PERIPHERY, MODERN DAY BABYLON - Praha, Rock Café - 16. února 2012

PERIPHERY, MODERN DAY BABYLON - Praha, Rock Café - 16. února 2012

Úkolem zahřát pódium pro PERIPHERY byla pověřena tuzemská djentová naděje MODERN DAY BABYLON a nutno říct, že se nejednalo vůbec o špatnou volbu. Trojice rozehrála svou verzi instrumentální hudby založené na kombinaci náladotvorného brnkání a drsných riffů vcelku s přehledem a jediné co se jejich vystoupení dalo vytknout, byl fakt, že hlavní osoba a výhradní skladatel, kytarista Tomáš Raclavský místy příliš vyčníval a rytmická sekce působila jako pouhý doprovod pro jeho sólového předvádění. V momentech, kdy však hráli všichni tři naplno, to bylo výborné. Kluci při této slavnostní příležitosti pokřtili i svoje debutové CD a na to, že byli ten večer „jen“ předkapela sklidili celkem velké ovace. Tuším, že na společný koncert s PERIPHERY budou ještě dlouho vzpomínat. 

Po krátké pauze nastoupili hlavní hvězdy a hned od prvních taktů se do toho opřeli s velkou razancí. Proti předkapele byli o poznání živelnější a zejména díky třem kytarám měli i mnohem silnější zvuk. Vůbec nepůsobili chladně, jak by se od djent-math kapely dalo očekávat a zejména Misha Mansoor uvolněný a s úsměvem v tváři předváděl svůj mimořádný talent. Osobně mám u PERIPHERY problém s vokálem, který v jistých momentech dosahuje dle mého zbytečných výšek a pasáže, kde Spencer Sotelo řve, považuji za mnohem rozumnější nápad, ale odhlédnu-li od tohoto faktu, musím uznat, že Američané předvedli v Praze nad očekávání dobrou show. Podržel je i zvuk (nejen kytary, ale i basa a bicí zněly velmi dobře) a publikum si tak mohlo naplno užít sóla, riffy i rytmické parády, díky kterým kapela patří mezi hlavní metalové naděje současné doby.

PERIPHERY

PERIPHERY se aktuálně účastní jako support velkého evropského turné DREAM THEATER a do Prahy jen „odskočili“ na samostatné klubové vystoupení. Vypadali na to, že je to pro ně příjemná změna, neboť působili v pohodě a užívali si vřelého přijetí. I přesto se však kapela loučila překvapivě brzy. Už zhruba po 40 minutách hlásili slavní djenteři poslední kus, který samozřejmě úplně poslední nebyl, neboť došlo ještě na přídavek, ale i tak měli PERIPHERY za necelou hodinku komplet odpracováno. Nevím, jestli to na historicky první koncert v ČR není málo, ale na druhou stranu je třeba vzít v potaz, že hudba PERIPHERY je dost intenzívní a hodinový set je tak vlastně optimální. Navíc mají na svém kontě zatím jen jedno regulérní album, takže ani není moc odkud brát.

Něco málo přes polovinu zaplněný klub byl svědkem kvalitního vystoupení ze strany obou účinkujících a vydařený byl (jako obyčejně v Rock Café) i zvuk. Návštěvnost mohla být možná větší, ale vzhledem k tomu, že obě kapely jsou teprve na začátku své kariéry, a žánr zvaný djent není mainstream, lze považovat něco málo přes 150 lidí za úspěch. Ti co přišli, však určitě neodcházeli zklamaní, a o to jde především.

(foto ilustrační)

 3