MEKONG DELTA - Metal, klasika a H.P. Lovecraft

MEKONG DELTA - Metal, klasika a H.P. Lovecraft

MEKONG DELTA - Metal, klasika a H.P. Lovecraft

MEKONG DELTA - Metal, klasika a H.P. Lovecraft

MEKONG DELTA

Povstanie z prachu.

Keď sa povie MEKONG DELTA, niekomu sa vybaví súbor vodných ramien a močiarov kdesi v bývalej Indočíne, vyústenie rieky dlhej cez 4000 kilometrov, prameniacej v Tibete. No mne sa vždy vybaví jedna zaujímavá kapela z Nemecka. Touto bandou sa inšpirovalo množstvo kapiel, no ako to už býva, skupina samotná nikdy nedosiahla k všeobecnej popularite. Ich korene siahajú do roku 1985, keď kapelu s názvom ZARDOZ založil majiteľ vydavateľstva AAARRG a zvukový inžinier u WARLOCK, STEELER a LIVING DEATH, Ralph Hubert. ZARDOZ vznikli ako štúdiová kapela nemeckých muzikantov, no dlho si tento názov neponechali a už prvé demo nahrali pod značkou MEKONG DELTA. Demo v roku 1985 nahrali vo veľmi zaujímavej zostave: Jochen Schröder (gitara, ex-RAGE), Peavy Wagner (basa, RAGE), Jörg Michael (bicie, ex-RAGE a PAGANINI), Wolfgang Borgmann (vocal). Zaujímavosťou je, že na nahrávaní sa zakladateľ skupiny Ralph Hubert, zúčastnil len ako štúdiový technik a producent. Nahrávka nikdy neuzrela svetlo oficiálneho sveta a pokiaľ sa mi podarilo zistiť, tak ani toho menej oficiálneho. Ihneď nato opúšťa kapelu Jochen Schröder a je nahradený dvoma gitaristami skupiny LIVING DEATH. Nedlho potom opúšťa projekt aj Peavy a na jeho miesto prichádza najdôležitejšia persóna, samotný Ralph Hubert.

Mystérium.

V tejto ustálenej zostave sa chystajú nahrávať prvý oficiálne album, no aby to nebolo všetko také jednoduché, tak sa rozhodnú okolo kapely zahmlievať. Stavili na teóriu, že čim menej o kapele viete zistiť, o to viac vás zaujme. Preto siahli po pseudonymoch a v textoch po mystériách, záhadách, strachu a temnote. Dlhé roky nehrali žiadne koncerty a nikde sa neobjavila ich fotografia, špekuluje sa, že toto tajnostkárstvo udržiavali aj z dôvodu zmlúv jednotlivých muzikantov s rôznymi vydavateľmi a vlastnými skupinami. Zohnať akékoľvek iné informácie, ako sa nachádzajú v ich stručnej histórii na oficiálnej internetovej stránke, je dosť obtiažné.  

Mekong Delta (1987)Mekong Delta 1987
Zaujímavosťou na debute boli na vtedajšiu dobu nezvykle metalové covery klasických skladateľov (Mussorgského „The Hut Of Baba Yaga“ a „Toccata“ od A. Ginesterra). Debut dostal názov po rodičoch a nachádza sa na ňom dvanásť thrashmetalových skladieb s neuveriteľnou silou, ktoré oplývajú nápadmi, nestrácajúcimi na sile ani dnes. Veď napríklad song „The Hut Of Baba Yaga“ hrávajú na koncertoch aj dnes a medzi fanúšikmi je jedným z najobľúbenejších. MEKONG DELTA vydaním tejto platne poriadne rozvírili stojaté vody nemeckého heavy metalu a ukázala, že je možne vykročiť aj iným smerom, ako sa viezť spolu s HELLOWEEN na vlne ich vtedajšieho úspechu.

Zostava:
Björn Eklund (Ralph Hubert) – basgitara, akustická gitara
Gordon Perkins (Jörg Michael) – bicie, Perkusie
Rolf Stein (Frank Fricke) – gitara, vokály
Vincent St. Johns (Reiner Kelch) – gitara, vokály
Keil (Wolfgang Borgmann) – spev, stick

Tracklist:
Without Honour, The Cure, The Hut Of Baba Yaga, Heroes Grief, Kill The Enemy, Nightmare Patrol, Shivas Return, Black Sabbath, Back Home (In Hell).

The Gnome (1987)The Gnome 1987
Ešte v tom istom roku vydávajú picture disk s názvom „The Gnome“, na ktorom sa síce objavili skladby z debutu, no boli nanovo nahraté a už aj v inej zostave, Uli Kusch opäť a na chvíľku zasadol u MEKONG DELTA na bubenícku stoličku.

