BEHÖLDER - In The Temple Of The Tyrant
Dřevitý heavy doom s milou fantasy tematikou povyšuje na nový level vokál Johna Yellanda (JUDICATOR), který svého vnitřního Hansi Kürsche přetavil v dramatického a barvitého Pána jeskyně. Radost bloudit!
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
METALLICA hraje po celém světě a tudíž i v Praze poslední dobou poměrně často. Tak často, že už jí to samotné nejspíš přišlo podezřelé, takže se zamyslela nad tím, jak tuhle zavedenou praxi (do níž se vydávání nových nahrávek evidentně moc nehodí) nějak osvěžit, aby nakonec, nedejbože, někdy v budoucnu kvůli tomu nezašla na úbytě.
Tak se zrodila myšlenka zahrát všem fanouškům „na přání“ neboli „by Request“ a na ní navazující turné, na kterém skupina hraje pouze skladby striktně dle výběru všech, kdo si na ten který koncert koupí vstupenku. A že by playlist nejspíš vypadal téměř stejně, i kdyby se nehlasovalo? Drobný detail…
METALLICA je zkrátka METALLICA, pročež to muselo všechno být PŘESNĚ takhle. Včetně triček s motivem aktuálního data a seznamu skladeb, které se na daný koncert nakonec kvalifikovaly, nebo bonusového průběžného smskového hlasování o „skladbu dne“, k němuž vybízela i sama kapela ve video vstupech po celé odpoledne (průběžný stav jsme pak mohli sledovat i během koncertu samotného a pro ty, kteří se na místě samém nezúčastnili, jen doplním, že na Výstavišti o prsa vyhrála „St. Anger“, nechávajíce za sebou „The Day That Never Comes“ a „The Unforgiven II.“).
Zbyla tak jen jedna věc, která se v úterní podvečer v Praze managementu kapely nepovedla spolehlivě zařídit, a sice počasí. Předpovědi se sice vzácně shodovaly na tom, že na největší slejvák dojde právě mezi osmou a desátou večerní nad Holešovicemi, člověk se na to připravoval, ale stejně se tomu nechtělo věřit, obzvláště po kompletně prosluněném odpoledni, k němuž výborný soundtrack (v uvedeném pořadí) obstarali KVELERTAK, CHILDREN OF BODOM a ALICE IN CHAINS.
A tak to s „Battery“ všechno přišlo v jeden okamžik, totální průtrž mračen doplněná o totální průtrž riffů a emocí. Jejich ďábelskou směsí bylo nebohé publikum v počtu (pořadateli uváděných) nějakých 25.000 hlav bičováno ze všech stran průběžně po celý, téměř dvěapůl hodiny trvající koncert. Promáčený James nás dokonce v jednu chvíli vystrašil, zda snad nedojde na nucenou technickou přestávku v hraní („Fuck, to je jako hrát v bazénu“), ale na podobné situace bylo nicméně pódium pro thrashové hvězdy i s přenosným velkoplošným vysíláním za zády dokonale nachystáno.
Mezi skladbami, které v hlasování uspěly, se ocitla i úplná novinka „Lords Of Summer“, která v předvečer údajného nástupu METALLICY do studia mohla uklidnit všechny staromilce – tady se žádný stylový experiment nekonal. Jinak se ale pochopitelně sázelo na osvědčené jistoty, mezi nimiž potěšila zejména titulní věc „... And Justice For All“, a které přinesly již téměř zlidovělý obrázek vystoupení nejslavnější americké thrashové čtveřice: hit stíhá hit a vděčné publikum tomu přihlíží s nehraným nadšením a mnohdy i obdivem.
Jednou se METALLICA určitě přejí, to se může stát, ale pro letošek to zcela jistě neplatí, a to ani ve světle, resp. pardon, ve tmě protkané hromy a blesky, kterými matka příroda ozdobila její vystoupení dle gusta českého fanouška. A co my víme, možná, možná, že to tak nakonec bylo schválně, vždyť jak jinak také oslavit třicetileté výročí od vydání alba, jež se tak příhodně jmenuje „Ride The Lightning“.
Setlist:
Intro By Request/The Ecstasy of Gold, Battery, Master Of Puppets, Welcome Home (Sanitarium), Fuel, The Unforgiven, Lords Of Summer, ... And Justice For All, Sad But True, Fade to Black, Orion, One, For Whom The Bell Tolls, Creeping Death, Nothing Else Matters, Enter Sandman, Whiskey In The Jar, St. Anger, Seek & Destroy
72 Seasons (2023)
Hardwired... To Self-Destruct (2016)
Lulu (2011)
Death Magnetic (2008)
Some Kind Of Monster (EP) (2004)
St. Anger (2003)
S & M Live (1999)
Reload (1997)
Load (1996)
Live Shit: Binge & Purge (1992)
Metallica (1991)
... and Justice for All (1988)
Master Of Puppets (1986)
Ride The Lightning (1984)
Kill ´Em All (1983)
Dřevitý heavy doom s milou fantasy tematikou povyšuje na nový level vokál Johna Yellanda (JUDICATOR), který svého vnitřního Hansi Kürsche přetavil v dramatického a barvitého Pána jeskyně. Radost bloudit!
Švédsko. Death metal. Devadesátky. Sunlight. Chrastění. HM-2 pedál. Melodie. Nesmrtelnost. Old school. Tradice. Oddanost. Kult. Respekt. Úcta. Konzervativní přístup. DISMEMBER. GRAVE. ENTOMBED. LIK.
Nádherně vrčící zabahněná bestie švédského OSDM vylezla ze svého hrobu a rozsévá tvrdé rány zrezlou sekerou, které mají dostatečnou pádnost. A když ležíte v tratolišti, napíchne vás na melodický hák a zavěsí pod trám jako morbidní ozdobu. Žánrová radost!
ANCST se po drone/ambientním experimentu vrací k tomu, co umí nejlépe. "Dominion" agresivitou navazuje na "Culture Of Brutality", ale současně poskytuje dostatek životního prostoru melodiím. Chybí snad jen masivnější crustový podvozek, jinak spokojenost.
Opět Profound Lore. Tentokrát tu máme technický death metal s devadesátkovým feelingem (četné vlivy DEATH, v sestavě současný kytarista ATHEIST). Je to hravé, ale současně hrubější, místy dost připomínající BLOOD INCANTATION. Nemůžu to přestat poslouchat.
Že je Duch bezducha víme už pár let, ale tenhle hudební kostěj, to je bezmála nedůstojné. Směsice ulepené bezpohlavní gotiky a generického retro rocku už se pohybuje za hranou cringe. Tobias může střídat kostýmy, ale tenhle papež je hubený a nahý.
Hezky za čerstva to vidím tak, že mě to baví více než dvojice předchozích alb dohromady. Ten mix mezi tradicí a ozvěnami metalové moderny "pro mladé" generuje vcelku slušné skladby. Plynulý a sevřený poslech navíc značně usnadňuje přičetně zvolená stopáž.