DARKEST HOUR - Deliver Us

DARKEST HOUR - Deliver Us

DARKEST HOUR - Deliver Us

DARKEST HOUR - Deliver Us

Vítězná sestava se jak je známo nemění, takže málokoho asi překvapí, že po dvou letech se výborní Američané DARKEST HOUR scházejí ve studiu s osvědčeným matadorem Devinem Townsendem, aby pořídili následovníka skvělého alba „Undoing Ruin“ (2005). Tím pádem je nad slunce jasné, že očekávání nějakých zásadních změn ve výrazu kapely byla naivní a řekněme to rovnou, že i zbytečná. Předchozí počin totiž jasně definoval rukopis DARKEST HOUR, kteří se touto nahrávkou vyprofilovali jako umní surfaři po hardcoreových a metalových vlnách.

DARKEST HOURJestliže moje dva roky staré dojmy byly především o bezbřehém nadšení pro melodie a nesmírně silné skladby, které obsahovalo album „Undoing Ruin“, tak nyní je to vše hlavně o uznalém pokývání nad schopností udržet své laťku kvality velmi vysoko. Fakt je ten, že věci znalého už teď DARKEST HOUR ničím novým nepřekvapí. Tam, kde předtím šokovali skvělou schopností sladit soudobé metalcoreové šílenství s citem pro fantastické refrény, nyní jen precizně hájí zaslouženě dobité pozice. Přesto vás ani tentokráte nenechají chladnými. Svůj Skandinávií ovlivněný styl postavený především na melodických kytarových linkách a charakteristickém chřapláku pěvce Johna Henryho dále více zdokonalují a obohacují o ještě větší dávku energetické hodnoty. Skutečně mám pocit, že „Deliver Us “ zní mnohem našlápnutěji než jeho předchůdce a svůj nepopíratelný vliv na tom má samozřejmě i bezchybná Townsendova produkce. V tomto ohledu mohu s klidným svědomým zopakovat svá slova z recenze „Undoing Ruin“.

Ani samotná dramaturgie řazení skladeb neprošla žádnou změnou. Tvrdší kusy jsou prostřídány s hitovkami, kterých má i novinka více než dost. Svůj čich na skvělé hity DARKEST HOUR prokazují především ve třetí „Demon(s)“, jejíž hlavní melodický motiv se ihned dostává pod kůži. Pátá „A Paradox With Flies“ zase překvapí i na poměry kapely nebývale povolenou uzdou melodice. Vrcholem je pak titulní, na albu poslední „Deliver Us“ nesoucí typický skladatelský rukopis skupiny spočívající v kontrastech švédského thrashingu a mohutného, až sborového refrénu.

„Deliver Us“ je jak již bylo naznačeno především o potvrzení statusu, který si DARKEST HOUR dokázali za léta své existence získat. Jejich současnou pozici na scéně bych si troufal označit jako velice kvalitní alternativu k „těm slavnějším“ kapelám řadícím se do proudu označovaného jako NWOAHM. Nejsou tak podbíziví ani stravitelní, aby vyprodávali velké koncertní sály, či headlinovali na monstrózních letních festivalech. Jejich muzika si i nadále zachovává spíše klubový charakter, byť o jejím fungování pod holým festivalovým nebem není nejmenších pochyb. DARKEST HOUR tvoří sice v rámci metalu posluchačsky velice přívětivou, atraktivní a hitovou hudbu, avšak v jejich tvůrčí filozofii není na prvním místě hodnotového žebříčku nápis „líbivost za každou cenu“. A právě proto je jejich hudba tak příjemná a chytlavá, přitom však vkusná a zachovávající si charakteristické atributy svého žánru. Na své nové desce DARKEST HOUR potvrzují, že jsou stále ve výborné formě.

CD k recenzi poskytli Day After records
Day After records

 6

Dalas

Verdikt

DARKEST HOUR jedou! Po dvouch letech jsou tady s další výbornou deskou. To, co jim nyní chybí na překvapivosti, dohánějí zdokonalováním vlastního hudebního rukopisu. "Deliver Us" je opět kolekcí plnou silných a hitových písní, žánrově se pohybujících na trase hardcore-skandinávský melodický thrash.

Hodnocení

Autor
8,5 / 10
Redakce
-
Čtenáři
8,4 / 10

Další informace

Stopáž: 39:33

Produkce: Devin Townsend
Studio: Ample Storage, Richmond (USA)

darkesthour.cc

Sestava

Skladby

 1. Doomsayer (The Beginning Of The End)
 2. Sanctuary
 3. Demon(s)
 4. An Ethereal Drain
 5. A Paradox With Flies
 6. The Light At The Edge Of The World
 7. Stand And Receive Your Judgment
 8. Tunguska
 9. Fire In The Skies
 10. Full Imperial Collapse
 11. Deliver Us

Diskografie

Perpetual Terminal (2024)
Godless Prophets & the Migrant Flora (2017)
Darkest Hour (2014)
The Human Romance (2011)
The Eternal Return (2009)
Deliver Us (2007)
Undoing Ruin (2005)
Party Scars And Prison Bars: A Thrashography (DVD) (2005)
Hidden Hands Of A Sadist Nation (2003)
So Sedated, So Secure (2001)
Where Heroes Go To Die (split EP with Dawncore) (2001)
The Mark Of The Judas (2000)
Darkest Hour / Groundzero - split 7'' (1999)
The Prophecy Fulfilled (1999)