Zostava:
Björn Eklund (Ralph Hubert) - basgitara, akustická gitara
Rolf Stein (Frank Fricke) – gitara, vokály
Vincent St. Johns (Reiner Kelch) – gitara, vokály
Keil (Wolfgang Borgmann) spev, stick
Patrick Duval (Ulli Kusch) – bicie, perkusie

Tracklist:
The Gnom, The Hut Of Baba Yaga, Without Honour, The Cure.

The Music Of Erich Zann (1988)The Music Of Eric Zann 0988
Album nahrávaný na konci roka 1987 bol inšpirovaný príbehom od hororového spisovateľa H. P. Lovecrafta o šialenom huslistovi, ktorý len svojim majstrovským hraním dokáže zahnať démonov usilujúcich o jeho život. Po nahrávaní opúšťa skupinu Reiner Kelch kvôli osobným nezhodám a nastáva dlhšie obdobie ticha, ktoré zapríčinilo dohady o konci projektu.

Zostava:
Björn Eklund (Ralph Hubert) – basgitara, akustická gitara
Gordon Perkins (Jörg Michael) – bicie, Perkusie
Rolf Stein (Frank Fricke) – gitara, vokály
Vincent St. Johns (Reiner Kelch) – gitara, vokály
Keil (Wolfgang Borgmann) – spev, stick

Tracklist:
Age Of Agony, True Lies, Confession Of Madness, Hatred, Interludium (Begging For Mercy), Prophecy, Memories Of Tomorrow, I King-Will Come, The Final Deluge, Epilogue, The Gnom

Toccata 12" (1989)´Taccata
Našťastie sa klebety o rozpade ukázali byť planými, Reinera vystriedal Uwe Baltrusch a skupina sa vrhá do príprav nového albumu, počas nich vychádza dvanásťpalec „Toccata“, ktorým sa rozhodli rozptýliť aj posledne obavy o ich existenciu. „Toccata“ obsahuje tri inštrumentálne kompozície nahraté ešte s Reinerom, z toho dve boli absolútnymi novinkami a jedna „pokračovaním“ skladby z „The Music Of Erich Zann“.

Zostava: Björn Eklund (Ralph Hubert) – basgitara, akustická gitara
Gordon Perkins (Jörg Michael) – bicie, Perkusie
Rolf Stein (Frank Fricke) – gitara, vokály
Vincent St. Johns (Reiner Kelch) – Gitara, vokály
Keil (Wolfgang Borgmann) – stick

Tracklist:
Toccata, Interludium (2nd version), Black Betty

The Principle Of Doubt (1989)The Principle Of Doubt 1989
Na jar 1989 vychádza konečne plnohodnotný album formácie „The Principle Of Doubt“, ktorým sa skupine darí preraziť v relatívne väčšom meradle na poli predajnosti a popularity. Zároveň sa tento album stal aj posledným z obdobia utajenej identity. Po tejto nahrávke sa skupina vybrala po hudobnej stránke viac k progresivnosti, ale to už tak trochu predbieham.

zostava:
Mark Kaye (Uwe Baltrusch) – gitara, vokály
Björn Eklund (Ralph Hubert) – basgitara, akustická gitara
Gordon Perkins (Jörg Michael) – bicie, Perkusie
Rolf Stein (Frank Fricke) – gitara, vokály
Keil (Wolfgang Borgmann) – spev, Stick

Tracklist:
A Question Of Trust, The Principle Of Doubt, Once I Believed, Ever Since Time Began, Curse Of Reality, Twilight Zone, Shades Of Doom, The Jester, El Colibri, No Friend Of Mine

Odhalená identita.

Frank Fricke opúšťa skupinu, aby sa mohol venovať svojej vlastnej hudobnej tvorbe na poli iných hudobných štýlov a na Uwe Baltruschovi ostáva zodpovednosť ako na jedinom gitaristovi formácie. Nastáva ďalšia perióda ticha okolo kapely, dokonca sa všeobecne predpokladá jej zánik, no MEKONG DELTA len tvrdo pracuje na materiále s pracovným názvom „Rondo For Rockgroup“ a popri tom pripravuje odhalenie...

Dances Of Death (And Other Walking Shadows) (1990)Dances Of Death 1990
Keď bol „Rondo for Rockgroup“ skompletizovaný a premenovaný na „Dances Of Death (And Other Walking Shadows)“, a skupina s ním začína pracovať v nahrávacom štúdiu, opúšťa skupinu spevák Wolfgang Borgmann. Napriek tomuto kroku na nahrávaní neprestávajú pracovať a intenzívne hľadajú nové hrdlo. Nakoniec sa ním stal Američan Doug Lee (ex-SIREN) a ten kapele pomohol značne pokročiť vpred, pričom svoj vokál transformoval v na dlhé roky identifikačný znak skupiny. Jediným členom formácie, ktorý si ponechal pseudonym bol Jörg Michael, stalo sa tak kvôli právnym problémom, ktoré by si mohol odhalením spôsobiť. Nie dlho po vydaní „Dances of Death“ radšej zo skupiny odchádza.

