OBSCENITY - Atrophied In Anguish

OBSCENITY - Atrophied In Anguish

OBSCENITY - Atrophied In Anguish

OBSCENITY - Atrophied In Anguish

Ja už by som fakt rád zrecenzoval nejakú novú, myslím z mladších ročníkov poskladanú kapelu, ktorá by ma presvedčila o tom, že aj ľudia narodení v období okolo vzniku death metalu dokážu ten štýl precítiť a podať v jeho esenciálnej, surovej, neľútostnej forme. Melodickejších či „ó, tak strašne technických“ mladých deathmetalových kapiel je dosť, o to nič, ale pokiaľ ide o death metal vážne od podlahy, tak sa väčšinou melie materiál dávno predžutý „klasikmi“. Vznikajú zlé „podobizne“, niekedy len karikatúry dobrých brutálnych bánd, k tomu so syntetickým zvukom bez farby, chuti a zápachu, a nakoniec to „starci“ nakladajú mlaďochom – tento rok to vidno obzvlášť zreteľne – ASPHYX, CANNIBAL CORPSE, DYING FETUS, DAWN OF DEMISE a iní.

OBSCENITY

Ďalšou zaslúžilou, dalo by sa dokonca povedať „veľmi starou“ európskou deathmetalovou záležitosťou sú OBSCENITY zo severonemeckého Oldenburgu. Pamätníci budú vedieť, že zvlášť albumy z rokov 1996 – 2000 patria k špičke vtedajšej európskej scény, a dvojnásobne to platilo pre scénu nemeckú, kde kedysi proti kapelám na tejto úrovni hrali výraznú presilovku rôzne „agro death metaly“. Odvtedy samozrejme nemecká scéna hlavne v oblasti BDM urobila riadny krok vpred, mená ako DESPONDENCY a zvlášť DEFEATED SANITY hovoria samé za seba. V porovnaní s týmito brutálnymi a technickými záležitosťami sú OBSCENITY, voľakedy dosť pochopiteľne radení do brutálneho death metalu, skôr klasickejšou deathmetalovou bandou, to, že o sebe dali opäť vedieť po dlhých šiestich rokoch, je každopádne jedine dobre.

Čistokrvný, ostrý a mohutný, pochmúrny death metal, to je hudba, akú nemecké kvinteto prináša v desiatich aktuálnych skladbách. Mnoho klepačiek a stredných temp, občas valivé drvenie, hnané vpred skôr priamočiarymi gitarovými riffmi, mixujúcimi vplyvy americkej scény 90. rokov od Floridy po Buffalo, a európskej školy 90. rokov. Hudobne si teda môžete predstaviť nárezy v štýle MALEVOLENT CREATION, čiže do extrému dotiahnuté a do deathmetalového zvuku zabalené „slayerovské“ riffy, nejaké tie pasáže v duchu klasických albumov CANNIBAL CORPSE, a to celé v kombinácii s dramatickou atmosférou raných SINISTER. Domyslite si k tomu kvalitné a dosť melodické sóla, pomerne širokú paletu gitarových vyhrávok až kdesi k trilkom na spôsob BROKEN HOPE (alebo ORIGIN, ak chcete), „barnesovský“ vokál nového speváka, ktorým je floridský rodák Jeff Rudes, dobrý zvuk a pre žáner typický obal, a máte tu death metal ako víno.

Niekto by povedal „old school“, ja tento termín nemám rád, zvlášť v niektorých konkrétnych súvislostiach. Skrátka death metal so všetkým, čo k tomu patrí. Klasické podanie žánru, ale skôr ťažší kaliber. Fanúšikovia spomenutých kapiel, ako aj vecí typu INIQUITY, AVULSED, DERANGED a podobne, ak ste OBSCENITY doteraz obchádzali – stávajú sa aj horšie veci –, teraz im už šancu dajte.

 5

Martin Lukáč

Verdikt

Poriadny death metal z Európy. Je to v dnešnej dobe málo? Nemám ten pocit.

Hodnocení

Autor
8 / 10
Redakce
-
Čtenáři
7,1 / 10

Další informace

Sestava

Skladby

  1. Erase The Divine
  2. All You Can Kill
  3. Atrophied In Anguish
  4. From Heroic To Depraved
  5. Swine To The Slaughter
  6. Perfect Pain
  7. Neurotic Frenzy
  8. Diary Of A Scapegoat
  9. Monoistic Living
  10. Hysterical Illusion

Diskografie

Atrophied In Anguish (2012)
Where Sinners Bleeed (2006)
Cold Bloodred Murder (2002)
Intense (2002)
Demo-niac (1999)
Human Barbecue (1998)
Whippe, Raped ... Obscene (video) (1997)
The 3rd Chapter (1996)
Perversion Mankind (1994)
Amputated Souls (1993)
Suffocated Truth (demo) (1992)
Age of Brutality (demo) (1992)