BODY COUNT - Merciless
David Gilmour popri melancholickom novom albume stíha aj trochu aktivizmu. V nepravdepodobnej spolupráci s BODY COUNT sa na gitare riadne odviazal do šesťminútového sóla. Skvelé!
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Doom, resp. doom/death metal a Holandsko, to kedysi patrilo k sebe, jedna z najvýraznejších žánrových scén zrodila klenoty ako THE GATHERING, CELESTIAL SEASON, OFFICIUM TRISTE, ETHERIAL WINDS a ďalšie. Nie všetky prežili rok 2000, niektoré zmenili štýl tak, že už nemožno hovoriť ani o metale, a surový doom dnes žije najviac asi v krvi drsnej OSDM legendy ASPHYX, ale pred siedmimi rokmi sa v Tilburgu zrodila veľmi solídna príšera s podivuhodným názvom GGU:LL.
Po trojskladbovom deme „Man Dies When He Wants“ z roku 2010, ktoré sa podľa tu ešte anglických názvov skladieb zaoberá zrejme násilným odchodom konkrétnych ľudských bytostí zo sveta, a EP „Waan/Hoon“ (dve skladby) vyšiel štvorici DvB (basgitara), BW (bicie), GJK (gitary) a WvdV (gitary, vokály) v máji tohto roku šesťskladbový dlhohrajúci debut. V podstate tu sú len tri nové veci, „Dwaling“, „Het smerige kleed van de ziel“ a „Het masker vande wereldt afgetrocken“, k nim bolo znovu nahrané celé EP a jedna vec z dema. Dokopy necelých 50 minút, to je na tento žáner akurát.
Hudobne ide o pomalý, drvivý doom/death/drone bez akýchkoľvek príjemných melódií či smutno-sladkých romantických nálad, tie tu miesto nemajú. GGU:LL chcú znieť podľa možnosti desivo, vzbudiť v poslucháčovi úzkosť a tieseň a zároveň nad ním poriadne hrmieť. Gitarové postupy sú tu v podstate jednoduché, niekedy priam minimalistické, vytvárajú ale pôsobivé harmonické a disharmonické plochy, plné rachotiacich väzieb a ozvien, pod ktorými ťahavo reve a v hĺbkach ryčí vokál tu skôr death-, inde zase takmer blackmetalový. Hosťujúca vokalistka Farida Lemouchi v tretej skladbe do tohto postapokalypticky vyznievajúceho rachotu rozhodne žiadny jas nevnesie, preto je „Dwaling“ výborné sústo pre tých, ktorí sa nejakej doomovej „romantiky“ už dávnejšie prejedli.
8 / 10
Silné to album.
David Gilmour popri melancholickom novom albume stíha aj trochu aktivizmu. V nepravdepodobnej spolupráci s BODY COUNT sa na gitare riadne odviazal do šesťminútového sóla. Skvelé!
Velmi solidní album, jak se to snad od arizonských veteránů už tak nějak dá i očekávat. Power s thrashem si na něm intenzivně a přátelsky ve známých pózách potřásají rukama a místy je to skutečně intenzivní, zejména tedy v první půli celé nahrávky.
Nová americká skupina poskládaná ze zkušených hudebníků na svém debutu hezky kombinuje svižný progresivní death s trochou té blackové černoty, notnou dávkou melodiky, chmurné atmosféry i nějaké té lehčí hitovosti. Šlape to po čertech dobře.
Už tady byly různé pokusy (i velmi úspěšné) propojit death metal s jinými žánry, ale nevzpomínám si, že by někdo až takto mohutně zfůzoval smrtící kov se sedmdesátkovým art rockem. Deska, která chce svůj čas a deska, o které se bude hodně mluvit.
Redakčný Schrödingerov paradox. Ak je Manatar sklamaný, môže to byť dobré. Rudi chváli - treba byť opatrný. Mari nehlási album roka. Fajn, že Aaron skúsil projekt mimo MDB – doposiaľ premárnená príležitosť. Výsledok ako tvrdší „One Second“ neurazí.
Další emoční zkrachovalec, co tíhu světa ventiluje skrze black metalový one-man projekt. Rockový základ, na který je nabaleno blackové vřeštění. Depresivní, chvílemi podivné, ale zajímavé. Jde o poněkud garážovou nahrávku, ale ty emoce jsou autentické.
Při prvním poslechu mi to sice připadalo jako když pejsek s kočičkou vařili dort, ale nakonec si to sedlo a je z toho opravdu příjemná krmě, sice hodně kořeněná všemožnými extrémy, ale chutná to skvěle.