RIVERSIDE - Out Of Myself

RIVERSIDE - Out Of Myself

RIVERSIDE - Out Of Myself

RIVERSIDE - Out Of Myself

Na podzim roku 2001 se na své první zkoušce sešla čtveřice zkušených hudebníků, kteří svými předchozími hudebními zkušenostmi pokrývají široké pole od death metalových rumišť až po progresivní scenérie. Vznikli RIVERSIDE. V březnu 2003 vydávají promo nahrávku a ještě v témže roce studiovku „Out Of Myself“. Jak už to ale na východě chodí, do „západní civilizace“ se nahrávka dostává po strastiplné pouti až o rok později. A to navzdory faktu, že prezentují mnohem zajímavější hudební variantu prog rocku, než jakou chrlí tuny zasloužilých důchodců a muzicírujících kopíráků, kterých je plný hudební trh. Překvapuje to ještě někoho?

RIVERSIDENemá cenu se tu zabývat nějakým lopotným vymezování prog rocku jako žánru, který sice poslouží jako použitelná škatulka pro tvorbu Poláků, ale vlastně nic zásadního o jejich debutu neříká. Vystačím si s tím, že hudební pojetí RIVERSIDE je do jisté míry příbuzné s produkcí jejich zralejších krajanů SATELLITE. Rozvolněné kompozice bazírující na výtečné instrumentální úrovni všech zúčastněných, ale nikterak nevyzdvihující složitost provedení na úkor emocí. Ba naopak. Jsou to emoce, které ženou hudbu a spojují leckdy trochu rozpačité kompoziční postupy.

Podobně jako SATELLITE i RIVERSIDE laborují s technickým problémem v podobě zvuku. Zatímco ale první jmenovaní vyřešili omezení ku prospěchu věci, zvuk a produkce „Out Of Myself“ je největším karbunklem na jinak spanilé tváři. Nevadí mi znatelně méně kvalitní sejmutí zvuku, problémem však je, že mu chybí jakákoli přirozenost a ucelenost, která se shrnuje pod paušální termín „sound“ nahrávky. Debut zní až příliš rozklíženě a vzhledem k nadužití kytarových efektů velice vyumělkovaně a nepřesvědčivě. Tento fakt bohužel sráží dojem i z těch nejpovedenějších pasáží, na druhou stranu ponechává naději pro další alba... Uvidíme, uslyšíme.

RIVERSIDECo se hudby samotné týče... je velmi dobrá, místy vskutku výtečná, místy poněkud nepřesvědčivá, příčemž pozitivní dojem výrazně převažuje. Výrazově se Poláci drží zejména v oblasti prog rockových postupů, ale nezřídka sáhnou do klobouku pro obšírné a táhlé plochy, které evokují ANATHEMU v období „Eternity“ (včetně obliby RIVERSIDE v samplových kolážích). Na albu se prolínají velice příjemná melodická sóla kytar, panoramatizující klávesový podklad a zřejmě nejprogresivnější element v podobě basové linky... Semo tamo dravěji zavrčí kytary v metalovém riffu. Hlavní devizou kapely je ale výtečný vokální aparát Mariusze Dudy, který svojí křehkou barvou hlasu připomene Chrise Martina z COLDPLAY, ale narozdíl od jeho zženštilých manýr se nebojí vyrazit na šturm death metalovým chrapotem. Jeho jistý a vybroušený projev dodává hudbě ten správný melancholický nádech a energii, když je toho nejvíce zapotřebí.

I am your fear, hope
I am your grief, joy
I am your deed, word
I am your hate, love
I know... I can... Wanna stay...

„Out Of Myself“ obsahuje širokou kvalitativní paletu kompozic. Od vyloženě rozpačité progové instrumentálky „Reality Dream“, přes příjemnou, ale trochu samoúčelnou baladu „I Believe“, až k takřka poprockové nádheře „In Two Minds“ a k minimalisticky znějící „OK“ s patrným vlivem britské rockové školy. Největší přesvědčivosti dosahují RIVERSIDE tam, kde se násilně netlačí do jasné žánrovosti, nesnaží se znít ani něžně, ani progresivně, ale právě tam, kde zní jejich hudba přirozeně a emoce z ní vydechují jakoby samy. V těchto polohách („In Two Minds“, „Reality Dream II“, „The Curtain Falls“ a mnoho pasáží v ostatních skladbách) zní hudba Poláků dostatečně svojsky a dává tušit, že až kapela ve tmách nahmatá svojí tvář a svůj zvuk, bude patřit k ozdobám scény. Věřím, že ten okamžik se blíží s druhým albem, které by mělo být hotové letos. Věřím a těším se. Navzdory všem negativům je „Out Of myself“ jedním z objevů minulého roku.

 9

Marigold

Verdikt

RIVERSIDE stále trochu tápou, hledají zvuk a hledají i hudební ucelenost. Trochu zbytečně se podřizují žánru. Ale tam, kde okovy padnou a melancholická hudební paleta nasaje syté barvy, je vykreslená kompozice vzrušující a plná příslibů...

Hodnocení

Autor
7,5 / 10
Redakce
7,9 / 10
Čtenáři
8 / 10

Další informace

Produkce: Riverside
Studio: DBX Studio

www.riverside.art.pl

Sestava

Skladby

  1. The Same River
  2. Out Of Myself
  3. I Believe
  4. Reality Dream
  5. Loose Heart
  6. Reality Dream II
  7. In Two Minds
  8. The Curtain Falls
  9. OK

Diskografie

ID.Entity (2023)
Wasteland (2018)
Love, Fear and the Time Machine (2015)
Shrine Of New Generation Slaves (2013)
Memories In My Head (EP) (2011)
Anno Domini High Definition (2009)
Rapid Eye Movement (2007)
Voices In My Head (EP) (2005)
Second Life Syndrome (2005)
Out Of Myself (2004)
Promo 2003 (2003)

Jiné pohledy

8 / 10
Decentní prog rock, který na mě kupodivu působí podobně jako esoterická či meditativní hudba. Možná paradoxní, rozhodně však funkční a každopádně velmi zdařilé. Ve zvuku a produkci problém neslyším. Obávám se, že v případě pokusu o nějaké projasňování či zostření zvuku by mohlo dojít k narušení příjemné atmosféry celé desky.
Shnoff | 2. února 2005

 

8 / 10
RIVERSIDE jsou pro mně, podobně jako žánrově blízcí NAAMAH, velmi příjemným překvapením. Ačkoliv obě kapely nesou podobné stigma ne úplně vydařené produkce, obsah je nadmíru barvitý a hravě převažuje drobné formální nedostatky. Jistý stupeň neucelenosti považuji také spíše za klad a výsledek spontánní kreativity. Jednoduše výtečná nahrávka.
Pavel | 26. ledna 2005

 

8,5 / 10
U mňa hudobná stránka nahrávky zďaleka prevyšuje nepatrné technické nedostatky. Nepatrím k progresívnym "onanistom", ale tento album ma dostal hlavne vďaka obsahu plného nie optimicky znejúcich, ale isto tak pôsobiacich emócií.
Marius | 26. ledna 2005

 

7 / 10
Tady budu stručný, podobné prog vody nejsem zvyklý příliš hodnotit, takže se omezím na holé konstatování, že se mi to celkem líbí. Krásně se to poslouchá a člověk si v tom najde okamžiky příjemných nálad a melodií.
Noisy | 25. ledna 2005