Zostava:
Doug Lee - spev
Uwe Baltrusch - Gitara
Ralph Hubert - Basgitara, akustická gitara
Gordon Perkins (Jörg Michael) - bicie

Tracklist:
Dances Of Death (a. Introduction, b. Eruption, c. Beyond The Gates, d. Outburst, e. Days Of Betrayal, f. Restless, g. Sanctuary, h. Finale), Transgressor, True Believers, Night On A Bare Mountain

Live At An Exhibition (1991)Live At An Exhibition 1991
Po „Dances of Death“ sa kapela vydáva na svoje prvé turné. Svoj vôbec prvý koncert absolvujú 24. novembra 1990 vo Viedni. Nedlho po tomto koncerte nahrádza Jörga Michaela za bicími Švajčiar Peter Haas a týmto je skompletizovaná legendárna zostava, ktorá patrí medzi fanúšikmi k najobľúbenejším. Samotné „Live At An Exhibition“ nahrávajú v októbri 1991 v nemeckých mestách Düsseldorf a Osnabrück. Druhú gitaru na tejto nahrávke obsluhuje hosťujúci gitarista Georg Syrmbos.

Zostava:
Doug Lee - spev
Uwe Baltrusch - Gitara
Georg Syrmbos - Gitara
Ralf Hubert - Basgitara
Peter Haas – bicie

Tracklist:
The Cure, Transgressor, True Believers, Night On A Bare Mountain, Memories Of Tomorrow, Hut Of Baba Yaga, Heroes Grief, True Lies, Toccata

Kaleidoscope (1992)Kaleidoscope 1992
„Kaleidoscope“ je albumom, kde sa skupine podarilo komplexne rozvinúť svoj potenciál a okrem interpretačnej zložitosti naplno využiť svoj talent k skomponovaniu dobre počúvateľných songov. Okrem obrovského skoku skupiny na poli hudobnej tvorby a produkcie zapracoval na svojom speve aj Doug Lee. Tieto pokroky pomohli k zrodu skvostu v diskografii skupiny, ktorý je mnohými dodnes považovaný za vrchol ich tvorby. Na „Kaleidoscope“ sa nachádza len jediná „klasická“ inštrumentálka, „Sabre Dance“ od arménskeho majstra Arama Iljíča Chačaturjana (1903-1978). Táto metalová úprava bola jednu dobu natoľko populárna, že ju od MEKONG DELTY prevzalo množstvo ďalších skupín.

Zostava:
Doug Lee - spev
Uwe Baltrusch - gitara
Ralph Hubert - basgitara
Peter Haas - bicie

Tracklist:
Innocent?, Sphere Eclipse, Dance On A Volcano, Dreaming, Heartbeat, Shadow Walker, Sabre Dance, Misunderstanding, About Science

Classics (1993)Classics 1993
Keďže sa Ralfovi zdalo, že na „Kaleidoscope“ bolo akosi primálo „klasiky“ rozhodol sa vydať album so všetkými skladbami, ktoré kedy MEKONG DELTA od klasikov prerobila. Použil nahrávky zo starých albumov, s ktorými sa pohral v štúdiu, oprášil ich a odel do nového zvukového hávu. Keďže album žalo úspechy, je možné hovoriť o veľmi podarenom počine.

Zostava:
Mark Kaye (Uwe Baltrusch) - gitara
Vincent St. Johns (Reiner Kelch) - gitara
Rolf Stein (Frank Fricke) - Gitara
Björn Eklund (Ralph Hubert) - basgitara & akustická gitara
Gordon Perkins (Jörg Michael) - bicie
Patrick Duval (Ulli Kusch) – bicie

Tracklist:
Interludium (Part I), Toccata, Twilight Zone, The Gnome, The Hut Of Baba Yaga, Night On A Bare Mountain, Interludium (Part II), El Colibri

Visions Fugitives (1994)Vision Fugitives 1994
Tesne pred nahrávaním „Vision Fugitives“ oznámil svoj odchod skupine bubeník Peter Haas, no Ralphovi sa ho podarilo prehovoriť aspoň na návštevu štúdia, čo bolo snáď šťastím pre nás poslucháčov. Ktovie, ako by dopadla nahrávka a či by sa podarilo zohnať dôstojnú náhradu za tohoto Švajčiara. Našťastie album nakoniec vyšlo a podľa názoru autora tohto profilu je „Vision Fugitives“ majstrovským dielom skupiny, ktoré už určite nebude prekonané (i keď sa rád nechám prekvapiť). Klasické aranže a skreslené gitary v dokonalej súhre, perfektný zvuk a úžasný spev... Proste dokonalé dielo.

