GRIEFGOD - Deterioration
Velmi přesvědčivý death metal z Litvy. Spíše střední tempo, silově zasekávané riffy a hluboko posazený vokál evokuje starou severskou školu. Občas jako by se uctívali CARCASS. Vydařená deska.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Sean Reinert a Paul Masvidal. Co všechno spolu tahle nerozlučná dvojice prožila by vydalo na pořádně tučnou encyklopedii. Ať už bok po boku, nebo každý sám, sepsali tito dva pánové pořádný kus hudební historie, zejména pak pod nesmrtelnými zástavami DEATH a CYNIC. Ano, techno death metalová bible „Focus“ a přelomové dílo Schuldinerovců „Human“ jsou jednoznačnými vrcholy poutavého příběhu, který se začal odvíjet před mnoha a mnoha lety, kdesi na rozpálených plážích Floridy…
Po menší přestávce se oba dva muzikanti znovu sešli, tentokráte v kapele AEON SPOKE (v mezičase se spolu ještě podíleli na projektu GORDIAN KNOT, Reinert si navíc odskočil do řad AGHORA). O existenci AEON SPOKE jsem neměl sebemenší tušení, před prvním poslechem jsem nečetl žádnou biografii, nehledal žádné fotografie ani nezkoušel stahovat ukázky skladeb. Přirozeně jsem tedy očekával, že se na mě z reproduktorů vyvalí buď techno death s mírným retro nádechem nebo komplikovaný prog rock. Ovšem skutečnost byla nakonec úplně jiná.
“Music is a tool and a language. If people can relate to our songs, then perhaps we´ve done our job”
Na úkor složitosti se tentokráte prosadila přímočarost. Jaké to překvapení, že místo těžce stravitelných skladeb nám Reinert s Masvidalem servírují „jen“ příjemně sentimentální pop/rockové popěvky. Docela dobře si dokáži představit, že spousta lidí bude blábolit něco o srdceryvnosti a sladkobolné kýčovitosti, já však tvrdím, že i přes ohromný hitový potenciál se hudba AEON SPOKE těmto charakteristikám velkým obloukem vyhýbá. Poslech aktuálního self titled alba ve mně navozuje podobné pocity, jaké zažívám ve společnosti nejrůznějších ostrovních kytarovek, potažmo pak spolků jako jsou DREDG, KLIMT 1918 nebo i PORCUPINE TREE. Samozřejmě, AEON SPOKE jsou trochu jinde, nicméně i přesto jejich produkce výše uvedené pop/(prog)rockové žongléry velmi často připomene. Snad jen škoda, že některé skladby (v mém případě především „Emmanuel“ a „Sand And Foam“) pozbyly své počáteční kouzlo a rozplynuly se v nezáživnou vatu neurčité chuti i barvy. Naproti tomu „No Answers“, „Cavalry Of Woe“ a zejména pak kouzelná „Nothing“ prokázaly vysoký stupeň resistence vůči nenechavému zubu času a koňskou dávku poslechů přestály bez ztráty kytičky.
Muzikantské kapacity Masvidal s Reinertem se rozhodly zabrnkat na emotivní strunku a vyšlo jim to téměř dokonale. Ono „téměř“ odkazuje na mělčí, lehce oposlouchatelné momenty a občasnou chuť cukrové vaty, která se přihlásí o slovo v rozvážnějších, baladičtěji pojatých skladbách (viz klipová „Pablo At The Park“). To jsou však jen kosmetické nedostatky, které vysoce pozitivní dojem z novinky AEON SPOKE nějak výrazně nezkreslují. Velmi příjemné a zároveň inteligentní album, kéž by byla alespoň desetina současné pop/rockové produkce alespoň z poloviny tak kvalitní.
Muzikantské kapacity Masvidal s Reinertem se rozhodly zabrnkat na emotivní strunku a vyšlo jim to téměř dokonale. Ono „téměř“ odkazuje na mělčí, lehce oposlouchatelné momenty a občasnou chuť cukrové vaty, která se přihlásí o slovo v rozvážnějších, baladičtěji pojatých skladbách. Jinak ovšem máme tu čest s velmi příjemným a zároveň inteligentním pop/rockovým albem.
8 / 10
Paul Masvidal
- zpěv, kytara, klávesy
Evo
- kytara
Sean Reinert
- bicí, zpěv, klávesy
1. Cavalry Of Woe
2. No Answers
3. Sand & Foam
4. Nothing
5. The Fisher Tale
6. Emmanuel
7. Grace
8. Pablo At The Park
9. Yellowman
10. Silence
Aeon Spoke (2007)
Nádhera. Lapilo mě to v podstatě už na první poslech a stále nepustilo. Vrcholem pro mě nejspíš před Cavalry a Emmanuelem je The Fisher Tale...
Velmi přesvědčivý death metal z Litvy. Spíše střední tempo, silově zasekávané riffy a hluboko posazený vokál evokuje starou severskou školu. Občas jako by se uctívali CARCASS. Vydařená deska.
Päťskladbový návrat do najradostnejšej európskej éry: Berlínsky múr je preč, studená vojna skončila, U2 vydali „Achtung Baby“ a na velikášskej vlne optimizmu križujú svet. Dalo by sa to zniesť dlhšie – aj táto nahrávka, aj tá eufória raných deväťdesiatok.
Bruselský chrlič Déhà seká desky jak na běžícím pásu, ale dokáže být kreativní a pokaždé trochu jiný. Bohužel to šije horkou jehlou a produkce a zvuk působí často jako nedokončené demo. To je případ i téhle atmosféricky depresivní blackové jízdy.
Pokračování trendu z předchozí "Starlight And Ash"? Opět pasáže plné emotivní baladičnosti s výrazným vokálem Cammie Gilbert, ale skupina svůj doom rock překlápí i do temnějších a často drsných metalových poloh. Přitvrdilo se a rozhodně to není na škodu.
Švédsko není živo jen chrastěním. Žijí zde i rozervané duše, jenž se chtějí vyjádřit něžnějšími tóny. Třeba jako post-blackoví (i když, kolik tam toho blacku vlastně zbylo?) TOGETHER TO THE STARS. Nechme se tedy unášet na vlnách hořkosladké melancholie.
Nová éra švédskej legendy, debut u veľkých Metal Blade Records! Podaril sa na výbornú; veď si pustite napríklad hitovku Nail Bomb. WOLFBRIGADE v roku 2024 valcujú všetko, čo im stojí v ceste!
Instrumentální progrock převrácený na ruby. Parádní náladová deska plná technických fines s typickým svojským rukopisem Colina Marstona, který na posledních dvou deskách střídá basu s druhou elektrickou kytarou.