DEMENCIA MORTALIS - No God Is Here

DEMENCIA MORTALIS - No God Is Here

DEMENCIA MORTALIS - No God Is Here

DEMENCIA MORTALIS - No God Is Here

Pojmenování kapely bývá často propíraným tématem. Přece jen by název měl o hudbě, či postoji k ní, něco vypovídat. Inspiraci pak skupiny berou, kde se jen dá. Cizí jazyky, neuvěřitelné spojování slov, oxymoróny, ... či dokonce literární předloha? Připomeňme si dva příklady objevující se v Silmarillionu (J.R.R.Tolkien): AMON AMARTH - „Hora Osudu" , GORGOROTH - „hrůza, děs"... Jak si mám tedy vysvětlit název roudnické gothic-metalové kapely DEMENCIA MORTALIS? Samozřejmě podle slov zpěváka: „Tento bizarní název někdo prostě plácnul na některé z raných zkoušek. Nic konkrétního to snad původně ani neznamenalo, ale označení „dementi“ nám vůbec nevadí, je to součást recese.

DEMENCIA MORTALISV gothic vodách už delší dobu platí jeden profláknutý (leč stále dosti účinný) recept, který použila i roudnická parta. Krom kytar, baskytary a bicích se uplatňují housle, klávesy a dva vokály - mužský řev a ženský andělský zpěv. Najednou tu však máme, co se počtu týče, obdobu KELLY FAMILY po chřipkové epidemii. I když tento fakt skupině podmínky pro klubové hraní neulehčuje, plní se DEMENCII MORTALIS soupiska koncertů. Jestli si tedy chcete poslechnout jejich druhý počin „No God Is Here“ naživo, sledujte webové stránky.

Intro, které otevírá celou desku je... jedna velká nuda. Stále čekám na nějaký nápad, ozvláštnění, změnu. Neděje se však nic, a já silou vůle tlačím slider dopředu (3:43...uff). Obavy jsou ovšem rozptýleny „Sit And Wait“, která přichází vzápětí. Pomalu se začínám poměrně spokojeně zaposlouchávat, když mě z gothic nálady vytrhne jakýsi pochod (?!) v páté skladbě „Desperado“. Jakoby ale DEMENCIA MORTALIS věděla, že tímto šlápla vedle, konejší hned vzápětí pomocí „Witch“ a „Too Late“- nejpovedenějšími a nejvýraznějšími skladbami na albu.

Hlavní problém bych viděla ve „stejnosti“ skladeb. Zpěvačka by si se svým hlasem také mohla více pohrát. Co bych ale jednoznačně vyzdvihla jsou housle. Vykreslují každou skladbu a dělají ji až o třídu lepší. Vážně dobré. Za povšimnutí stojí také texty, které má na svědomí zpěvák Headbanger.

„Your breath won´t let me die
Your tears will always make me cry
Your warmth won´t let me freeze
Your locks all belong to my keys

You´re mine to my surprise
I bless the day we first met
The sky might be overcast
But your shine enlightens my fate“

DEMENCIA MORTALIS se pomalu dostávají do podvědomí. A mají solidně našlápnuto. Doufejme, že se jejich tvorba bude vyvíjet stejnou rychlostí (a kvalitně) jako doposud. „No God Is Here“ doporučuji všem, kteří mají chuť na romanticko-temné chvilky, či jsou zvědaví na posun, který se podařilo DEMENCII MORTALIS předvést.

 4

M.
M.

Verdikt

DEMENCIA MORTALIS se pomalu dostávají do podvědomí. A mají solidně našlápnuto. Doufejme, že se jejich tvorba bude vyvíjet stejnou rychlostí (a kvalitně) jako doposud. „No God Is Here“ obsahuje pár dobrých skladeb, i když celkově zní poněkud stereotypně.

Hodnocení

Autor
6 / 10
Redakce
-
Čtenáři
5,5 / 10

Další informace

Stopáž: 57:54

demenciamortalis.com

Sestava

Skladby

 1. Intro
 2. Sit And Wait
 3. The Deceived
 4. Fire
 5. Desperado
 6. Witch
 7. Too Late
 8. The Cruellest Beast
 9. Born
 10. Come Away
 11. Salo
 12. To You With Love

Diskografie

The Forgotten (2009)
No God Is Here (2008)
Demo (2006)