Zostava:
Doug Lee - spev
Uwe Baltrusch - gitara
Ralph Hubert - basgitara
Peter Haas – bicie

Tracklist:
Them, Imagination, Suite For Group And Orchestra (a. Introduction, b.Preludium, c. Allegro, d. Dance, e. Fugue, f. Postludium), The Healer, Days Of Sorrow

Pictures At An Exhibition (1997)Pictures At An Exibition 1997
Po dosiahnutí tohto vrcholu nastáva u MEKONG DELTY pád, ktorý sa začal Leeho odchodom a na chvíľku bol zažehnaný vydaním inštrumentálneho albumu „Pictures At An Exhibition“. Kým ale vyšiel, prešli dlhé tri roky, počas ktorých sa Ralph snažil dať skupinu znova dokopy. Za biciu súpravu sa mu podarilo priviesť strateného syna Petra Haasa, no post vokalistu bol nerozlúsknuteľným orieškom. Keďže sa mu nedarilo, rozhodol sa nahrať album, o ktorom dlhé roky zníval. Životný sen, na ktorého počiatku bol veľký obdiv k Modestovi Petrovičovi Mussorgskému (1839-1881) a album EMERSON, LAKE & PALMER - „Pictures At An Exhibition (Live In Newcastle City Hall)“ z roku 1971. Dvojdisk s rôznymi verziami albumu (prvý disk len skupina, druhý skupina s orchestrom) obsahuje aj dovtedy nikde neuverejnené fotografie skupiny, klipy, biografiu Modesta Mussorgského a dokument o nahrávaní „Pictures At An Exhibition“.

Zostava:
Uwe Baltrusch - gitara
Ralph Hubert - basgitara
Peter Haas – bicie

Tracklist:
Promenade, Gnomus, Interludium, Il Vecchio Castello, Interludium, Tuileries (Dispute D´enfants Apres Jeux), Bydtlo, Interludium, Ballet Of The Unhatched Chicks, ´Samuel´ Goldenberg And ´Schmuyle´, Promenade, Limoges: Le Marché (La Grande Nouvelle), Catacombae (Sepulcrum Romanum), Lingua Mortis, The Hut On Chicken´s Legs, The Heroic Gate (In The Old Capital Of Kiev...

Súmrak bohov a návrat spasiteľa.

Po vydaní „Pictures At An Exhibition“ nastáva dlhodobé ticho ktoré neprehlušilo ani hlasné volanie fanúšikov po návrate legendy, až zrazu v roku 2005 sa nechá Ralf Hubert počuť: „Pokiaľ žijem, MEKONG DELTA nie je mŕtva!“ Síce chvályhodné vyhlásenie, no fanúšikovská základňa skupiny má radšej činy ako nič nehovoriace vyhlásenia.

The Principle of Doubt (Ambitions) (2005)The Principle Of Doubt (Ambitions) 2005
A ako bolo zvykom, znova ide o vydanie albumu, ktorý síce nie je nový, ale má potvrdiť jeho slová. Tentoraz ide o remastrované skladby z rôznych albumov skupiny. Samotné skladby sa veľkých zmien nedočkali, no obrovské zmeny sa udiali po stránke zvukovej. Tento album mohol vzniknuť aj preto, že asi od roku 2000 sa Ralph vo svojom štúdiu venoval remasteringu všetkých starších albumov a ako sa na starostlivého rodiča patrí, venoval sa im dôkladne a s láskou.

Tracklist:
Sphere Eclipse, Transgressor, True Lies, Confession Of Madness, Interludium, Dance On A Volcano, Toccata, I King-Will Come, Dreaming, The Cure, Night On A Bare Mountain, Innocent, Without Honour, Sabre Dance, Curse Of Reality, Twilight Zone, Heroes Grief, Memories Of Tomorrow, The Healer, The Principle Of Doubt, Heartbeat, The Hut Of Baba Yaga

Nádej?

Po „comebacku“ nastáva ďalšie ticho ktoré je sem-tam prerušované správami o pripravovanom novom albume a dopĺňaní zostavy. Myslím, že sa radi necháme prekvapiť...

 24

Koscj

Další informace

Diskografie

In A Mirror Darkly (2014)
Intersection (2012)
Wanderer On The Edge Of Time (2010)
Lurking Fear (2007)
The Principle Of Doubt (Ambitions) (2005)
Pictures At An Exhibition (1997)
Visions Fugitives (1994)
Classics (1993)
Kaleidoscope (1992)
Live At An Exhibition (1991)
Dances Of Death (And Other Walking Shadows) (1990)
The Principle Of Doubt (1989)
Toccata (12“) (1989)
The Music Of Erich Zann (1988)
The Gnome (picture disk) (1987)
Mekong Delta (1987)