 / 10
Aleš Krupica
- zpěv
Dominik Kuře
- kytara, zpěv
Tomáš Melicher
- kytara
Jan Blaha
- baskytara
Miroslav Hanák
- bicí
1. Descent Into Madness
2. The Contract
3. ... Of August
4. Diablo Code
5. Confessor
6. The Grand Abomination
7. Nightfall
8. Forest Eternal
9. Asylum
10. Under The Red Sun
11. Acolytes Of Plague
Aeber (2018)
Demo (2016)
Alespoň to nerve uši:) Výborný debut a doufám, že i příslib věcí příštích, proto si nechávám ještě nějaké body v záloze. Recenze je opravdu hodně výstižná.
David Gilmour popri melancholickom novom albume stíha aj trochu aktivizmu. V nepravdepodobnej spolupráci s BODY COUNT sa na gitare riadne odviazal do šesťminútového sóla. Skvelé!
Velmi solidní album, jak se to snad od arizonských veteránů už tak nějak dá i očekávat. Power s thrashem si na něm intenzivně a přátelsky ve známých pózách potřásají rukama a místy je to skutečně intenzivní, zejména tedy v první půli celé nahrávky.
Nová americká skupina poskládaná ze zkušených hudebníků na svém debutu hezky kombinuje svižný progresivní death s trochou té blackové černoty, notnou dávkou melodiky, chmurné atmosféry i nějaké té lehčí hitovosti. Šlape to po čertech dobře.
Už tady byly různé pokusy (i velmi úspěšné) propojit death metal s jinými žánry, ale nevzpomínám si, že by někdo až takto mohutně zfůzoval smrtící kov se sedmdesátkovým art rockem. Deska, která chce svůj čas a deska, o které se bude hodně mluvit.
Redakčný Schrödingerov paradox. Ak je Manatar sklamaný, môže to byť dobré. Rudi chváli - treba byť opatrný. Mari nehlási album roka. Fajn, že Aaron skúsil projekt mimo MDB – doposiaľ premárnená príležitosť. Výsledok ako tvrdší „One Second“ neurazí.
Další emoční zkrachovalec, co tíhu světa ventiluje skrze black metalový one-man projekt. Rockový základ, na který je nabaleno blackové vřeštění. Depresivní, chvílemi podivné, ale zajímavé. Jde o poněkud garážovou nahrávku, ale ty emoce jsou autentické.
Při prvním poslechu mi to sice připadalo jako když pejsek s kočičkou vařili dort, ale nakonec si to sedlo a je z toho opravdu příjemná krmě, sice hodně kořeněná všemožnými extrémy, ale chutná to skvěle.