BEHÖLDER - In The Temple Of The Tyrant
Dřevitý heavy doom s milou fantasy tematikou povyšuje na nový level vokál Johna Yellanda (JUDICATOR), který svého vnitřního Hansi Kürsche přetavil v dramatického a barvitého Pána jeskyně. Radost bloudit!
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Cesty metalových hudobníkov proti prúdu času nie sú ničím novým, „retro-štýly“ sú tu prinajmenšom od 2. polovice 90. rokov, stačí si spomenúť, čo spustili s „oživením“ klasického heavy metalu švédski HAMMERFALL, alebo si pripomeňme, ako si v tej istej dobe, kedy si v nejednom prípade blackmetalové čierne duše začali spomínať na korene, Osmose Productions a ich sublabely otvorili chov retro-thrash/speed spolkov od Škandinávie po Francúzsko. A taká juhoamerická scéna retro ani skúšať nemusela, kadejaký besný black/speed/thrash tam ide od 80. rokov doteraz. Bolo toho viac, a časom „metalová archeológia“ začala zachvacovať aj Slovensko, dokonca generáciu hudobníkov, ktorí „za starých čias“ ani neboli na svete, dobre si pamätám, že až pri tvorbe mladíkov, ktorí ako keby vypadli z príručky „takto vyzerá metalista“ ma slovenský thrash naozaj presvedčil, lebo kam sa na ich nahrávky mali hrabať nejakí medulienkári.
Nostalgia za minulosťou neobišla ani death metal, v novom tisícročí ožili 90-ky, „floridu“ či švédske rinčanie začalo byť počuť odvšadiaľ, a nielen od tvorcov, ktorí za „čias dávnych bohov“ leda tak lúskali šlabikár, vrátili sa aj „otcovia“, ktorí to 25 rokov dozadu zabalili mnohokrát aj bez debutového albumu, maximálne s nejakými v hlbokom podzemí vydanými párskladbovými vinylmi. Nie že by toho časom nebolo až priveľa – kde dnes nevalcuje kvantita –, ale nahrávky od REVEL IN FLESH, MORBIDER, FATALIST, DEATHEVOKATION, SONNE ADAM a viacerých podobných mien stoja za to aj po rokoch. A už nejaký čas sa darí resuscitovať dokonca ten najpodzemnejší, plesnivý a ponurý kov smrti, neraz naozaj solídne zvládnutý hudobníkmi z takých scén, na ktorých bol možno kedysi extrémny metal vnímaný ako „páči sa mi, len sa o tom kamoši radšej nesmú dozvedieť“.
Vynechám v tomto smere zachádzku od USA po Česko a prejdem k tomu, že presne tento starobylý mokvavý a zlovestný kovový hukot na svojom prvom deme z tohto roku spojazdňuje aj bratislavská štvorica HROB, po starom na kazete s grafikou poňatou v xeroxovom štýle rokov 1988 – 1993 či tak nejako, obal je síce vytlačený na matne lesklom hrubšom papieri, ale inak presne v duchu čias, kedy ste tak trochu lúštili, čo to na tých čiernobielych obrázkoch vlastne je. Názov kapely v slovenčine, texty tiež, toto je odkaz na naozaj dávne časy. Prinášajú ho ľudia, ktorí starodávny metal ctia a aj ho hrajú v rôznych iných kapelách – DEMÖLIZER s odkazmi na tvrdý hulvátsky metal spred hádam aj štyroch dekád, KRUDUS, ktorých minuloročný thrash/deathový kus mal vyjsť pred 30 rokmi a v Alekšinciach by bolo smutno, staroškolsky thrashovo vyhladzujúci RADIATION a skazene black/deathmetalovo duniaci GOATCRAFT.
HROB si začali kopať pred dvoma rokmi a prvou štúdiovou nahrávkou je v lete vydané demo s úvodnou inštrumentálkou a troma ďalšími skladbami. Materiál poslucháča vrhne niekam do roku 1990, ešte väčšej autenticite mu chýba len to, aby bol nahratý na kazeťák v skúšobni. Takto sa ale možno opájať skvelo vymysleným surovým zvukom, ťažkým, hustým, olepeným sonickými pavučinami, prachom, troglodytsky neohrabaným a zároveň zrozumiteľným. Veľmi uveriteľné podzemie, ak by mi to niekto pustil s tým, že je to nahrávka zo zlatých čias tape-tradingu, zrejme by som tomu veril až dovtedy, kým by som z hrobového revu a hukotu vokalistu nevylovil nejaké úryvky slovenčiny. Potom by mi už došlo, že ak by to bolo naozaj také staré, tak by som si to pamätal a aj by som vedel, že ten zvuk by tu vtedy nikto nedal dokopy.
