GRIEFGOD - Deterioration
Velmi přesvědčivý death metal z Litvy. Spíše střední tempo, silově zasekávané riffy a hluboko posazený vokál evokuje starou severskou školu. Občas jako by se uctívali CARCASS. Vydařená deska.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Vystoupení britské hardrockové legendy v našem lázeňském městě pro mne patřilo ke koncertním vrcholům letošního léta. Už jeho zajímavá a pro rockové koncerty poměrně netradiční destinace byla pro mne (jako pro Západočecha) důvodem k radosti. Pořadatelská agentura si k uspořádání akce vybrala prostornou travnatou plochu místního fotbalového stadiónu a myslím, že to byla opravdu dobrá volba. Nikdo z příchozích se totiž nemusel tísnit v dusném prostředí nějakého kulturáku. Veškeré sociální zázemí fungovalo na 100%, a tak jsme byli ušetřeni nepříjemných front při čekání na cokoliv. V tomto ohledu byla akce naprosto bezchybně zorganizovaná. Horší už to bylo se zařazením nezáživných předkapel, které měly zažehnat dlouhou chvíli při čekání na soumrak a příchod hlavních hvězd. Nejsem za každou cenu příznivcem geront rocku, a tak považuji vystoupení URIAH HEEP REVIVAL na takto prestižní akci za naprosto scestné. Tím samozřejmě nemyslím kvůli výkonu zmíněné kapely, která se vyždímala z maxima. Jen si myslím, že když už předkapelu, tak alespoň nějakou, která jde s dobou. Osobně nechodím na takovéto akce kvůli vzpomínání. Vždyť i samotní WHITESNAKE na novince „Good To Be Bad“ předvádějí vrcholně moderní ukázku hardrockové muziky. Ještě o kus slabší, než URIAH HEEP REVIVAL byla německá skupina MULE!, která prostě na takto velký prostor (přes veškerou svou snahu) ještě nemá. Jejich modernější hutný hardrock vycházející z bluesových kořenů neoplýval velkým množstvím nápadů a diváky tudíž příliš nezaujal. A tak něco po půl desáté nastupují na pódium, za všeobecného hlaholu několika tisícového osazenstva, britští WHITESNAKE.
Zvuk nabral od prvních momentů na obrovské síle a všem nám bylo jasné, že před námi stojí jedna z nejlepších nebo jestli vůbec ne nejlepší stará hardrocková kapela současnosti. Dnešní WHITESNAKE - to je kovové monstrum, ze kterého srší obrovská dávka energie. Tlaková vlna už od úvodní „Best Years“ jakoby paralyzovala všechny přihlížející, kteří se poté jen těžko rozpohybovali k nějaké větší spolupráci se skupinou. Byť se David Coverdale po celý koncert snažil a publikum burcoval, příliš úspěšný nebyl. To ovšem v žádném případě neznamená, že by se lidem koncert nelíbil. Právě naopak, byl vynikající a všichni členové (zejména pak oba kytaristé – Reb Beach a Doug Aldrich) nechali na pódiu všechno. David Coverdale ve svých sedmapadesáti pěje jako o život a i když se občas potřeboval nadechnout a nějakou fázi vynechal, vždy měl za sebou výborně šlapající tým, který ho přes skvělé instrumentální výkony dokázal podržet i vokálně. Nakonec se hrálo (jenom) dvanáct skladeb, z čehož téměř polovina byla z novinky „Good To Be Bad“ a těch zbývajících sedm patřilo osvědčené klasice. V Karlových Varech jsme tedy měli možnost slyšet hymnu „Love Ain´t No Stranger“, baladu „Is This Love?“, hitovky „Fool For Your Loving“, „Here I Go Again“, „Give Me All Your Love“ nebo bluesovou „Ain´t No Love In Heart Of The City“. Vrcholem pak samozřejmě byla majestátní „Still Of The Night“, která se nakonec stala jediným přídavkem, po kterém se kapela rozloučila a nenávratně odběhla do zákulisí.
Koncert WHITESNAKE se velmi povedl a jedinou jeho závadou byla jeho krátká délka, což zřejmě způsobila nepříliš velká spolupráce osazenstva se samotnou skupinou. Prostě se mi nechce věřit , že takhle zručný a vitální tým muzikantů hraje pouze hodinové koncerty. David Coverdale má sice už svůj věk, ale jeho tým je v nejlepších letech a hlavně ve výtečné formě.
fotografie ilustrační: www.hardrockhouse.com
Forevermore (2011)
Good To Be Bad (2008)
Live: In The Shadow Of The Blues (2006)
Starkers In Tokyo (1998)
Restless Heart (1997)
Greatest Hits (1994)
Slip Of The Tongue (1989)
Whitesnake (1987)
Slide It In (1984)
Saints And Sinners (1982)
Come An´Get It (1981)
Live...In The Heart Of The City (1980)
Ready An´Willing (1980)
Lovehunter (1979)
Trouble (1978)
Snakebite (EP) (1978)
Velmi přesvědčivý death metal z Litvy. Spíše střední tempo, silově zasekávané riffy a hluboko posazený vokál evokuje starou severskou školu. Občas jako by se uctívali CARCASS. Vydařená deska.
Päťskladbový návrat do najradostnejšej európskej éry: Berlínsky múr je preč, studená vojna skončila, U2 vydali „Achtung Baby“ a na velikášskej vlne optimizmu križujú svet. Dalo by sa to zniesť dlhšie – aj táto nahrávka, aj tá eufória raných deväťdesiatok.
Bruselský chrlič Déhà seká desky jak na běžícím pásu, ale dokáže být kreativní a pokaždé trochu jiný. Bohužel to šije horkou jehlou a produkce a zvuk působí často jako nedokončené demo. To je případ i téhle atmosféricky depresivní blackové jízdy.
Pokračování trendu z předchozí "Starlight And Ash"? Opět pasáže plné emotivní baladičnosti s výrazným vokálem Cammie Gilbert, ale skupina svůj doom rock překlápí i do temnějších a často drsných metalových poloh. Přitvrdilo se a rozhodně to není na škodu.
Švédsko není živo jen chrastěním. Žijí zde i rozervané duše, jenž se chtějí vyjádřit něžnějšími tóny. Třeba jako post-blackoví (i když, kolik tam toho blacku vlastně zbylo?) TOGETHER TO THE STARS. Nechme se tedy unášet na vlnách hořkosladké melancholie.
Nová éra švédskej legendy, debut u veľkých Metal Blade Records! Podaril sa na výbornú; veď si pustite napríklad hitovku Nail Bomb. WOLFBRIGADE v roku 2024 valcujú všetko, čo im stojí v ceste!
Instrumentální progrock převrácený na ruby. Parádní náladová deska plná technických fines s typickým svojským rukopisem Colina Marstona, který na posledních dvou deskách střídá basu s druhou elektrickou kytarou.