BEHÖLDER - In The Temple Of The Tyrant
Dřevitý heavy doom s milou fantasy tematikou povyšuje na nový level vokál Johna Yellanda (JUDICATOR), který svého vnitřního Hansi Kürsche přetavil v dramatického a barvitého Pána jeskyně. Radost bloudit!
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Osemdesiatkový thrash metal sa k druhému návratu prebral aj u západných susedov. Už nejaké roky nielen pamätníkov obšťastňujú LAHAR, RÁDIOLOKÁTOR, 1000 BOMBS, EXORCIZPHOBIA či novšie akvizície B.S.O.D., BAJONET, HEJTMAN a iní, vracajú sa roztrhané rifle, onášivkované riflovky, botasky s vyvaleným jazykom, ešte trochu tohto retra a vrátia sa aj tí, čo vlastne nikdy neodišli. No, radšej naspäť k hudbe.
Dokázať, že český thrash metal nie je odkázaný napríklad na črvotočivé ex-legendy z červených čias, sa rozhodli aj plzenskí LAID TO WASTE. Podľa informácií na profile v nejakej forme existovali aj pred rokom 2014, ktorý vo svojej kariére považujú za prelomový, zrejme kvôli ustáleniu zostavy, nejakému tomu výraznejšiemu prerazeniu mimo lokálnej scény a ujasneniu si, čo chcú hrať. Podarilo sa jedno i druhé, výsledkom je prvá oficiálna nahrávka „Counterattack“.
Tá vyšla ešte minulého roku u pre „starý metal“ sympaticky zapálených Support Underground ako debutový dlhohrajúci album. Vkusný digipack zdobí obrázok od Profikomiks a celkové spracovanie má blízko k niektorým metalovým grafikám z konca 80. rokov – skôr jednoduchší, prehľadný námet s vyváženou farebnosťou, vzdialenou častej metalovej výbušne „cirkusantskej“ palete. Zadná strana mi v tomto smere pripomína „Extreme Aggression“ od KREATOR.
Po hudobnej stránke možno hodnotiť osem skladieb s celkovým hracím časom ani nie pol hodiny. Úvodná inštrumentálka je tvrdou, dunivou thrashmetalovou drvičkou, ktorá by veľmi dobre fungovala aj otextovaná a agresívne narevaná, ale na spevu sa dočkáme až v dvojke, trefne pomenovanej „Oldschool Nostalgia“, zaoberajúcej sa hraním thrash metalu a atmosférou na koncertoch - téma, ku ktorej sa LAID TO WASTE ešte vrátia. Inak sa texty zaoberajú vojnou, nejakým tým pouličným bordelom, nasratosťou a podobne.
Hudobne sa ocitáme v 2. polovici 80. rokov, v ríši agresívneho a rýchleho, skôr priamočiareho thrash metalu – ambíciami byť obdivovaní kvôli technike majú určite bližšie napr. k LIVING DEATH než povedzme ku CORONER alebo MEKONG DELTA. Skrátka chytľavý „pod kotlom kúriaci“ divoký thrash, tempá hlavne svižné a úderné, s občasnými pomalšími úsekmi a hlavne s hojnou a kvalitnou prezentáciou sólovej gitary. V jej prospech a celkovo v prospech všetkých nástrojov hrá veľmi dobrý plný, priestorový zvuk, tu sa ducha 80. rokov podarilo nielen oživiť, ale aj dodať mu súčasnú mohutnosť.
Žánrovo by sa LTW dali zaradiť kdesi na križovatku ciest zvolených nemeckými kapelami „druhého sledu“, napr. VENDETTA, PARADOX či DARKNESS, americkými NUCLEAR ASSAULT a tiež nie úplne ortodoxnými D.R.I., HIRAX alebo WEHRMACHT. V tomto štýle sa nesie aj vokál, skôr vyšší, civilný krik s občasnými zlostnými zatiahnutiami a výkrikmi. Plzenská štvorica môže po hudobnej stránke zbierať body za istú originalitu leda tak doma, ale celkovo si za pochopenie a spracovanie témy „klasický thrash metal“ zaslúži pochvalu.
Nemusíte si trhať vlasy kvôli nie vždy vydareným návratom legiend čs. thrash metalu. Mladá krv vie, ako hrabnúť do strán, búšiť na bubon a zakričať do mikrofónu.
7,5 / 10
Zdenda Reaper
- baskytara, zpěv
Sky Skullcrusher
- kytary
Vojta Blackwild
- kytary
Ryan Madbutcher
- bicí
-bez slovního hodnocení-
Dřevitý heavy doom s milou fantasy tematikou povyšuje na nový level vokál Johna Yellanda (JUDICATOR), který svého vnitřního Hansi Kürsche přetavil v dramatického a barvitého Pána jeskyně. Radost bloudit!
Švédsko. Death metal. Devadesátky. Sunlight. Chrastění. HM-2 pedál. Melodie. Nesmrtelnost. Old school. Tradice. Oddanost. Kult. Respekt. Úcta. Konzervativní přístup. DISMEMBER. GRAVE. ENTOMBED. LIK.
Nádherně vrčící zabahněná bestie švédského OSDM vylezla ze svého hrobu a rozsévá tvrdé rány zrezlou sekerou, které mají dostatečnou pádnost. A když ležíte v tratolišti, napíchne vás na melodický hák a zavěsí pod trám jako morbidní ozdobu. Žánrová radost!
ANCST se po drone/ambientním experimentu vrací k tomu, co umí nejlépe. "Dominion" agresivitou navazuje na "Culture Of Brutality", ale současně poskytuje dostatek životního prostoru melodiím. Chybí snad jen masivnější crustový podvozek, jinak spokojenost.
Opět Profound Lore. Tentokrát tu máme technický death metal s devadesátkovým feelingem (četné vlivy DEATH, v sestavě současný kytarista ATHEIST). Je to hravé, ale současně hrubější, místy dost připomínající BLOOD INCANTATION. Nemůžu to přestat poslouchat.
Že je Duch bezducha víme už pár let, ale tenhle hudební kostěj, to je bezmála nedůstojné. Směsice ulepené bezpohlavní gotiky a generického retro rocku už se pohybuje za hranou cringe. Tobias může střídat kostýmy, ale tenhle papež je hubený a nahý.
Hezky za čerstva to vidím tak, že mě to baví více než dvojice předchozích alb dohromady. Ten mix mezi tradicí a ozvěnami metalové moderny "pro mladé" generuje vcelku slušné skladby. Plynulý a sevřený poslech navíc značně usnadňuje přičetně zvolená stopáž.