BEYOND MORTAL DREAMS - Dreaming Death (EP)

BEYOND MORTAL DREAMS - Dreaming Death (EP)

BEYOND MORTAL DREAMS - Dreaming Death (EP)

BEYOND MORTAL DREAMS - Dreaming Death (EP)

Českému deathmetalovému vydavateľstvu Lavadome Productions sa podaril veľmi zaujímavý úlovok až odkiaľsi z konca sveta. Nie že by sa tu nikto predtým nevydal bandy z Austrálie – BLOOD DUSTER a CAPTAIN CLEANOFF u Čurbyho potvrdia –, stále je to však nie priam každodenný úkaz. Možno BEYOND MORTAL DREAMS hľadali ortodoxne deathmetalové a na aktuálne trendy v žánri kašlúce zastrešenie, a Lavadome sa ukázali byť presne niečím takým.

BEYOND MORTAL DREAMS z Adelaide v Južnej Austrálii nie sú žiadni „násťroční“ holopyskovia, korene tejto bandy siahajú do roku 1992 k spolku s názvom SUFFERING. Ten odohral niekoľko koncertov s CANNIBAL CORPSE a DEICIDE, v roku 1995 zmenil názov na ten dnešný a keď sa vtedajší bubeník Hellaeon a gitarista Bloodspawn pridali k japonskú démonológiu a samurajov uctievajúcim ONI, bolo na pár rokov za hranicou smrteľných snov ticho a neživo.

 BMD

ONI to zabalili v roku 2003 a z popola povstali BEYOND MORTAL DREAMS. Po dvoch demách debutovali v roku 2008 s dlhohrajúcim albumom „From Hell“. Nomen est omen, sedemskladbový materiál tohto vtedy kvinteta znel presne takto. Majestátny, pochmúrny, apokalyptický death metal s rozviatymi riffmi, kanonádovými bicími a ťahavými harmóniami, podfarbenými zlovestným, hlbokým vokálom. Trochu infernálneho vírenia v duchu INCANTATION, trochu zbesilosti na spôsob ANGELCORPSE, ale s o dosť hlbším, podladenejším vyznením. A zvukové ambície siahať po nezemských, neľudských, pradávnych atmosférach zla z iných dimenzií kapelu priblížili aj takým mágom ako sú PORTAL alebo MITOCHONDRION.

Jednoducho stelesnená prapodstata deathmetalovej hrôzy a desu, ktorá nepotrebuje maľovať krvou a zdrapmi zmasakrovaných tiel, pohybuje sa v iných, strašidelnejších končinách. Kto má rád tento typ kovu smrti, neurobí s „From Hell“ krok vedľa. A popri tom si bude môcť vychutnať tiež veľa melódií a sól, ktoré do zničujúceho hudobného konceptu až nečakane dobre zapadajú.

V apríli minulého roku vydané EP „Dreaming Death“ ukazuje, že aj v štýle, ktorý si vymysleli BEYOND MORTAL DREAMS, sa dá ísť ešte ďalej a ešte všeličo vybrúsiť. Materiál obsahuje štyri skladby, technicky však len tri, keďže záverečná „Beast Of Damnation“ je coverom od fínskych démonov pekla a chaosu BEHERIT, ktorí ho prvýkrát mali na EP „Dawn Of Satan’s Millenium“ z roku 1990.

Stačia tri autorské skladby, aby sa nám Austrálčania mohli predstaviť s vynovenou, ešte extrémnejšou a zároveň variabilnejšou a atmosférickejšou tvárou. V prvých dvoch zvlášť udrie do uší počuteľné pridanie na brutalite a rýchlosti, v čom, rovnako ako vo viacerých harmóniách a v celkovej natlakovanosti a agresivite, hádžu BEYOND MORTAL DREAMS rukavicu aj NILE v ich najlepších a najpochmúrnejších časoch.

Divoká, besniaca, rúhavá atmosféra hudby i textov sa potom v tretej, titulnej skladbe dostáva do kontrastu s mnohými prepracovanými melodickými, náladovými pasážami, čím táto kompozícia získava naozaj výpravný, epický rozmer. Záverečný cover je istým nahliadnutím do dávnej studne inšpirácie Austrálčanov, a treba povedať, že profesionálny, čistejší zvuk neubrali „Beast Of Damnation“ na nepríčetnej divokosti a chaotickosti rovnako, ako jej na pekelnosti neubral o dosť hlbší vokál.

Myslím, že tento krátky materiál je dostatočným signálom toho, že od chystaného dlhohrajúceho albumu možno čakať veľké veci, povedzme kusisko brutálneho, temného a zároveň atmosférického death metalu, inšpirovaného dávnymi pochmúrnymi kultmi. A teraz nemám na mysli len tie hudobné. Mohol by to byť materiál, ktorý si budeme pamätať dlho, už teraz BEYOND MORTAL DREAMS znejú nadpriemerne originálne.

 7

Martin Lukáč

Verdikt

V Austrálii sa k životu preberá pekelná beštia, ktorá má na to, aby rozvírila čoraz stojatejšie deathmetalové vody.

Hodnocení

Autor
8 / 10
Redakce
-

Další informace

Diskografie

Dreaming Death (EP) (2012)
From Hell (2008)
The Demon And The Tree Of The Dead (demo) (2006)
Promo 2004 (demo) (2004)