BEHÖLDER - In The Temple Of The Tyrant
Dřevitý heavy doom s milou fantasy tematikou povyšuje na nový level vokál Johna Yellanda (JUDICATOR), který svého vnitřního Hansi Kürsche přetavil v dramatického a barvitého Pána jeskyně. Radost bloudit!
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
S existencí HABITANTS to René Rutten pochopitelně neměl od začátku vůbec lehké. Ta tendence srovnávat s jeho „mateřskou“ kapelou tady prostě byla hned od jejich vzniku a i nadále bude. Neubránil jsem se jí ani já osobně, ale přesto se pokusím nabízející se paralely ve svém textu co nejvíce eliminovat a budu se soustředit pouze a výhradně na hudební náplň aktuálního, v pořadí již třetího alba této holandské skupiny.
Ta totiž z mého pohledu obstojí i sama o sobě a ke svému zvýraznění nepotřebuje žádné historické paralely. René Rutten si evidentně nehodlá dělat násilí a sám sebe po dlouhých letech na scéně nechce tlačit no neprozkoumaných hudebních poloh. Můžeme jej vinit z jistého pohodlí a lpění na komfortní zóně, ale když vlastně i v rámci těchto se stále nachází dostatek svěžích nápadů schopných vygenerovat příjemné písně? Ty žánrově oscilují někde na pomezí lehčího rocku a elektronické hudby, asi přesně tam, kam se řadila pozdní tvorba skupiny, v níž principál HABITANTS strávil prakticky celou svojí hudební kariéru.
Tím hlavním důvodem k obhajobě existence kapely v kontrastu s neúprosnou optikou minulosti je nepochybně neustálá vysoká úroveň kompoziční zručnosti a citu pro atmosféru. Silná ženská osobnost za mikrofonem – toť neochvějná jistota, o kterou se opírá i hudba HABITANTS. Anne van den Hoogen se už coby hostující zpěvačka pohybovala v gravitačném poli hlavního působiště René Ruttena, takže její anganžmá v této pětičlenné sestavě je vlastně zcela logickou volbou.
Žánrové vymezení „Alma“ a vlastně i předchozích nahrávek holanské skupiny tak trochu můžě svádět ke srovnání s Anneke, a vlastně v mnoha momentech je ta podobnost dost výrazná, Anne je však vším možným, jen ne klonem legendární pěvkyně. Její přínos tvorbě skupiny spočívá ve schopnosti svým hlasem pochytit pestrou škálu nálad a emocí, kterými toto album dýchá. Dominuje melancholie, typická pro Ruttenův kompoziční rukopis, hudba však velmi často strhává jinak velmi tenkou oponu posmutnělých nálad a nechává vyniknout pestřejší škálu emocí.
Typickým představitelem této nejednoznačnosti je například skladba s pořadovým číslem 3 „Future You“. Ta začíná zasmušilou slokou, ve které spíše hlouběji posazený vokál naznačí další průběh v posmutnělé režii, aby pak v refrénu píseň strhla kormidlo směrem k radostnému křepčení. Na poměry alba spíše v rychlejším tempu odsýpající kompozice nanáší na jeho paletu pestřejší barvy, než by se možná zpočátku mohlo zdát.
Naproti tomu zde máme skladby jako „Cod Fishing“ anebo nádhernou „If I Knew“ plynoucí přesně v těch melancholických a zasněných náladách, které od autorů této muziky očekáváte asi nejvíce. V tom druhém případě je to ještě vyšperkováno podmanivým refrénem a velmi oduševnělým projevem Anne, jež skladbu navíc vygraduje do příjemně vypjatých emocí. Není to žádné ždímání slz z ničeho, ani zdrcující útok patosu. Spíše jde o přirozeně plynoucí nálady pospojované v organický a funkční celek, jenž tvoří skvělou skladbu.
