VYPSANÁ FIXA - Krása nesmírná

VYPSANÁ FIXA - Krása nesmírná

VYPSANÁ FIXA - Krása nesmírná

VYPSANÁ FIXA - Krása nesmírná

Třetí album pardubické VYPSANÉ FIXY jsem vyhlížel s napětím už od počátku letošního roku. Tuto rockovou formaci sleduji již zhruba 6 let, tedy od doby, kdy se na naší klubové scéně vyprofilovalo několik zajímavých skupin, kterým byl do budoucna předurčen posun o mnoho stupínků výše. VYPSANÁ FIXA dokonale využila šanci vydat své první dvě alba u velké firmy. Obě nahrávky nejenom že se staly úspěšnými, ale obsahovaly zejména kvalitní rockové skladby, jejichž ozdobou se staly charakteristické Márdího texty plné zajímavých příběhů a situací. Ať už se tyto miniaturní legendy staly či nikoliv, rozhodně znovu stojí za to si je vyslechnout. Třetí deska pokračuje v odkazu prvních dvou.

To jsme my, umělci. Zpíváme ty naše divný hymny.
Máme svý pilulky a do kolečka stejný filmy.
/Jak bubnuje Charlie/

VYPSANÁ FIXAPod producentskou taktovkou Petra Fialy (MŇÁGA A ŽĎORP) vzniklo stejně jako předchozí dvě i dílko nejnovější. Zde mu navíc vydatně sekundoval Petr Slezák, který s kapelou spolupracuje taktéž od nahrávání prvního alba „Brutální všechno“. VYPSANÁ FIXA se i na „Kráse nesmírné“ drží svého kopýtka a rozehrává zajímavou partii v teritoriu jejich fiktivního města San Piega (ve skutečnosti Pardubice), plného nejrůznějších budov, barů a jiných lidských skladišť. V tomto městě znovu dochází k zajímavým situacím, popisovaným jakoby reflexivně, vzpomínkovou formou, někdy i s lehkým nádechem surrealismu. Přestože album startuje dvěma svižnými nářezovými kousky a sice „Tančírnou“ a „Komikem Lobotomikem“, je oproti dvěma předešlým více melancholické. To je zejména slyšet v písni „Snídaně z elektřiny“. Tato skladba zcela určitě patří k těm povedenějším a řekl bych i originálnějším na novince, a to hlavně díky podkreslení životem znaveného vokálu komorními smyčci, které dodávají písni atmosféru skutečné myšlenkové zimy. Jakoby se zde VYPSANÁ FIXA při komponování nechala inspirovat právě pesimismem Petra Fialy z MŇÁGY A ŽĎORP.

…Během nekonečný zimy byl uzavřen v juke boxu,
snídaně byla z elektřiny k obědu se nedalo dýchat…

V San Piegu dobrý ráno, „…ještě tak mrazivý, že ano?“
Ýmo si přes hlavu přetáhl svetr a objednal si kakao.
Bylo tak správně sladký, těšil se až mu ho podají,
U protějšího stolu seděli malíř a kouzelník.
/Snídaně z elektřiny/

VYPSANÁ FIXAPro mne je „Krása nesmírná“ o trochu slabším nástupcem předchozího téměř dokonalého alba „Bestiálně šťastní“. Tím hlavním důvodem je o trochu méně povedených skladeb. Avšak na druhou stranu jsou zde dvě, které řadím k absolutnímu vrcholu tvorby pardubických. Jmenovitě to jsou „Odraz slunce v karaoke“ - svižná skladba s pestrou kytarovou výstavbou, vtipným textem a nepřeslechnutelnou melodií a pak zejména nádherná poetická věcička „Samurajské meče“, při které z té nostalgie musí citlivějšímu posluchači naskočit zákonitě husí kůže.

Začal zpívat Modern Talking v karaoke baru U modrýho papouška.
Yperitky zpozorněly, „Co je to za magora? Co je to za kolouška?“
Seděla tam taky Ute, holka na výletě z východního Berlína.
Tvářila se pobaveně, „…super karaoke…“, nebyla to fašistka.
/Odraz slunce v karaoke/

Dalšími povedenými písněmi jsou „Robinson“, libující si ve svém vlastním světě, bezstarostná hymna z kapelové dodávky „Jak bubnuje Charlie?“ a infantilní „Meloun“. Zbytek se však pohybuje někdy v lepším („Krása nesmírná“, „Francouzska zpívá chanson“), jindy zas v bezvýrazném („Krabice“, „Mažoretka“) průměru.

Milena si doma zabalila, chvíli to trvalo, ale nebyla to dřina.
Milena si doma zabalila, její ségra punkerka jí řekla: „Ty jsi dylina!“
Milena si doma zabalila, chvíli to trvalo, ale nebyla to dřina.
Milena si doma zabalila, její ségra punkerka jí řekla: „Pamatuješ si jak jsi mi sežrala meloun?“

VYPSANÁ FIXA se za uplynulou pětiletku vypracovala na jednu z nejpilnějších koncertních stálic na české klubové scéně. A o to větší radost mi dělá fakt, že tato kapela okolo zpěváka, kytaristy a hlavního textaře Márdího (týpek, který vypadá neustále jakoby byl myšlenkově úplně nebo alespoň na půl nohy mimo tento svět) nás i na třetí desce v tak krátké době atakuje novou zásobou povedených skladeb. Stylově již dávno nejsou tou hospodskou kapelou opěvující odkaz Kurta Cobaina, ale definitivně svojskou formací kombinující poetický post punk s moderními indie kytarovými postupy. Kdo nezažil jejich energické koncerty neuvěří, že právě zde by mohla vězet budoucnost českého big beatu.

 46

Stray

Verdikt

Třetí album navazuje na obě předchozí a rozehrává spoustu dalších poetických příběhů. Stylově kapela zůstala na svém, snad jen je nepatrně více mňágovská.

Hodnocení

Autor
7,5 / 10
Redakce
-
Čtenáři
4,4 / 10

Další informace

Stopáž: 46:20

Produkce: Petr Fiala a Petr Slezák
Studio: Citron, Ostrava

www.fixa.cz

Sestava

Skladby

 1. Tančírna
 2. Komik lobotomik
 3. V Targa Florio
 4. Snídaně z elektřiny
 5. Mažoretka
 6. Odraz slunce v karaoke
 7. Robinson
 8. Krása nesmírná
 9. Francouzska zpívá chanson
 10. Ve sladký ulici
 11. Jak bubnuje Charlie?
 12. Krabice
 13. Východoněmecká kapela
 14. Samurajské meče
 15. Meloun
 16. Iluze

Diskografie

Klenot (2009)
Fenomén (2007)
Krása nesmírná (2005)
Bestiálně šťastni (2003)
Brutální všechno (2001)