SIX FEET UNDER - Haunted

SIX FEET UNDER - Haunted

SIX FEET UNDER - Haunted

SIX FEET UNDER - Haunted

Hoci to už dnes môže znieť takmer neuveriteľne, SIX FEET UNDER v roku 1995 naozaj neboli považovaní výlučne za kapelu Chrisa Barnesa. Ba čo viac, vtedy to bola vôbec prvá skutočná superskupina známa deathmetalovej verejnosti. Napokon, hrať v polovici deväťdesiatych rokov kov smrti v tom najprimitívnejšom, naskrz priamočiarom a surovom štýle, to chcelo vskutku výnimočnú príležitosť a vyberanú zostavu. Veď vtedy už riskovali trpezlivosť ortodoxných fanúšikov takmer všetky veľké mená a experimentálne albumy sa rodili ako huby po daždi.

SIX FEET UNDER

Členovia OBITUARY, MASSACRE a CANNIBAL CORPSE avizovali spoločný projekt už nejaký ten mesiac vopred a konečný výsledok sa naozaj netrpezlivo očakával. Je pravda, že v čokoľvek iné ako hudbu floridských zberačov krvavých pomarančov s divokým spevom šialeného kanibala mohol dúfať iba od reality odtrhnutý rojko. Doboví recenzenti preto spokojne pokyvkávali hlavami a fanúšikovia vychutnávali podarené deathmetalové hitovky. Že ich je na albume „Haunted“ požehnane, o tom svedčia všetky koncerty SIX FEET UNDER až do týchto dní – kedykoľvek zaznie niečo z tejto kultovej prvotiny, frenetické reakcie publika naberajú šokujúcu intenzitu.

Look to the sky
it´s turning black

Nielen ťažkotonážna hymna „Beneath A Black Sky“ či podarená rýchla vypaľovačka „Suffering In Ecstasy“, v podstate každý z jedenástich kúskov na tejto doske hovorí jasnou rečou – Allenovi Westovi v tej dobe skutočne išla karta. Malý-veľký deathmetalový hrdina sype z rukáva jeden parádny riff za druhým, motorová basgitara Terryho Butlera a spoľahlivé bicie nenápadného Grega Galla tlačia skladby vpred v príťažlivej, miestami priam rock´n´rollovej dynamike, aby ich záhrobné šepoty, surové hrdelné výplody a štýlové zvracanie Chrisa Barnesa vyšperkovali do konečnej dokonalej podoby. Textová podoba celého diela ani náhodou nezaostáva za očakávaniami. Chris Barnes bol už v tej dobe zrelým autorom štýlových zamyslení nad temnými stránkami duše, s chuťou sa venoval vrahom, vlkolakom a obľúbeným zombíkom. Veru tak, „Haunted“ je parádnou jazdou s viacerými pozoruhodnými zastávkami – len sa započúvajte do lámania tempa vo vynikajúcej „Human Target“. Kdesi tam je prapôvod dnes tak populárnych a často používaných deathcoreových beat downs!

SIX FEET UNDER

Za úspechom albumu „Haunted“ stojí samozrejme v prvom rade hviezdna zostava, no nemenej dôležitý je aj fakt, že ostrieľaní borci prišli v tej turbulentnej dobe s muzikou, ktorá šla napriek všetkým vtedajším konvenciám proti prúdu času až do deathmetalového praveku. Dôkazom toho, aký krásny a rôznorodý môže byť (pre náhodného poslucháča a laika) zdanlivo žánrovo úzky a vyhranený extrémny metal, môže byť napokon skutočnosť, že v tom istom roku 1995 vyšli aj klenoty ako „Symbolic“ alebo „Demanufacture“.

 29

Rudi

Verdikt

Príťažlivá priamočiara jazda do deathmetalového praveku. Žánrový klenot deväťdesiatych rokov.

Hodnocení

Autor
-
Redakce
-
Čtenáři
7,8 / 10

Další informace

Produkce: Brian Slagel, Scott Burns & SIX FEET UNDER
Studio: Morrisound Studios

www.sfu420.com

Sestava

Skladby

 1. The Enemy Inside
 2. Silent Violence
 3. Lycanthropy
 4. Still Alive
 5. Beneath A Black Sky
 6. Human Target
 7. Remains Of You
 8. Suffering In Ecstasy
 9. Tomorrow´s Victim
 10. Torn To The Bone
 11. Haunted

Diskografie

Nightmares of the Decomposed (2020)
Torment (2017)
Graveyard Classics IV: The Number of the Priest (2016)
Crypt of the Devil (2015)
Unborn (2013)
Undead (2012)
Graveyard Classics III (2010)
Death Rituals (2008)
Commandment (2007)
13 (2005)
Graveyard Classics II (2004)
Bringer Of Blood (2003)
True Carnage (2001)
Graveyard Classics (2000)
Maximum Violence (1999)
Warpath (1997)
Alive And Dead (EP) (1996)
Haunted (1995)