Hudba HABITANTS není na poslech nijak komplikovaná. Vztah si k ní lze získat prakticky okamžitě. Pokud negativní, tak v případě, že máte podobnou muziku rádi, ale nedokážete se přenést přes fakt, že ji nemají na svědomí THE GATHERING, je asi zbytečné to nadále zkoušet. V opačném případě „Alma“ nabídne velmi příjemnou a v rámci žánrových možností i pestrou kolekci písní s vkusnými aranžmá, příjemně civilním ženským zpěvem a ostrým arsenálem zdařilých melodických linek. Vlastně se teď budu tak trochu opakovat ze svých prvních dojmů v rámci Shoutboxu, ale... co vlastně chtít víc?
Už prosím neřešme, kdo to má na svědomí a že to v některých ohledech připomene THE GATHERING. Tahle deska prostě moc dobře obstojí i sama o sobě!
7,5 / 10
Anne van den Hoogen
- vokály
Gema Pérez
- kytara, klávesy
René Rutten
- kytara, klávesy
Mirte Heutmekers
- basa
Jerome Miedendorp de Bie
- bicí
1. Highways
2. Youth
3. Future You
4. Cod Fishing
[video]
5. Morgen
6. Alma
7. If I Knew
8. The Waiting Room
Alma (2024)
One Self (2018)
En Perill d'Expansió (2014)
Datum vydání: Pátek, 22. března 2024
Vydavatel: Psychonaut Records
Stopáž: 42:12
Na můj vkus je na "Alma" až příliš klidná a ospalá atmosféra. René Rutten se zřejmě snažil udělat hodně vyklidněné a citové album, ale na mě to zabírá jen občasně. I ten vokál jako by Anne van den Hoogen nějak moc krotila, její projev je často značně unylý. Když srovnám s podobně laděnými počiny z daného období, pak toto album jednoznačně prohrává například s výbornou deskou "Cold Waves Divide Us" od MIDAS FALL nebo dalším albem CHELSEA WOLFE "She Reaches Out To She Reaches Out To She".
Je jemne, pohodove, ale velmi prijemne pocuvanie.
Dřevitý heavy doom s milou fantasy tematikou povyšuje na nový level vokál Johna Yellanda (JUDICATOR), který svého vnitřního Hansi Kürsche přetavil v dramatického a barvitého Pána jeskyně. Radost bloudit!
Švédsko. Death metal. Devadesátky. Sunlight. Chrastění. HM-2 pedál. Melodie. Nesmrtelnost. Old school. Tradice. Oddanost. Kult. Respekt. Úcta. Konzervativní přístup. DISMEMBER. GRAVE. ENTOMBED. LIK.
Nádherně vrčící zabahněná bestie švédského OSDM vylezla ze svého hrobu a rozsévá tvrdé rány zrezlou sekerou, které mají dostatečnou pádnost. A když ležíte v tratolišti, napíchne vás na melodický hák a zavěsí pod trám jako morbidní ozdobu. Žánrová radost!
ANCST se po drone/ambientním experimentu vrací k tomu, co umí nejlépe. "Dominion" agresivitou navazuje na "Culture Of Brutality", ale současně poskytuje dostatek životního prostoru melodiím. Chybí snad jen masivnější crustový podvozek, jinak spokojenost.
Opět Profound Lore. Tentokrát tu máme technický death metal s devadesátkovým feelingem (četné vlivy DEATH, v sestavě současný kytarista ATHEIST). Je to hravé, ale současně hrubější, místy dost připomínající BLOOD INCANTATION. Nemůžu to přestat poslouchat.
Že je Duch bezducha víme už pár let, ale tenhle hudební kostěj, to je bezmála nedůstojné. Směsice ulepené bezpohlavní gotiky a generického retro rocku už se pohybuje za hranou cringe. Tobias může střídat kostýmy, ale tenhle papež je hubený a nahý.
Hezky za čerstva to vidím tak, že mě to baví více než dvojice předchozích alb dohromady. Ten mix mezi tradicí a ozvěnami metalové moderny "pro mladé" generuje vcelku slušné skladby. Plynulý a sevřený poslech navíc značně usnadňuje přičetně zvolená stopáž.