BEHÖLDER - In The Temple Of The Tyrant
Dřevitý heavy doom s milou fantasy tematikou povyšuje na nový level vokál Johna Yellanda (JUDICATOR), který svého vnitřního Hansi Kürsche přetavil v dramatického a barvitého Pána jeskyně. Radost bloudit!
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Každý rok dá světu jednu výraznou nahrávku, která se snaží o herezi v srdci samotného black metalu. Za minulý rok stanuli na pomyslném trůnu przničů černého kovu newyorští LITURGY se svým čtvrtým albem „H.A.Q.Q.“. Kapela kroutí na metalové scéně patnáctý rok a za tu dobu si vybudovali zcela jiný přístup, než podobně ujetí blackmetaloví experimentátoři DODECAHEDRON nebo KRALLICE.
LITURGY se na svém posledním albu pokusili blackmetalová klišé rozbít na atomy a stvořit z nich zcela nové obrazce. Původní žánr slyšíte ve výškových kytarách, ale to, jak se pracuje s melodikou a konstrukcí skladeb, připomíná spíše než cokoliv jiného nejujetější vlhký sen Mika Pattona. Občas máte pocit, že hlavní kormidelník Hunter Hunt-Hendrix je buďto génius nebo šílenec. Možná obojí. Tahle intelektuální mánička má vystudovanou filosofii na kolumbijské univerzitě, ale také hudbu. Hlavně pak současnou skladbu, ale třeba také semináře u francouzského mistra soudobé hudby, Tristana Muraila. Právě jeho stopu lze nalézt i v LITURGY. Práce s hudební dramatikou, cit pro určitou dějovost a aranžérské obraty jsou tu pro black metal silně netypické, stejně tak jako orchestrální domalovánky, které nepůsobí samoúčelně.
Současně se sluší říci, že Hunter Hunt-Hendrix je jediným původním členem. LITURGY je jeho kapela, byť osobnosti, které v LITURGY jsou, nejde považovat jen za nějaké nezajímavé křoví. Talentovaný bubeník Leo Didkovsky, který do kapely přišel minulý rok, hraje v současné době například také v KAYO DOT.
Ačkoliv na nové desce kapela demontuje black metal na fragmenty, dá se říci, že je mu v jistých ohledech věrnější, než na minulé desce „The Ark Work“, kde se LITURGY hodně zapomněli ve zcela jiných žánrech a album bylo svým stylem ještě více experimentující. Na „H.A.Q.Q.“ se kvarteto vrací v novém složení k ohýbání black metalu a zkoumání toho, co tento žánr vlastně unese. Když odhlédnete od všech těch intermezz, čeká vás svěží, originální pohled na black metal. Ačkoliv je tu patrný velký hudební nadhled, nedá se Hendrixovi upřít, že černý kov je jeho parketa a jeho zanícení pro styl je cítit. Současně je tu znát i to, že neustálé přepisování již mnohokrát vyřčeného dogmatu ho nudí. Za mě rozhodně nejpovedenější blackmetalové osvěžení z minulého roku.
Novátorské blackmetalové osvěžení z minulého roku.
8 / 10
Hunter Hunt-Hendrix
- vocals, guitar
Bernard Gann
- guitar
Tia Vincent-Clark
- bassguitar
Leo Didkovsky
- drums
1. HAJJ
2. Exaco I
3. Virginity
4. Pasaqalia
5. Exaco II
6. God of Love
7. Exaco III
8. HAQQ
9. . . . .
93696 (2023)
Origin Of The Alimonies (2020)
H.A.Q.Q. (2019)
The Ark Work (2015)
Aesthethica (2011)
Renihilation (2009)
Immortal Life (EP) (2008)
-bez slovního hodnocení-
Dřevitý heavy doom s milou fantasy tematikou povyšuje na nový level vokál Johna Yellanda (JUDICATOR), který svého vnitřního Hansi Kürsche přetavil v dramatického a barvitého Pána jeskyně. Radost bloudit!
Švédsko. Death metal. Devadesátky. Sunlight. Chrastění. HM-2 pedál. Melodie. Nesmrtelnost. Old school. Tradice. Oddanost. Kult. Respekt. Úcta. Konzervativní přístup. DISMEMBER. GRAVE. ENTOMBED. LIK.
Nádherně vrčící zabahněná bestie švédského OSDM vylezla ze svého hrobu a rozsévá tvrdé rány zrezlou sekerou, které mají dostatečnou pádnost. A když ležíte v tratolišti, napíchne vás na melodický hák a zavěsí pod trám jako morbidní ozdobu. Žánrová radost!
ANCST se po drone/ambientním experimentu vrací k tomu, co umí nejlépe. "Dominion" agresivitou navazuje na "Culture Of Brutality", ale současně poskytuje dostatek životního prostoru melodiím. Chybí snad jen masivnější crustový podvozek, jinak spokojenost.
Opět Profound Lore. Tentokrát tu máme technický death metal s devadesátkovým feelingem (četné vlivy DEATH, v sestavě současný kytarista ATHEIST). Je to hravé, ale současně hrubější, místy dost připomínající BLOOD INCANTATION. Nemůžu to přestat poslouchat.
Že je Duch bezducha víme už pár let, ale tenhle hudební kostěj, to je bezmála nedůstojné. Směsice ulepené bezpohlavní gotiky a generického retro rocku už se pohybuje za hranou cringe. Tobias může střídat kostýmy, ale tenhle papež je hubený a nahý.
Hezky za čerstva to vidím tak, že mě to baví více než dvojice předchozích alb dohromady. Ten mix mezi tradicí a ozvěnami metalové moderny "pro mladé" generuje vcelku slušné skladby. Plynulý a sevřený poslech navíc značně usnadňuje přičetně zvolená stopáž.