Hudobne pocta starým časom, kedy sa ešte death metal len formoval, nikto nemohol tušiť, kam až to celé dospeje a že tento príbeh vydrží až doteraz a iste má pred sebou nejaké tie roky budúcnosti. HROB hrajú archaickú smrťáčinu s barbarskými náklepmi a v kontraste s nimi s drvivými pomalšími pasážami a ťahavými „doom“ momentmi. Harmonické postupy ukazujú hlavne na sever, neraz k deathmetalovej minulosti DARKTHRONE a fínskej scéne v jej demo časoch. Tam, kde na to idú „doomovo“, znejú ako apokalyptickejšia verzia PARADISE LOST z čias „Gothic“ alebo MY DYING BRIDE, ale tých MDB, ktorí nesmútia a skôr sa odvažujú pozrieť do tváre čiernemu zlu. Po stránke atmosféry je tu zrážka ponurej ničivosti a zhubnej hrobovosti, nie však so sladko-slávnostným „funeral“ odérom, skôr s pachom hliny, prachu a niečoho horšieho.
Celkom prešpekulovane je materiál zahraný tak, ako keby ho nahrali ľudia, ktorí nijako extra hrať nevedia, skôr sa snažia nejako zhmotniť do tónov a riffov svoje nápady a atmosféru. Sú tam momenty, kedy znejú, ako keby boli radi, že zvládnu motív „v jednoduchosti je krása, keby dakto chcel dačo podotknúť“, lenže nedá sa svietiť, sú to dávno vyhratí hudobníci a keď sa pustia do sól, košatejších harmónií a bohatších aranžmánov, „uletia“ niekam k „ozajstnému hraniu“. A presne to dodáva hudbe, ktorej cieľom nie je vymyslieť niečo nového, to ani náhodou, ale ukázať niečo prastarého, na zasmušilom, zlobnom čare.
Dávnovek ctiaci death/doom metal zo Slovenska. Taký starý, že v skutočnosti sa tu v starých časoch taký možno ani nehral. V roku 2023 veľmi uveriteľná podobizeň hudby z roku cca 1990.
1. Intro
2. Hrob
3. Blatové Noci
4. Údolie Hrôzy
Hrob (2023)
Vydáno: 2023
Vydavatel: Atomic Vision
Stopáž: 14:59
-bez slovního hodnocení-
Dřevitý heavy doom s milou fantasy tematikou povyšuje na nový level vokál Johna Yellanda (JUDICATOR), který svého vnitřního Hansi Kürsche přetavil v dramatického a barvitého Pána jeskyně. Radost bloudit!
Švédsko. Death metal. Devadesátky. Sunlight. Chrastění. HM-2 pedál. Melodie. Nesmrtelnost. Old school. Tradice. Oddanost. Kult. Respekt. Úcta. Konzervativní přístup. DISMEMBER. GRAVE. ENTOMBED. LIK.
Nádherně vrčící zabahněná bestie švédského OSDM vylezla ze svého hrobu a rozsévá tvrdé rány zrezlou sekerou, které mají dostatečnou pádnost. A když ležíte v tratolišti, napíchne vás na melodický hák a zavěsí pod trám jako morbidní ozdobu. Žánrová radost!
ANCST se po drone/ambientním experimentu vrací k tomu, co umí nejlépe. "Dominion" agresivitou navazuje na "Culture Of Brutality", ale současně poskytuje dostatek životního prostoru melodiím. Chybí snad jen masivnější crustový podvozek, jinak spokojenost.
Opět Profound Lore. Tentokrát tu máme technický death metal s devadesátkovým feelingem (četné vlivy DEATH, v sestavě současný kytarista ATHEIST). Je to hravé, ale současně hrubější, místy dost připomínající BLOOD INCANTATION. Nemůžu to přestat poslouchat.
Že je Duch bezducha víme už pár let, ale tenhle hudební kostěj, to je bezmála nedůstojné. Směsice ulepené bezpohlavní gotiky a generického retro rocku už se pohybuje za hranou cringe. Tobias může střídat kostýmy, ale tenhle papež je hubený a nahý.
Hezky za čerstva to vidím tak, že mě to baví více než dvojice předchozích alb dohromady. Ten mix mezi tradicí a ozvěnami metalové moderny "pro mladé" generuje vcelku slušné skladby. Plynulý a sevřený poslech navíc značně usnadňuje přičetně zvolená stopáž.