ARKAN - Salam

ARKAN - Salam

ARKAN - Salam

ARKAN - Salam

V našich končinách nie príliš známa formácia ARKAN z krajiny galského kohúta pôsobí na metalovej scéne od roku 2005. Pochváliť sa môže debutom „Hilal“ a tohtoročnou nahrávkou „Salam“. Práve tá je predmetom recenzie, v ktorej nebudem šetriť komplimentmi na adresu menovaných. Ako prezrádza názov a marocký pôvod väčšiny súčasných i bývalých členov kapely, ide o produkciu výstižne pomenovanú ako „orientálny death metal“. Týmto rozumejte najmä nezameniteľnú melodiku, množstvo použitých netradičných hudobných nástrojov, ako aj textovú zložku. Kto by očakával orgie v štýle NILE alebo MELECHESH, musí rátať s nemalým sklamaním.

ARKAN

V centre hudobného diania ARKAN stojí uhrančivá Sarah Layssac, ktorej rozsiahly hlasový fond vytvára určujúci prvok celého albumu. Deathmetalovým vokálom jej úspešne sekunduje Florent Jannier. Trinásť kompozícií otvára chytľavá „Origins“, v ktorej skupina bez váhania predstaví silu svojich hudobných zbraní a dá tušiť, čo sa bude zhruba diať v nasledujúcej hodine. Gitarové hradby v nasledujúcej položke „Inner Slaves“ doslova berú dych. Hosťovanie pána menom Kobi Farhi (ORPHANED LAND) v „Deus Vult“ zrejme nebude žiadnym prekvapením.

Spomenúť treba energické hitovky „Blind Devotion“ a „Sweet Opium“, ktoré sú striedané akustickými intermezzami („Common Ground“, „Salam“). Pokojná „Call From Within“ s melancholickým gitarovým sólom plynule prejde v „Lightened Heart“ a graduje veľkým finále v podobe veľkolepého duetu „The Eight Doors of Jannah“. Epilóg stelesnila posledná „Amaloun Jadid II“, ktorá v svojej minutáži obsahuje skrytú skladbu s arabským recitálom v sprievode Sarah. Odmenou sú mi reminiscencie na mojich hyper-obľúbencov DEAD CAN DANCE.

Druhý album ARKAN je ako rozkvitnutá oáza uprostred púšte. Prekypuje nápadmi, je pestrý a plný života. Orientálne akustické pasáže sú súčasťou dokonalého jednoliateho celku, ktorý definitívne spája kvetnatá gitarová hra a spev „kráľovnej“ Sarah. „Salam“ (v preklade mier) ma nadchol a pevne dúfam, že nebudem jediný. Nepochybujem, že si bez problémov nájde cieľovú skupinu metalových priaznivcov s otvorenou mysľou. Týmto si elitársky dovolím zo spomínaného segmentu poslucháčov odstrániť adolescentných fanúšikov moderných plytkých „zasekávačiek“, ako aj zamračených pivných antikristov. Mier s vami!

 14

Ahathoor

Verdikt

Napadlo mi množstvo šialených prirovnaní o zrážke HAGGARD, ORPHANED LAND a OPETH v priestore medzi veľtokmi Eufrat a Tigris. Tak či onak, odporúčam nechať parížskych ARKAN vravieť samých za seba a unášať sa nádherným hudobným dobrodružstvom.

Hodnocení

Autor
8,5 / 10
Redakce
-
Čtenáři
8,2 / 10

Další informace

Stopáž: 59:49

Produkce: Fredrik Nordström
Studio: Fredman Studio

www.arkan.fr

Sestava

Skladby

 1. Origins
 2. Inner Slaves
 3. Deus Vult
 4. Blind Devotion
 5. Jerusalem – Sufferpolis
 6. Beyond Sacred Rules
 7. Common Ground
 8. Sweet Opium
 9. Salam
 10. Call From Within
 11. Lightened Heart
 12. The Eight Doors Of Jannah
 13. Amaloun Jadid II

Diskografie

Sofia (2014)
Salam (2011)
Hilal (2008)
Burning Flesh (EP) (2006)