GORGONEA PRIMA, SATOR MARTE, WAR FOR WAR - český black metal 2010 - Naga Productions

GORGONEA PRIMA, SATOR MARTE, WAR FOR WAR - český black metal 2010 - Naga Productions

GORGONEA PRIMA, SATOR MARTE, WAR FOR WAR - český black metal 2010 - Naga Productions

GORGONEA PRIMA, SATOR MARTE, WAR FOR WAR - český black metal 2010 - Naga Productions

Shodou okolností se autorovi článku na stole sešly tři kotouče z dílny poměrně agilního blackmetalového vydavatelství Naga Productions. Proč tedy nevyužít příležitosti a neporeferovat o nich na jednom místě? Zatímco GORGONEA PRIMA jsou na tuzemské scéně díky svému elektro-blacku poměrně ojedinělým úkazem, SATOR MARTE sází především na tradicionalismus a atmosféru nenávisti a o WAR FOR WAR se pak můžeme zmínit jako o dalším z řady netradičně zaměřených Morbivodových projektů.

GORGONEA PRIMAGORGONEA PRIMA - Black Coal Depression

GORGONEA PRIMA jsou na české metalové scéně skutečným unikátem. Možná se pletu, ale neznám žádné jiné seskupení, které by u nás kloubilo black metal a elektroniku, natož aby se dal výsledný produkt skutečně poslouchat. Odkazu známějších kolegů se sice toto sympatické duo nevyhýbá, nicméně dlouhohrající debut „Black Coal Depression“ nezní ani trochu česky, což je už samo o sobě výhrou. Na mrazivé blackmetalové linky nejsou elektronické samply a industriální ruchy pouze naroubovány, jak je obvyklým jevem. Zde jsou tyto prvky s tvrdou muzikou naprosto rovnocenny a tvoří jeden velký, velmi dobře se poslouchající celek, kde je dokonce i dostatek prostoru pro čistě taneční pasáže. Mně osobně znějí GORGONEA PRIMA jako takový mix NEO INFERNO 262 s norskými elektroblackovými seskupeními, nicméně na desce si najde to své prakticky každý příznivec tohoto lákavého blackmetalového subžánru, ať už fandí kapelám z jeho první či druhé vlny. Na české poměry opravdu nadprůměrná záležitost, v porovnání se světem sice nic nového, ale přesto dostatečně zajímavé. (7 / 10)

Kontakt: http://www.gorgoneaprima.com

 

SATOR MARTESATOR MARTE - Za zdmi

Z trojice zde recenzovaných nahrávek jsou SATOR MARTE jednoznačně nejortodoxněji zaměřeným tělesem. V minulých letech byli označováni jako česká podoba MARDUK, nicméně v souvislosti s příchodem aktuálního alba „Za zdmi“ to už ani trochu neplatí. Fragmenty z předešlých dob sice zůstaly a tradičně zaměřený black metal chrlící násilnou atmosféru války kapela také nezavrhla, nicméně v současné době se její tvorba blíží možná trochu překvapivě až někam k místům, kde operují DEATHSPELL OMEGA, což je na české poměry dosti netradiční. Nahrávce dominuje specifický, brutální zvuk s vytáhnutou baskytarou a stejně tak specifické, pokroucené, disonantní nálady vytvářející kytarové linky, které jako by byly vyrobeny v dílně zmíněných Francouzů. A zde je také zásadní kámen úrazu – když už jsem začal porovnávat s tímto originálním tělesem, těžko mohu vytáhnout z rukávu vyšší hodnocení. Přesto je však „Za zdmi“ nad očekávání dobrou deskou a jako (ne tolik chaotická) česká alternativa k výše jmenovaným poslouží více než dobře. Sám jsem zvědav, jaké budou další kroky novoměstských. (6,5 / 10)

Kontakt: http://bandzone.cz/satormarte

 

WAR FOR WARWAR FOR WAR - Věž smrti

WAR FOR WAR je jedním z mnoha Morbivodových projektů, a stejně jako ty ostatní, je i tento dosti specificky zaměřen. Zatímco zpočátku byl WAR FOR WAR (jak už ostatně napovídá samotný název) po ideologické stránce směřován k válečné problematice, v současnosti se obrací k tématice hornické. Po hudební stránce znamená tento přerod transformaci od rychlého „švédského“ blacku k progresivnímu pojetí, kde především jednotlivé úkroky stranou (a že některé z nich jsou dosti významné) potěší posluchače snad nejvíce. Ať už se to týká rammsteinovsky šlapavé „Uran, uhlí, železo“, nefalšovaného techna „Technologie těžby“ či famózních melodických refrénů. Základem alba je však povětšinou rychlý black progresivního ražení s klávesově/elektronickými podkresy a - také díky občasné vokální podobnosti - místy odkazující na české legendy MASTER´S HAMMER. Paradoxně však v těchto pasážích působí „Věž smrti“ nejméně zajímavě. Naštěstí však díky variabilitě desky nemají tyto momenty přílišného trvání a člověk je co chvíli obšťastněn menší či zcela zásadní proměnou. Příjemná nahrávka. (6,5 / 10)

Kontakt: http://warforwar.wz.cz/

 6

Deadmann

Hodnocení

Autor
-
Redakce
-

Další informace