GRIEFGOD - Deterioration
Velmi přesvědčivý death metal z Litvy. Spíše střední tempo, silově zasekávané riffy a hluboko posazený vokál evokuje starou severskou školu. Občas jako by se uctívali CARCASS. Vydařená deska.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Začínající metalovou kapelu ERRA a její debutovou nahrávku „Impulse“ vyplivla minulý rok kulminující djent-mathmetalová vlna, nicméně album není takový plagiát, jak by se v této souvislosti dalo očekávat. Naopak, mezi těmi všemi matematicko-progresivně zaměřenými složitostmi, kterých se za poslední dobu vyrojilo opravdu úctyhodné množství, vypadá jako jeden z těch lepších kousků, který by nakonec nemusel ani zapadnout.
Kapela dokázala zajímavým způsobem zkombinovat klasické progmetalové postupy s příslovečnou math/djent chladnokrevností, strojovostí a její nahrávka zní díky hutným riffům na jednu stranu velmi tvrdě, ale na druhou obsahuje i sousty kudrlinek, sól a melodií, což ji dělá o něco zajímavější, než je většina stylově spřízněných nahrávek. Zajímavostí je ale i na daný žánr neobvyklý, vysoko položený zpěv, který se sice ozývá méně často než ten ostrý, ale ve finále je hlavním poznávacím znakem souboru.
ERRA berou svoji progresivitu velmi zodpovědně a pidlikají, kombinují, komplikují, jak jim jen síly stačí. Rytmická sekce bez ustání seká tvrdé nepravidelné údery, sólová kytara non stop kvílí, zpěvák střídá řev a melodický zpěv a občas jsou slyšet i klávesy nebo sampl. Kapele se ovšem díky prvotřídní produkci daří všechny zmíněné prvky dobře spojit a nahrávka není na poslech nijak zvlášť obtížná. Je tu jistá podobnost třeba s PERIPHERY, ale na rozdíl od jejich (zatím jediného) alba není „Impulse“ zase tolik typický djent a přesahuje více do metalcoru, či zmiňovaného klasického progu.
Album zní zprvu opravdu zajímavě, ale postupem času se objevuje „drobný“ problém. A sice, že deska jede po celou dobu ve stále stejném tempu a většina skladeb obsahuje více méně identický kompoziční model. Chybí alespoň nějaké zrychlení či zpomalení nebo změna intenzity, které by jednotlivé položky trochu odlišily. Tím pádem je i těžké vyzdvihnout konkrétní věc, ale přeci jen klavír v „Seven“, melodický vokál v „Architect“ nebo finále v „Heart“ jsou momenty, kvůli kterým stojí za to si album poslechnout.
„Impulse“ určitě není hranice stylu posouvající dílo, takovým by bylo možná tak před dvěma, třemi lety, ale jistou dávku osobitosti či muzikantské nápaditosti mu upřít nelze a je docela dost dobře možné, že v budoucnu nás ERRA ještě překvapí.
Soildní djent-mathmetalové album.
7,5 / 10
Alan Rigdon
- kytara
Jesse Cash
- kytara
Adam Hicks
- basa
Garrison Lee
- zpěv
Alex Ballew
- bicí
1. White Noise
2. Pattern Interrupt
3. Seven
4. The Architect
5. Efflorescent
6. Vaalbara
7. Heart
8. Obscure Words
9. Invent
10. Render The Void
Erra (2021)
Neon (2018)
Drift (2016)
Augment (2013)
Impulse (2011)
Andromeda (EP) (2010)
Vydáno: 2011
Vydavatel: Tragic Hero Records
Stopáž: 38:59
-bez slovního hodnocení-
Velmi přesvědčivý death metal z Litvy. Spíše střední tempo, silově zasekávané riffy a hluboko posazený vokál evokuje starou severskou školu. Občas jako by se uctívali CARCASS. Vydařená deska.
Päťskladbový návrat do najradostnejšej európskej éry: Berlínsky múr je preč, studená vojna skončila, U2 vydali „Achtung Baby“ a na velikášskej vlne optimizmu križujú svet. Dalo by sa to zniesť dlhšie – aj táto nahrávka, aj tá eufória raných deväťdesiatok.
Bruselský chrlič Déhà seká desky jak na běžícím pásu, ale dokáže být kreativní a pokaždé trochu jiný. Bohužel to šije horkou jehlou a produkce a zvuk působí často jako nedokončené demo. To je případ i téhle atmosféricky depresivní blackové jízdy.
Pokračování trendu z předchozí "Starlight And Ash"? Opět pasáže plné emotivní baladičnosti s výrazným vokálem Cammie Gilbert, ale skupina svůj doom rock překlápí i do temnějších a často drsných metalových poloh. Přitvrdilo se a rozhodně to není na škodu.
Švédsko není živo jen chrastěním. Žijí zde i rozervané duše, jenž se chtějí vyjádřit něžnějšími tóny. Třeba jako post-blackoví (i když, kolik tam toho blacku vlastně zbylo?) TOGETHER TO THE STARS. Nechme se tedy unášet na vlnách hořkosladké melancholie.
Nová éra švédskej legendy, debut u veľkých Metal Blade Records! Podaril sa na výbornú; veď si pustite napríklad hitovku Nail Bomb. WOLFBRIGADE v roku 2024 valcujú všetko, čo im stojí v ceste!
Instrumentální progrock převrácený na ruby. Parádní náladová deska plná technických fines s typickým svojským rukopisem Colina Marstona, který na posledních dvou deskách střídá basu s druhou elektrickou kytarou.